• YARIM ALTIN
  6.912,00
  % 0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1236
  % 0,26
 • € EURO
  33,8033
  % 0,49
 • £ POUND
  39,5034
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,3245
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3374
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  1590948,557
  % -0,05
 • BIST 100
  9.331,71
  % -0,45

15 Türk yayınevi Frankfurt Kitap Fuarı’nda

15 Türk yayınevi Frankfurt Kitap Fuarı’nda

Dünyanın tabilik endüstrisindeki en ehemmiyetli etkinliği adına ikrar edilen Frankfurt Kitap Fuarı, Almanya’nın Frankfurt kentinde 74’üncü yol kapılarını açtı. Fuarda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş donanmasında organizasyonu meydana getirilen Türkiye bölümünde 15 yayınevi toprak alıyor.

85 ülkeden 4 bin standın kurulduğu Frankfurt Kitap Fuarı’nın bu yılki teması ‘Dünyaları Birleştiren Kelimeler’ adına belirlendi. Fuar, hikâye ve bebek kitaplarından ilmî data tabanlarına derece herhangi nezdinde türden yayın ve zımni düşüncesince en ehemmiyetli arsıulusal tecim fuarı olma durumuna sahip. Ayrıca, arsıulusal doğruluk ve lisans ticaretinin de merkezi konumunda.

Frankfurt Kitap Fuarı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası sergilik sahalarına ek adına nezdinde Etkinlik Alanı da oluşturuldu. Türk yayıncılar bu bölgede fuara eklenen öbür firmalarla uygun toplantılar yapıyorlar.

İTO, ‘İstanbul Mutfağında Ahenk ve Lezzet’ kitabını da tanıtıyor

Frankfurt Kitap Fuarı’nda İTO’nun yayınladığı ‘İstanbul Mutfağında Ahenk ve Lezzet’ kitabı da fuar ziyaretçilerine ve profesyonellere tanıtılıyor. Kitapta tatları, sofraları, ikramları, çeşnileri, kurumları, perhizleri, bayramları, kültürler ve zamanı geri planı ile İstanbul mutfağı tanıtılıyor.

İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Türkiye’den yayınevlerini Frankfurt ve Londra Kitap Fuarları’nın yanı esna Bakü, Paris, Pekin, Selanik, Seul ve Tiflis’teki fuarlara da taşıdıklarını söyledi.

Uluslararası mecelle ticaretinin yapıldığı bu fuarlarda baş döndürücü değerli nezdinde sene geçirdiklerini vurgulayan Kuralay, Türkiye’nin Bakü ve Tiflis mecelle fuarlarına ‘Onur Konuğu’ statüsünde iştirak sağladığına ayraç etti. İsrafil Kuralay, hars ekonomisinin ekonomideki payının herhangi nezdinde gündüz arttığını belirterek, İstanbul’un dünyanın düşün ve mecelle başkentlerinden bir tanesi bulunduğunu kaydetti.

“Kitabın teknolojiyle beraberce mütebeddil serüvenine şehadet ediyoruz”

Kitap fuarlarını gelişen ve dönüşen tabilik dalının demirkazık adına nitelendiren Kuralay, “Bizler de burada yenilikleri görüyor, arsıulusal köprüler nesir ediyoruz. Frankfurt Kitap Fuarı’nda kitabın teknolojiyle beraberce mütebeddil serüvenine şehadet ediyoruz. Basılı ve elektronik ortamdaki mecelle yayıncılığının geleceği, dalında dünyanın en büyüğü bulunan Frankfurt Kitap Fuarı’nda şekilleniyor” ifadelerini kullandı. Fuarda Türk tabilik dalının kapılarını dünyaya açtıklarını kaydeden İTO Başkan Yardımcısı Kuralay, şunları söyledi:

“Türkiye’de güre ve devim bilimi nezdinde mecelle pazarı var. Ayrıca tercüme kitaplarla da kültürlerarası haberleşme düşüncesince ehemmiyetli nezdinde zeminiz. İşte bu olanakları haiz Türk tabilik dalının sesini kılıç buradan dünyaya duyuruyor, yayıncılığımızın enerjisini gösteriyoruz. Frankfurt Kitap Fuarı’nda toptan yayıncılığın yarınlarına uzanıyoruz. Başarı hikayelerinin sayfalarını beraberce açıyoruz.”

“Türkiye mecelle üretimi ve bu sahanın büyüklüğü itibarıyla dünyada önceki 10’da”

İsrafil Kuralay, Türkiye’nin mecelle üretimi ve bu sahanın büyüklüğü itibarıyla Uluslararası Yayıncılar Birliği zarfında dünyada önceki 10’da toprak aldığını hatırlattı.

Kuralay, “20 yılda Türkiye’nin kıvrım etmiş olduğu mesafeyi hoppadak şu rakamlar güçlü ortaya koyuyor. 2000’de ISBN numarası sunulan mecelle sayısı 9 bin iken, bu nicelik 2021’de 10 kattan nezdinde tomar artarak 87 binin dair çıktı. Yine 2010’da bandrol sayısı 215 milyon iken 2021’de 440 milyon sınırına dayanmıştır” diyerek konuştu.

Pandemiyle beraberce sektörde de ağır değişimler yaşandığına dikkati çekici İsrafil Kuralay, dijitalleşmenin nezdinde kültürün yayılmasında, değişik kültürlerle kuma nezdinde görevdaşlık oluşturmada ehemmiyetli nezdinde taşıt biçimine geldiğini söyledi. Kuralay, “İnsanların mecelle ve hars dalında istihlak trendleri değişti. Bizim bunu dikkate alarak e-kitap’tan e-ticaret’e derece eksiksiz yenilikleri, okurlara ulaştırmalıyız. Böylece hoppadak yurtiçindeki okurları değil yurtdışındaki okurları da hedeflememiz gerekiyor. Frankfurt Kitap Fuarı da bu manada ehemmiyetli nezdinde platformdur. Bireysel katılımlarla beraberce 40 Türk yayınevi de bu fuar kanalıyla dünyanın okuruyla buluşuyor.” dedi. Frankfurt Kitap Fuarı 23 Ekim’e derece açıkça olacak.

 

 

 

iha.com.tr üstündeki istihbarat ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ