• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1235
  % 0,27
 • € EURO
  33,8187
  % 0,55
 • £ POUND
  39,5127
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3373
  % 1,10
 • BITCOIN/TL
  1589448,514
  % -0,15
 • BIST 100
  9.366,13
  % -0,09

2021 senesinde 82 milyon tona ulaşan çimento üretimi bu senenin ilk 7 ayındaki 40 milyon tona geriledi

2021 senesinde 82 milyon tona ulaşan çimento üretimi bu senenin ilk 7 ayındaki 40 milyon tona geriledi

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “2021 senesinde 82 milyon tonluk çimento üretimine ulaşan birliğimiz, bu senenin ilk 7 ayındaki 40 milyon tonluk üretimle yüzdelik 10’luk müşterek tedenni yaşasa da, hayattaki sarsıcı değişimin etkisinden kaynaklı bu düşüşün iare bulunduğunu biliyoruz. Evet, bu sene 2021’in pandemi sonrasındaki yüzdelik 7,2’lik üretim miktarı artışını yahut yüzdelik 5,9’luk iç adanmış miktarındaki artışı soruşturma şansı bulamadık. Ama bu durum, kesim tıkandığı, daraldığı yahut gerilemeye başladığı düşüncesince değil, iç ve aut dinamiklerin üretim maliyetlerinde ve geri hizmet kanallarında ortaya çıkardığı müşterek dalgalanmadan kaynaklıdır” dedi.

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO) kabilinden 1987 yılından buyana dü yılda müşterek planlı ve çimento teknolojisindeki akıbet gelişmelerin paylaşıldığı, bu sektörün evren çapındaki en ehemmiyetli buluşmalarından bir tanesi durumunda bulunan TÜRKÇİMENTO Cemınt Uluslararası Teknik Seminer ve Sergisi’nin 16’ncısı Antalya Belek’te gerçekleştiriliyor. Seminerde bu sene “2023’e Küresel Bakış” ve “Yeşil Dönüşümde Çimentonun Geleceği” temasıyla birbirinden nazarıitibar çeken mevzularla kürevi konuşmacılar arazi alacak. Kentsel sert atıklardan erke geri kazanımı, Endüstri 4.0, İnovatif üretim teknolojileri, Endüstriyel Simbiyoz ve Sıfır Atık ast başlıklarından oluşan uygulayım seminer, akıbet senelerde başta Avrupa Birliği’nin hayli ehemmiyet verdiği döngüsel iktisat dair bu sektörün doğacak gelenlerini buluşturacak. 234 evcil ve ecnebi şirketin stantları ile arazi alacağı seminere katılacak 600’e yaklaşan insana 20’nin üstünde uygulayım lokma tatlısı gerçekleştirilecek.

“Çimento piyasası düşüncesince iri ehemmiyet haiz müşterek platforma dönüşmüştür”
Seminerde yardımı bulunan her insana teşekkürlerini ileten TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “1987 yılından bu yana birliğimizin öncülüğünde planlı etkinliğimiz, önceden arı örgen fabrikalarımıza müteveccih şekilde meydana gelen mütevazi müşterek seminer programı idi. Geçen devir zarfında küsurat kalitesiyle kendini kanıtlamış ve arsıulusal kurda şimdiki uygulayım konuların tartışıldığı, yenilikçi uygulamaların paylaşıldığı, kısaca çimento piyasası düşüncesince iri ehemmiyet haiz müşterek platforma dönüşmüştür. Çimento sektörüne acemi teknoloji, hizmet, dizge ve mahsul geliştiren evcil ve ecnebi firmaların, teknolojilerini çimento üreticilerine tanıtmalarına imkân sağlıyoruz. Ayrıca, oluşturduğumuz bütünleşmiş düz marifetiyle kesim temsilcilerinin acemi gelişimleri izleme etmelerine de dayanak noktası oluyoruz” dedi.

77 çimento fabrikasıyla ve salname tahminî 118 milyon tonluk üretim
TÜRKÇİMENTO şekilde piyasası Cemınt 2022 etkinliğiyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını tamlayan Yücelik, “2023’e Küresel Bakış” temasıyla bugünkü programımızda birbirinden nazarıitibar çeken mevzularla kürevi konuşmacılarımız arazi alacak. Yarın ve ahir devir ise “Yeşil Dönüşümde Çimentonun Geleceği” anne teması ile uygulayım seminer oturumlarımız gerçekleşecek. 65 salname deneyimimizle, sektörümüzün gücü ve desteğini birleştirdiğimiz programımıza müşterek sefer henüz leziz geldiniz erişmek istiyorum. Ülkemizde 100 yılı hayli süredir kazançlı kalkınmanın başlangıç aktörü bulunan ve piyasasının temelinde arazi alarak 77 çimento fabrikasıyla ve salname tahminî 118 milyon tonluk üretim kapasitesiyle faaliyetini sürdüren çimento piyasası bugün Dünyada beşinci, Avrupa’da şef üretici, Dünyada ikinci iri müstesna satımcı konumunda arazi almanın muhik gururunu yaşıyor. Burada da, yurdumuzdaki çimento piyasasının yüzdelik 94’ünü özümleme fail TÜRKÇİMENTO’nun payının iri bulunduğunu aşina kazanmak de bu gururumuzu perçinliyor” laflarına arazi verdi.

2021’in pandemi sonrasındaki yüzdelik 7,2’lik üretim miktarı
2021 senesinde 82 milyon tonluk çimento üretimine ulaşan birliğin, bu senenin ilk 7 ayındaki 40 milyon tonluk üretimle yüzdelik 10’luk müşterek tedenni yaşasa da, hayattaki sarsıcı değişimin etkisinden kaynaklı bu düşüşün iare bulunduğunu tamlayan Yücelik, “Şüphesiz bu gerilemede, 2021 yılının 62,7 milyon tonluk iç adanmış miktarının 2022 yılının bire müşterek çağında yüzdelik 15’lik düşüşle 28 milyon tona inmesinden de anlayacağımız neredeyse iç ortalık daralmasının da tesiri var. Ancak, hayattaki aşırı sarsıntının ülkemize el etmeme filhakika ihtimali bulunmamaktadır. Evet, bu sene 2021’in pandemi sonrasındaki yüzdelik 7,2’lik üretim miktarı artışını yahut yüzdelik 5,9’luk iç adanmış miktarındaki artışı soruşturma şansı bulamadık. Ama bu durum, kesim tıkandığı, daraldığı yahut gerilemeye başladığı düşüncesince değil, iç ve aut dinamiklerin üretim maliyetlerinde ve geri hizmet kanallarında ortaya çıkardığı müşterek dalgalanmadan kaynaklıdır” dedi.

İhracatta bu senenin ilk 7 ayında yüzdelik 27,2’lik bedel bazlı artış
Yücelik konuşmasına şu laflarla bitmeme etti: “2021 senesinde müşterek esbak yıla gereğince ihracatta 1 bilyon 266 milyon dolarlık satışla mevrut yüzdelik 14’lük bedel bazlı artışı ve 30,8 milyon tonluk satışı 2022 yılının ilk 7 ayındaki 21,6 milyon tonluk ve 1 bilyon 202 milyon dolarlık müstesna satım ile kıyaslayınca, ne erişmek istediğim henüz kemiksiz anlaşılır. Küresel ve diyalekt tamamı olumsuzluklara karşın ihracatta bu senenin ilk 7 ayında yüzdelik 27,2’lik bedel bazlı artışa ayraç fail bu rakamlar, akla yatkın stratejilerin akla yatkın neticeler ortaya çıkardığını göstermektedir. Şubat ayında başlamış bulunan Rusya-Ukrayna Savaşı, kürevi çapta bulunduğu kadar Türkiye’de de aksi etkisinde bırakır oluşturdu. Başta enerjide kazanmak neredeyse ağır maliyet artışlarıyla erinç karşıya kaldık. Geçen senenin bire müşterek zamanına gereğince Eylül 2022’de TL bazında, çarpıcılık fiyatında tahminî yüzdelik 431, ithal kömür fiyatında tahminî yüzdelik 311, petrokok fiyatında tahminî yüzdelik 161, evcil kömür fiyatında da tahminî yüzdelik 186 artım gerçekleşti. Dolar mobilyasız değişim işlemi de bire müşterek fasıl düşüncesince tahminî yüzdelik 115 arttı.”

Kömürle üretim karşıcı santrallere bulunan ihtiyacın azaltılması hedefleniyor
“Döviz kurlarındaki ve erke ünite maliyelerindeki bu yükseliş, erke maliyetlerinin değişebilir maliyetler içerisindeki payının da halen yüzdelik 85’ler düzeyinde seyretmesine bozukluk oluyor” ifadelerini kullanan Yücelik, “Söz konusu bu artışlara karşın sektörümüz teknolojik ve sürdürülebilirlik yatırımlarına gelişigüzel sabık devir bitmeme ediyor. Hepinizin bilmiş bulunduğu neredeyse bugün bundan sonra sürdürülebilirlik konusu ticari yaşamda varlığını bitmeme etmek talip üreticiler düşüncesince elzem müşterek modele dönüştü. Yeşil dönüşümde kesim şekilde üzerimize iri müşterek fariza düştüğünün farkındayız. Bunlardan en önemlisi bağan karbonlu üretim yapmaktır. Düşük karbonlu üretimde mühim uygulamaların ilk adımını da üreticilerin sürdürülebilirlik inkılap programı oluşturması şekilde görüyoruz. Bildiğiniz gibi, çimento sektöründe erke verimliliği yatırımları, biyokütle kullanımı, atılan ısıdan çarpıcılık üretimi, katkılı çimento üretimi konularında, iri yatırımlar yapılıyor. Atık ısıdan çarpıcılık üretiminde mevki teşviki olmadan 16 fabrikada, 25 ayrıca oturmuş atılan ısı geri avantaj tesisleriyle 141,5 MW oturmuş güce erişmiş durumdayız. Bu sayede 570 bin hanenin günce tüketimine emsal mevrut çarpıcılık enerjisi gereksinimi elden prosesten çıkan atılan ısı ile karşılanıyor. Sektör şekilde atılan ısı geri kazanımı kuruluş yatırımlarının akla yatkın finansman mekanizmalarıyla yaşama geçirilerek müşterek an ilk heveslendirme edilmesi, sınai tesislerin hayli aceleci müşterek halde mini santrallere dönüştürülmesi, bu sayede kömürle üretim karşıcı santrallere bulunan ihtiyacın azaltılması ve vasıtalı yoldan da karbon emisyonlarının düşürülmesi halinde hayli aceleci geri dönüşleri olacağını düşünüyoruz” açıklamasına arazi verdi.

Turkçimonta üyeleri kabilinden 2021 senesinde 2,8 milyon ton seçenek hammadde
Alternatif mahrukat kullanımının artırılmasına bağlı öncecilik ile biyokütle içeren atıkların kullanma miktarının artırılması da kesim şekilde müşterek ayrıksı hedefleri bulunduğunu tamlayan Yücelik, “Zira, atıkların ihtiva ettiği biyokütle, arsıulusal ve millî mevzuatımızda karbon kuvvetsiz şekilde tanımlanıyor. Fabrikalarımızdaki fırınlarda kömür ve alan yağı dem hesabına geçer biyokütle içeren atıkların çoğalması oranında karbon emisyonları nötrlendiğini ve emisyonların azaldığını biliyoruz. Burada kimi sayıları paylaşarak bu sektörün bu konudaki çalışmalarını henüz kemiksiz anlatabileceğimize inanıyorum. Sektörün bina örgütü bulunan Turkçimonta üyeleri kabilinden 2021 senesinde 2,8 milyon ton seçenek hammadde, 1,5 milyon ton seçenek mahrukat kullanıldı. Alternatif mahrukat kullanımıyla 740 bin ton alan yağı dem eşdeğerinde ithal mahrukat tasarrufu sağlandı. Böylelikle bu sektörün bütün erke tüketiminin yüzdelik 8,1’i seçenek yakıtlardan elde edildi” ifadelerine arazi verdi.

TÜRKÇİMENTO şekilde yapılacak Ar-Ge faaliyetleri ve seçenek hammadde kullanımının yaygınlaşması ile ehemmiyetli müşterek maliyet oluşturmadan emisyonların azaltılabileceğini düşündüklerini kaydeden Yücelik, “Yeşil inkılap uğrunda sektörümüzün önemle üstüne çalışmış bulunduğu ve yatırımlarını yönlendirdiği müşterek öbür bap ise yenilenebilir erke konusudur. Yenilenebilir erke yatırımları ile çarpıcılık ısı yayımı hatlarındaki envestisman ihtiyacının azaltılabilmesi, erke kalitesinin artırılabilmesi ve üretim noktasında istihlak gerçekleştiği düşüncesince erke kayıplarının azaltılabilmesi muhtemel duruma gelecektir. Çimento piyasası şekilde öz istihlak gayeli yenilenebilir enerjide 24,5 MegaWatt oturmuş gücü devreye aldık. Fizibilite evresindeki bütün gücümüz ise 211 MegaWatt. Mevzuata bağlı engeller dair yaptığımız sektörel girişimlerin iri miktarda cevap bulmasının, devreye alınacak kuruluş yatırımlarını henüz da artıracağını öngördüğümüzü de ifşa etmek istiyoruz” açıklamasına arazi verdi.

Türkiye’nin 2053 kemiksiz bakir sürüm hedefinin ve yeşil kalkınma politikalarının belirlenmesinde kesim namına katkıyı bitmeme ettiklerini tamlayan Yücelik, konuşmasını şu laflar ile tamamladı: “Sürdürülebilirliğin sağlanması ve sürüm azaltılması düşüncesince biyokütle içeren atıktan türetilmiş mahrukat kullanımının, yenilenebilir enerjilerin kullanımının artırılması ve heveslendirme mekanizmalarının geliştirilmesi, karbon soruşturma ve baştan kullanımını, çimento üretiminde acemi teknolojilerin geliştirilmesi düşüncesince çalışıyoruz.”

“Rusya’ya bulunan bağlılığın hayli çelimli bulunduğunu görüyoruz”
Avrupa Çimento CEO’su Koen Coppenholle ise “Çimento piyasası şekilde odaklanmamız müstelzim bap iş gücümüzü de beraberce dönüştürmeliyiz. Enerji krizi tablosu, çöküntü başlamadan ilk de vardı. Sadece Avrupa’da değil dünyanın gelişigüzel durumunda karşıtlaştığımız dava hava değişikliğidir. Avrupa’da erke krizi akıbet adım kazalı müşterek mahlut sunuyor. Hane halkına erke desteklerinin bitmeme etmesi gerekiyor. Hükûmetler ortada müşterek boşluk var. Bir de rakiplik var. Avrupa Rusya’ya yaptırımlar dair hayli aceleci ilerledi. Enerji üretimine baktığımız devir tüketimin yüzdelik 41’ine özümleme ediyor. AB ithalata bağlıdır. Rusya’ya bulunan bağlılığın hayli çelimli bulunduğunu görüyoruz. Doğalgaza baktığımızda yüzdelik 45’inde Rusya’ya bağlıyız. Bu 2022 senesinde yüzdelik 14’e indi. Doğalgaz ve çarpıcılık yekdiğeri ile geçenlerde ilintilidir. Bazı devletlerde çarpıcılık maliyetlerinde 10 büküm artım gördük” dedi.

“Her devir betona ve çimentoya gerekseme duyacağımızı ayırt etmemiz lazım”
Avrupa’nın erke krizinde endamsız ve derinliğine vadeli tedbirler almaya çalıştığını tamlayan Coppenholle, “Enerji tartışmalarında Avrupa’nın hali hayli zor. Avrupa’nın erke dair özgür olması düşüncesince tam yatırımların yapılmadığı görülüyor. 2050 senesinde enerjiye iri müşterek ihtiyacımız var. Bunların iri müşterek bölümü yenilenebilir enerjiden gelmesi gerekir. Enerjiye ihtiyacımız var. Avrupa’da yapım pazarına baktığımızda yapım pazarının yavaşlayacağını öngörüyoruz. Bunun cezaevi önüne almamız gerekecek. Her devir betona ve çimentoya gerekseme duyacağımızı ayırt etmemiz lazım. Betona henüz da müşterek tomar gerekseme duyacağız. Binayı henüz az beton kullanarak nite yapabiliriz bunu da ele almamız gerekir. Metrekareye düsen beton miktarı azalacak” laflarına arazi verdi.

“Sıfır karbona intikal maksadımız var”
Çimento ve Beton Birliği CEO’su Thomas Guillot, ise konuşmasında şu laflara arazi verdi: “Sıfır karbona intikal maksadımız var. Tek müşterek yenilikçilik bu emisyonları indirmedi. Sadece Covid indirdi. Dünyanın gereksinimi buydu. Sektör şekilde müşterek planımız var. Planı bulunan beş on sektörden birisiyiz. Özellikle yapım malzemesini nite kullanırız. Malzememizin çokbilmiş kullanımına nite geçebiliriz. Yenilikçilik anahtar müşterek isimdir. 2030 senesinde betonda yüzdelik 25 ve çimento da yüzdelik 20 şekilde kısıntı hedefimiz var.”

Konuşmaların peşi sıra TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik kabilinden katılımcılara yegâne hiç onurluk taktim edildi.

Ertuğrul Gün – Gazi Taş

iha.com.tr üstündeki duyum ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ