• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2195247,348
  % -2,54
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda Türkiye’ye yardım gönderecek

ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda Türkiye’ye yardım gönderecek

ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen sarsıntılarda hayatını kaybedenlerden dolayı “derin üzüntü” yaşadığını ve ülkesinin “yardım sağlamaya hazır olduğunu” belirtti.

ABD Lideri Joe Biden’ın, sarsıntıdan etkilenenlere derhal yardım edilmesi talimatı verdiğini vurgulayan Thomas-Greenfield, “BM Genel Sekreteri’nin memleketler arası topluma, zelzeleden etkilenenlere yardım etmek için kritik fon ve yardımı ivedilikle artırma davetini yineliyorum.” sözünü kullandı.

Türkiye’nin hali hazırda “cömertçe” 3,5 milyondan fazla Suriyeliye mesken sahipliği yaptığına değinen Thomas-Greenfield, “İnsani yardım kuruluşları müdahale etmeye çalışırken, ABD de felaketten etkilenenlere yardım sağlamaya hazır.” değerlendirmesinde bulundu.

Thomas-Greenfield, Suriye’deki tıbbi tesislerin de uzun müddettir kapasitesinin üzerinde hizmet verdiğine işaret ederek sarsıntıların “savunmasız durumdaki Suriyelilerin karşılaştığı krizlerin yanı sıra yardım sağlayan BM kuruluşları ve STK’lerin karşılaştığı zorlukları da artırdığını” kaydetti.

ABD’li diplomat, zelzelede hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

Biden da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde muhtaçlık duyulan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını lisana getirmişti.

Avustralya ve Yeni Zelanda’dan insani yardım desteği

Avustralya ve Yeni Zelanda da sarsıntılar nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye insani yardım göndereceğini açıkladı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Yeni Zelandalı mevkidaşı Chris Hipkins, Avustralya’nın başşehri Canberra’da düzenlenen ortak basın toplantısında, zelzeleden ötürü sevdiklerini kaybeden ailelere ve her iki topluma taziyelerini iletti.

Bölgede yaşanan sarsıntının yıkıcı bir tesire sahip olduğunu belirten Albanese, Avustralya hükümetinin, zelzeleden etkilenenlere Avustralya Kızılhaç’ı aracılığıyla birinci basamakta 10 milyon Avustralya doları bedelinde insani yardım göndereceğini bildirdi.

Hipkins ise Yeni Zelanda’nın 1,5 milyon Yeni Zelanda doları insani yardım sağlayacağını duyurarak, mevzu hakkında daha fazla detayın ülkenin Dışişleri Bakanı tarafından yayınlanacağını söyledi.

YORUMLAR YAZ