• YARIM ALTIN
  6.909,00
  % -0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1212
  % 0,25
 • € EURO
  33,8133
  % 0,53
 • £ POUND
  39,5379
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,3266
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3376
  % 1,20
 • BITCOIN/TL
  1589119,109
  % -0,08
 • BIST 100
  9.364,70
  % -0,10

Almanya’nın Zelenski’ye doğum günü armağanı, borsada düşüş, Tesla yarar raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Almanya’nın Zelenski’ye doğum günü armağanı, borsada düşüş, Tesla yarar raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Pay senetleri düşüşle açılmaya hazırlanıyor. Microsoft, imparatorluğunun en süratli büyüyen kısımları için bile talebin yavaşladığını bildirdi. Yararlar için bir büyük gün daha: Tesla, Boeing, NextEra Energy ve Abbott bugün kar raporlarını sunacak. Almanya, çağdaş savaş tanklarını dünyanın en sıcak savaş bölgesine göndermeyi kabul ederek seksen yıllık pasifizmden ayrılıyor. Ve açığa satış yapan Hindenburg Research, Hindistan’ın en güçlü adamı Gautam Adani’nin peşine düşerek kümesinin bedelini yaklaşık 10 milyar dolar azalttı.

İşte 25 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Microsoft sarfiyat, ABD gider

Microsoft’un (NASDAQ:MSFT) karları, 2023’ün iş dünyası için güçlü bir yıl olacağı izlenimini güçlendirdi. İktisadın iş ve tüketici kısımlarına geniş bir erişimi olması, onu ABD Inc’in geri kalanı için uygun bir temsil haline getiren yazılım devi, mali yılının orta noktası olan Aralık ayına kadar olan üç ayda, gelirinin altı yılın en yavaş oranında arttığını söyledi.

Düzeltilmiş kazancı beklentilerin çok az üzerindeydi lakin bu, geçen hafta açıkladığı, 10.000 kişiyi işten çıkarma planı ile ilgili 1,2 milyar dolarlık yine yapılandırma sarfiyatını de içeriyordu. Fakat analistler, COVID-19 ile ilgili faktörlerin azalmasıyla, Windows ve Xbox ile ilgili hizmet satışlarının düşmesi konusunda daha fazla kaygılıydı. Ayrıyeten şirket, son çeyreklerde en güçlü performans gösteren segmenti olan Bulut hizmetleri kısmında, bu yıl değerli bir yavaşlama bekliyor.

Microsoft payları piyasa öncesinde yaklaşık %2,5 bedel kaybetti.

2. Tesla raporunu bugün paylaşacak

Tesla (NASDAQ:TSLA), kapanış zilinden sonra çıkarlarını açıklayacak ve muhtemelen şimdiye kadarki en şiddetli gayretiyle karşı karşıya kalacak.

Şirket, son üç aylık güncellemesinden bu yana bedelinin yaklaşık yarısını kaybetti ve CEO Elon Musk, başarısızlıkla sonuçlanan Twitter satın alımını finanse etmek için tekraren pay senedi sattı. Musk Salı günü, 2018 yılında muhtemel bir satın alma hakkında attığı bir tweet ile yatırımcıları kasıtlı olarak yanıltmakla suçlandığı bir davada şahit kürsüsüne çıktı. Mahkemeye, satın alma için gerekli finansmanın mevcut olduğuna inandığını söyledi.

Tesla’nın, geçen yılın son çeyreğindeki üretim kesintileri ve fiyat indirimleri nedeniyle bir yıl evvel 2,54 dolar olan pay başına düzeltilmiş kazancını, 1,15 dolar olarak bildirmesi bekleniyor.

3. Microsoft’un gölgesinde borsa düşüşle açılacak; Abbott, IBM, Boeing de rapor sunacak

Microsoft’un cansız görünümü, piyasanın geri kalanı üzerinde uzun bir gölge oluştururken ABD borsaları düşüşle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 160 puan düşüş gösterdi. Teknoloji payları bilhassa baskı altında kalırken S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %1,2 düşüş yaşadı.

Adalet bakanlığının, Alphabet’i (NASDAQ:GOOGL) çevrim içi reklamcılık sanayisindeki pazar hakimiyetini berbata kullanmakla suçladığı haberi, hissiyata pek de yardımcı olmadı.

Çarşamba günü açıklanacak öteki pay senetleri ortasında Boeing (NYSE:BA), NextEra Energy (NYSE:NEE), IBM (NYSE:IBM), Lonza Group (OTC:LZAGY), Abbott Laboratories (NYSE:ABT), CSX (NASDAQ:CSX) ve Norfolk Southern (NYSE:NSC), Freeport-McMoRan (NYSE:FCX) ve Lam Research (NASDAQ:LRCX) yer alıyor.

4. Scholz, Leoparlarını hür bıraktı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ABD’nin de Abrams M1 muharebe tankını gelecekteki askeri yardım paketlerine dahil etme konusunda nihayet yumuşadığını öne süren haberlerden bir gün sonra, Ukrayna’ya Leopard (Leopar) 2 ana muharebe tanklarının sevkiyatını resmen onayladı.

Bu atılım, Moskova tarafından çatışmanın tırmandırılması olarak sert bir formda eleştirilirken Almanya’nın, Ukrayna’nın cephaneliğindeki hayati bir boşluğu doldurma konusundaki isteksizliği karşısında sıkıntıdan çıkan NATO müttefikleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Almanya’nın fikir değiştirmesi, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana askeri sorunlarda her türlü liderlik rolünden kaçınan dış siyasetinin evriminde bir dönüm noktası. Bu atak, daha evvel savaş alanında nükleer silah kullanma tehdidinde bulunan Moskova’nın tepkiselliğine karşı önemli bir odaklanma getirecek.

Karar, ironik bir formda Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin doğum gününde geldi.

5. Adani açığa satış tezleriyle sarsıldı, tezleri yalanladı

Hindistan’ın en güçlü adamı Gautam Adani’nin genişleyen imparatorluğu, açığa satış yapan Hindenburg Research tarafından hazırlanan ve portföy şirketlerinin bedelini şişirmek için çeşitli muhasebe hileleri yapmakla suçlayan bir raporla sarsıldı.

Amiral gemisi Adani Enterprises (NS:ADEL) holding şirketi, Mumbai’de %1,1 bedel kaybederken kümenin liman ve nakliye kolu %6’nın üzerinde bedel kaybetti.

Financial Times’a nazaran Adani’ye bağlı şirketler, kümenin finans müdürünün “belirli hususlarda yanlış bilgilendirme ile eski, temelsiz ve prestijsiz tezlerin berbat niyetli bir bileşimi” olarak tanımladığı rapor üzerine, piyasa kıymetinde yaklaşık 9 milyar dolar kaybetti.

Adani’nin net servetinin büyük ölçüde fosil yakıtlar ve yenilenebilir güç yatırımlarına bağlı olarak 118 milyar dolar civarında olduğu kestirim ediliyor.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ