• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2183404,342
  % -1,96
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Güney Afrika Cumhuriyeti Maliye Bakanı Enoch Godongwana ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Yellen, 3 ülkeyi kapsayan Afrika tipinin son ayağı Güney Afrika’nın başşehri Pretorya’da, Maliye Bakanı Godongwana ile bir ortaya geldi.

Bakan Yellen, basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesi gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD’nin, Güney Afrika ile bağlarına epeyce değer verdiğini vurgulayan Yellen, “Güney Afrika, ABD’nin ortak olarak taahhüt etmekten gurur duyduğu Adil Güç Geçiş Ortaklığı’na sahip birinci ülkedir.” tabirini kullandı.

Yellen, bu iştirakin Güney Afrika’nın elektriğe erişimini ve güvenilirliğini genişletip düşük karbonlu ve iklime dirençli bir iktisat yaratma yolunda attığı birinci bahadır adımı temsil ettiğini belirterek “Bu hareketin, güç kesiminin Güney Afrika iktisadı üzerinde yarattığı derin mali yükü hafifleteceğine ve güçlü ekonomik büyümeyi destekleyeceğine inanıyorum.” dedi.

Godongwana ile ikili görüşmesinde, çok taraflı kalkınma bankalarının ortaya çıkan global zorlukları nasıl daha uygun ele alabileceklerini ve bunun Afrika ülkelerine nasıl yarar sağlayabileceğini masaya yatıracaklarını belirten Yellen, ayrıyeten Güney Afrika’nın ekonomik görünümünü ve güç bölümü ıslahatlarını tartışacaklarını söyledi.

– Pak güce geçiş ve fırsatlar ele alındı

Bakan Yellen, bugün ayrıyeten Güney Afrika Güç Bakanı Gwede Mantashe ile de bir ortaya geldi.

Yellen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu görüşmede Güney Afrika’da güç kesiminde pak güce adil geçişe yönelik gereksinim ve fırsatları masaya yatırdıklarını ve ABD’nin bu çalışmaları desteklemek için finansman kelamı verdiğini belirtti.

Mantashe de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu görüşmede pak güce geçişi kabul ettiklerini kaydederek “Politikamız, düşük karbon iktisadına geçiş yaparken güç yoksulluğunu gidermek için karma güç teknolojileridir. Bu siyaset insan merkezli olmalı.” tabirlerini kullandı.

– Yellen’in Güney Afrika ziyareti

Afrika çeşidi kapsamında 24 Ocak’ta Güney Afrika’ya gelen Yellen’in 28 Ocak’a kadar Güney Afrikalı yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor.

Yellen’in bu ziyaretinin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 23 Ocak’taki Pretorya ziyaretinin çabucak akabinde gelmesi dikkati çekiyor.

ABD Hazine Bakanı Yellen’in, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

YORUMLAR YAZ