• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Akyol: Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sonrası Borsa İstanbul yükseldi

Akyol: Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sonrası Borsa İstanbul yükseldi

İYİ Parti Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’dan ayrılması ve geri dönmesiyle birlikte seçmen kümeleri ve borsa hareketlendi. KARAR TV’nin Orta Dalga programında konuşan Mustafa Karaalioğlu ve Taha Akyol gündemi kıymetlendirdi. Akyol, “Borsa bu husustaki hassasiyetini gösterdi. Kriz çıkınca borsada bir gerileme, kriz çözülüp altı önderin bir ortaya gelerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığının katılaştığını ilan ettiklerinde borsada bir yükseliş oldu.” biçiminde konuştu.

İlk olarak masayla Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda mutabık kalamayan YETERLİ Parti Önderi Akşener, partisinin kıskaca alındığını ve kendisine aday dayatması yapıldığını belirterek masadan kalktığını duyurmuştu.

Borsa İstanbul

Siyaset, 6 Mart tarihinde Meral Akşener’in ‘geri dönüş’ kararıyla hareketlenirken Borsa da krizin tahliline odaklandı. 6’lı Masa’nın yine toplanması, endekse yansıdı. BIST 100 endeks günü %3.45 yükselişle 5.392,31 puandan tamamladı. Bu mevzuyu KARAR TV ekranlarında gündeme getiren Taha Akyol, “Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri Kerim Rota’ya sordum bu borsadaki yükselişi. Altılı Masa’daki gelişmelerin bunda bir tesiri olduğunu söyledi. Kendisi kıymetli bir iktisatçı. Kriz çıkınca borsada bir gerileme, kriz çözülüp altı önderin bir ortaya gelerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığının katılaştığını ilan ettiklerinde borsada bir yükseliş oldu. Türkiye’deki ve Dünya’daki iktisat siyasetinin önemli muhtaçlıkları var” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu Adaylığı

İYİ Parti Başkanı Meral Akşener’in, Altılı Masa’dan kalkmasını pahalandıran KARAR müellifi Taha Akyol şu kelamları lisana getirdi: “Akşener, reaksiyonundan haklıydı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı son anda emrivaki halinde yansıtıldı. Son bir buçuk yıldır Kılıçdaroğlu adaylığını hissettirdi. Birinci yola çıkan Kılıçdaroğlu’nun yanında olan Meral Akşener’di. Krizin çıkması beklenmiyordu. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener adaylık konusunu konuşmalıydı. Bu reaksiyon haklı, anlaşılabilir, rasyonel fakat yanlış olan reaksiyonun dozu ve konuşma lisanı sertti. Akşener’in masadan kalkmasıyla birlikte Dünya’nın dikkatini çekti. Kılıçdaroğlu dediğiniz vakit artık öbür beş önderde akıllara gelecek.”

‘Muhalefet Enerjisi’

Mustafa Karaalioğlu, Meral Akşener’in masadan ayrılmasına reaksiyon gösterenlere yönelik konuştu. Karaalioğlu, “Milletin muazzam bir gücü var. Farklı bir süreç yaşandı. İkna etmeye çalışıldı. Ortaya çıkan sorunlardan etkilenen, kaygılanan, bir millet iradesi var. İleti çok güçlü verildi. Meral Akşener de bu iradeyi hissetmiş olmalı. Akşener’in geri dönüşü ise takdire şayan. Muhalefet gücü oluştu.” sözlerini kullandı.

karar.com

YORUMLAR YAZ