• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

ABD TÜFE, banka paylarında meyyit kedi sıçraması, petroldeki düşüş – Piyasalarda neler oluyor?

ABD TÜFE, banka paylarında meyyit kedi sıçraması, petroldeki düşüş – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Hayatınız gereğince çalkantılı değilse ABD, tüketici enflasyonu datalarını TSİ 15.30’da açıklayacak. Bunun, geçtiğimiz hafta yaşanan üç banka iflası nedeniyle sarsılan yatırımcıların sonlarını, yatıştırmaya yetecek kadar uygun davranıp davranmayacağını kimse varsayım edemez. Pay senetleri bu çok değerli sayı öncesinde biraz yükseldi fakat piyasa, şimdi bölgesel bankaların paylarını rastgele bir kanaatle geri almıyor. Önümüzdeki iki hafta içinde merkez bankası hareketlerine ait beklentiler, muhakkak güvercin hale dönüştü. Ham petrol fiyatları ise iktisadın görünümü karardıkça 2023 yılında şimdiye kadarki en düşük düzeyini gördü.

İşte 14 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Tam da suya geri dönmenin inançlı olduğunu düşündüğünüz anda…

ABD, TSİ 15.30’da Şubat ayına ait tüketici enflasyonu datalarını; geçen hafta yaşanan banka çöküşlerinin ve yetkililerin hafta sonu bu çöküşlerin yayılmasını önlemeye yönelik teşebbüslerinin tesirlerini hâlâ özümsemekte olan ateşli bir piyasada açıklayacak.

Altı aydır düşme eğiliminde olmasına karşın hâlâ Fed’in %2’lik amacının üç katı olan enflasyon, merkez bankasının finansal şartları gevşetmesini engelleme potansiyeline sahip. Bu durum, bilhassa Ocak ayında olduğu üzere tekrar üst istikametli bir sürpriz yapması halinde geçerli.

Analistler, geçen yılki güç artışının karşılaştırmalar için baz düzeyini yükseltmeye başlamasıyla, manşet oranın %6,4’ten %6’ya yavaşlamasını bekliyor fakat aylık bazda %0,4’lük büyük bir artış için ortak kestirim, enflasyonist baskıların şimdi azalmadığını gösteriyor.

2. Banka payları Moody’s’in ihtarıyla ufak bir toparlanma gösterdi; SVB’yi satmak için ikinci girişim

Fed’in hudutları yatıştırmaya yönelik birinci teşebbüsünden etkilenmeyen mevduat sahipleri, batamayacak kadar büyük kurumların inançlı limanlarına kaçarken bölgesel banka payları, Pazartesi günü uğradıkları hezimetin akabinde cansız bir toparlanma gösteriyor.

Moody’s, First Republic (NYSE:FRC) ve bir avuç öteki bölgesel bankayı, akıllı telefon bankacılığı çağında daha da artmış üzere görünen mevduat kaçışlarına karşı kırılganlıklarını münasebet göstererek kredi notunun düşürülmesi için izlemeye aldı. First Republic, piyasa öncesinde %22 yükseldi lakin bu Pazartesi günü yaşanan en az %60’lık kaybı fakat kısmen geri alabiliyor.

Öte yandan Wall Street Journal, Fed’in Silicon Valley Bank için bir alıcı bulma konusunda ikinci bir teşebbüste bulunmayı düşündüğünü bildirdi. Financial Times, General Catalyst, Andreessen Horowitz ve Khosla Ventures üzere teşebbüs sermayesi kümelerinin, muhtemelen Apollo Küresel Management’ın (NYSE:APO) yardımıyla bankanın kimi kısımları için bir teklif hazırlamayı düşündüklerini bildirdi.

FT’nin müşahedelerine nazaran geçen hafta portföy şirketlerine SVB’den paralarını çekmelerini tavsiye eden Peter Thiel’in Founders Fund’ı, görüşmelere taraf değil.

3. Pay senetleri yükselişle açılacak, TÜFE bekleniyor

ABD borsaları biraz daha yüksek açılacak lakin çok kıymetli TÜFE sayıları öncesinde beklemede olacak. Fed’in gelecek haftaki toplantısı öncesinde sessizlik devrinde olmasıyla birlikte bunun, faiz oranları için ne manaya geldiğini düşünmek özel kesim ekonomistlerine düşecek.

En az bir banka, Pazar günkü müdahalenin hayal kırıklığı yaratmasının akabinde Fed’in önümüzdeki hafta faizlerde indirime gitmek zorunda kalacağını düşünüyor. Nomura analistleri, 25 baz puanlık bir indirim olacağını VE Fed’in tahvil portföyünden menkul değerleri çıkarmasının (diğer ismiyle niceliksel sıkılaştırma) sona ereceğini düşünüyor.

Dow Jones %0,4 yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 de buna paralel olarak yükseldi. Önümüzdeki beş yıl içinde elektrikli mobilite için planlanan yatırımlarında büyük bir artış açıklayan Volkswagen (ETR:VOWG_p) ve Kaliforniya’da şoförleri, çalışan yerine üstlenici olarak sınıflandırmada dönüm noktası niteliğinde bir karar kazanan Uber (NYSE:UBER) ve Lyft (NASDAQ:LYFT), ilgi çekebilecek pay senetleri ortasında yer alıyor. Lennar (NYSE:LEN) kapanıştan sonra yararlarını açıklayacak.

4. İngiltere’nin istihdam piyasası soğudu; bütçe bekleniyor

İngiltere ve Euro Bölgesi ekonomilerinin de biraz yavaşlamaya başladığını gösteren bilgilerin akabinde sterlin ve euro, dolar karşısında son devirdeki karlarının bir kısmını geri verdi. İngiltere’de fiyat artışı, Şubat ayında rekor düzeylerden yavaşlarken İspanya’da enflasyon dataları beklentilerin altında geldi.

Bu durum muhtemelen bu hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB) (50 baz puanlık bir artışın beklenmeye devam ettiği) ve piyasanın 25 ve 50 baz puanlık bir artış ortasında bölündüğü gelecek haftaki İngiltere Merkez Bankasının (BoE) siyaset toplantısını etkilemek için pek bir vakti olmayacak.

Ancak sayılar, ilgili merkez bankalarına yılın geri kalanı için beklentileri nasıl yönlendirdikleri konusunda iki defa düşünmeleri için sebep sunuyor. Bilhassa ECB, 2007’de finansal çöküşün birinci işaretlerinden çok sonra faizleri artırmaya devam etme istikametindeki felaket kararını hatırlayacaktır.

Bu ortada İngiltere’de sterlin, Hazine Bakanı Jeremy Hunt‘ın Çarşamba günkü bütçe açıklaması öncesinde diken üstünde. Raporlar, bütçenin mali konsolidasyona odaklanmaya devam edeceğini ve vergi indirimleriyle kaybedilen popülariteyi geri alma misyonunu gelecek yıla bırakacağını öne sürdü.

5. Görünüm karardıkça ham petrol 2023’ün en düşük düzeyine indi

Ham petrol fiyatları, finans bölümündeki dalgalanmadan kaynaklanan ABD ve global iktisada ait tasalar nedeniyle şu ana kadar yılın en düşük düzeylerine geriledi.

WTI vadeli süreçleri %2,2 düşüşle 73,15 dolardan süreç görürken gün içinin en düşük düzeyi olan 72,69 doların biraz altında kaldı. Brent ise %1,8 düşüşle 79,30 dolardan alıcı bulurken son beş haftadır birinci sefer 80 doların altına indi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD için haftalık stok bilgilerini her zamanki saatinde paylaşacak.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ