• YARIM ALTIN
  4.027,00
  % 0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1192
  % 0,15
 • € EURO
  20,7376
  % 0,53
 • £ POUND
  23,6199
  % 0,48
 • ¥ YUAN
  2,7816
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  514363,530
  % -0,69
 • BIST 100
  %

ABD’de Piyasa Öncesi: TÜFE raporu, Lennar ve Guess? çıkar raporları

ABD’de Piyasa Öncesi: TÜFE raporu, Lennar ve Guess? çıkar raporları

Investing.com – Silicon Valley Bank’in (SVB) çöküşünün akabinde bankacılık bölümü üzerinde oluşan baskıya karşın Pazartesi günü pay senetleri yükselmeye çalıştı.

Teknoloji payları yükselirken Dow Jones Industrial Average, seansın bitimine yarım saat kala müspetten negatife yanlışsız dalgalandı.

Federal bankacılık düzenleyicileri, hafta sonu SVB ve Signature Bank’in (NASDAQ:SBNY) iflasının akabinde bankacılık bölümünü desteklemek için bir dizi adım açıkladı. Geçen yıl süratle yükselen faizler, bankaları menkul değer portföylerinde kayıplarla yakalarken SVB de süratle daralan mevduatlara sahipti. Düzenleyiciler, mevduat sahiplerinin sigortalı olsun ya da olmasın iki bankadan tüm paralarını geri almalarını sağlamayı kabul ederek paralarına erişemeden sıkışıp kalan şirketlerin tasalarını hafifletti.

Şimdi yatırımcılar; bankalardaki krizin, Fed’in bir sonraki faiz kararı için ne manaya geldiğini merak ediyor. Merkez bankasının önümüzdeki hafta toplanması ve akabinde siyaset kararını açıklaması bekleniyor. Yarın açıklanacak tüketici fiyat endeksi dataları kararda tesirli olabilir fakat bankacılık kesimindeki kriz de Fed’in daha az agresif bir yaklaşım benimsemesine neden olabilir.

Fed’in sonuncu faiz oranının, daha geçen haftaki beklentiler kadar bile yüksek olmayabileceği ihtimali ile tahvil getirileri Pazartesi günü düştü.

Yatırımcılar, kararın açıklanmasının akabinde önümüzdeki hafta bir basın toplantısı düzenleyecek olan Fed Lideri Jerome Powell‘ın, bankacılık dalı ve bunun karara tesiri hakkındaki yorumlarını bekliyor olacak.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. TÜFE raporu

Şubat ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE), TSİ 15.30’da açıklanacak. TÜFE’nin bir evvelki aya nazaran %0,4, yıllık bazda %6 artması bekleniyor. Çekirdek TÜFE ise aylık %0,4 ve yıllık %5,5 artmış olabilir.

2. Lennar çıkar raporu

Ev inşaatçısı Lennar Corporation’ın (NYSE:LEN) 5,9 milyar dolar gelirle 1,55 dolar pay başına kar bildirmesi bekleniyor.

3. Guess kar raporu

Giyim üreticisi Guess? Inc (NYSE:GES), 779 milyon dolar gelirle 1,30 dolar pay başına kar paylaşabilir.

Yazar: Liz Moyer

YORUMLAR YAZ