• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2184135,258
  % -2,75
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

AB’den Sabancı Üniversitesi’ne 7,45 milyon euroluk hibe

AB’den Sabancı Üniversitesi’ne 7,45 milyon euroluk hibe

Sabancı Üniversitesi, bölgesel hidrojen iktisadının gelişiminin desteklenmesini amaçlayan HYSouthMarmara projesi için AB’den hibe almaya hak kazandı.

Sabancı Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, toplam bütçesi 36 milyon euro olan projeye sağlanacak olan 7 milyon 455 bin 625 euroluk hibe, Türkiye Çerçeve Programları tarihinde tek seferde alınan en büyük AB hibesi olarak kayıtlara geçti.

Proje, bölgesel bir hidrojen iktisadının gelişiminin desteklenmesi amaçlanan Pak Hidrojen İştiraki (Clean Hydrogen Partnership) 2022 yılı sonuçlarına göre​​​​​​​ kelam konusu takviyeye hak kazandı.

Yaklaşık 5 yıl sürmesi planlanan projenin, pak hidrojen üretimi ve kullanımına, buna ait teknoloji-odaklı altyapıların gelişimine ve Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinin güçlendirilmesine kıymetli katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Türkiye’den Sabancı Üniversitesi ile birlikte 13 ortağın yer aldığı HYSouthMarmara projesi kapsamında, Hidrojen Vadisi iş planında yer alan yol haritasının belirlenmesine katkı sağlanacak, kelam konusu vadinin güç ve iklim alanlarındaki çok boyutlu katkıları tahlil edilecek ve projenin yaygın tesirini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Memleketler arası Güç ve İklim Merkezi’nin (IICEC) de etkin rol alacağı ve EnerjiSa Üretim ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde yürütülecek projede, Kale Seramik Sanayi AŞ, Şişecam AŞ, TÜBİTAK MAM, Eti Maden Genel Müdürlüğü, Universite Mohammed VI Polytechnique ve Universita Di Bologna’nın da ortalarında bulunduğu yurt içi ve yurt dışından 16 kurum yer alacak.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selmiye Alkan Gürsel’in yürüteceği projede Alp Yürüm, Bülent Çatay ve Bora Şekip Güray araştırmacı olarak yer alacak.

Üretilecek 500 ton yeşil hidrojen, endüstride kullanılacak

Proje kapsamında, Balıkesir’de Enerjisa Üretim’in alanında üretilecek asgarî 500 ton yeşil hidrojenin, Linde Gaz tarafından taşınarak Hidrojen Peroksit, Kale Seramik, Şişecam ve Eti Maden’in tesislerinde kullanılması hedefleniyor. Proje ile yalnızca yeşil hidrojen değil türevleri de üretilecek.

Projeyle Türkiye’nin ithalatına bağımlı olduğu metanol ve amonyak üzere hidrojen türevlerinin yeşil formüllerle ve kendi kaynaklarıyla üretilmesi amaçlanıyor. Buna ilaveten proje kapsamında, Türkiye’nin dünya rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olduğu bor mineralinin hidrojen depolamadaki avantajları Balıkesir’de kurulacak Sodyum Bor Hidrür Tesisi yatırımı kapsamında incelenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, üniversitenin yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en tanınan araştırma üniversitesi olma gayesine işaret ederek, “Fakültelerimizde ve merkezlerimizde, öncü ve ses getiren araştırmalar yürütüyor ve bu çalışmalar için yurt içi ve yurt dışı kaynaklardan yüksek oranda proje dayanağı alıyoruz. Pak güç alanında tüm dünyada en öncelikli hususlardan biri olan yeşil hidrojen üretim, depolama ve dağıtım teknolojilerine yönelik bu proje ile üniversitemizin bilimsel araştırma kapasitesini daha da geliştirebilmeyi ve uygulamalı alanlara yöneltebilmeyi hedefliyoruz. Proje kapsamındaki sanayi ortaklarımızla birlikte bu çok kıymetli alana katkı yapıyor olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz.” sözlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ