• YARIM ALTIN
  5.432,00
  % -0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5026
  % 0,18
 • € EURO
  28,8362
  % 0,13
 • £ POUND
  33,1924
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  3,7668
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2774
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  757101,700
  % -2,34
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ambalajı 3 litreden büyük alkollü içkiye satış yasağı

Ambalajı 3 litreden büyük alkollü içkiye satış yasağı

Alkol ve Alkollü İçkilerin İç ve Dış Ticaretine Ait Yol ve Temeller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Alkol ve Alkollü İçki Tesislerinin Haiz Olmaları Gereken Teknik Kurallar, Kurulmaları, İşletilmeleri ve Denetlenmelerine Ait Yol ve Temeller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlk düzenlemeye nazaran, eski yönetmelikte yer alan ilgili unsur, “Alkol yahut alkollü içki üretim müsaadesi sahibi firmaların şirket paylarının, üçüncü bireylere devredilebilmesi Kurum müsaadesine tabidir. Bu gayeyle yapılacak talep, devredecek için 5. unsurun birinci fıkrasının (d) bendinde ve devralacak için 5 inci hususun ilgili bentlerinde belirtilen bilgi ve evraklarla birlikte Kuruma intikal ettirilir. Talebin uygun görülmesi halinde üretim müsaadesi güncellenir” güncellenir biçiminde değiştirildi.

Değişiklikle evrelerin kurum müsaadesine tabi tutulduğu belirtiliyor. Ayrıyeten düzenlemede, şirket ana kontratının talep edildiği ve “”devredecek firmadan”” SGK ve vergi dairelerine muaccel yani ödenmesi gereken borcu olmamasını koşulunun koşulduğuna dikkat çekiliyor. Daha evvel yalnızca yeni ya da devralan firmadan bu bilgiler talep ediliyordu.

Bu hali ile vergi borcu olan firmaların yeni yeni firmalar kurarak eski vergi borcundan kurtularak bandrol alabilmesinin önüne geçilmeye çalışıldığı lisana getiriliyor.

Söz konusu düzenleme yayım tarihinden itibaren geçerli olacak.

Çok küçük ve büyük ambalajlı esere yasak

Yapılan başka düzenlemeye nazaran ise 5 cl’den küçük ambalaj hacmine sahip alkollü içkiler ile bira hariç 300 cl’den büyük ambalaj hacmine sahip alkollü içkiler, bu unsurun yayımı tarihini izleyen ikinci ayın sonundan itibaren üretilemeyecek ve ithal edilemeyecek. Bu eserler, bu hususun yayımı tarihini izleyen üçüncü ayın sonundan itibaren Alkollü İçki Dağıtım Yetki Dokümanını haiz firmalar, dördüncü ayın sonundan itibaren toptan satıcılar, perakende satıcılar yahut açık alkollü içki satıcıları tarafından iç piyasaya arz edilemeyecek.

Ayrıca, bira hariç olmak üzere, cam haricindeki ambalaja sahip alkollü içkiler, bu hususun yayımı tarihini izleyen ikinci ayın sonundan itibaren üretilemeyecek ve ithal edilemeyecek. Bu eserler, bu unsurun yayımı tarihini izleyen üçüncü ayın sonundan itibaren Alkollü İçki Dağıtım Yetki Evrakını haiz firmalar, dördüncü ayın sonundan itibaren toptan satıcılar, perakende satıcılar yahut açık alkollü içki satıcıları tarafından iç piyasaya arz edilemeyecek.

Yetki dokümanına düzenleme

Düzenlemeye nazaran, mühleti içerisinde dağıtım yetki dokümanını yenilemeyen firmaların doküman geçerlilik tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde başvurması halinde, 14. hususun ikinci fıkrasında belirlenen dağıtım yetki evrakı bedeli, iki katı tahsil edilerek yenilenecek.

Bu mühlet geçtikten sonraki müracaatlar yenileme kapsamında değerlendirilmeyecek.

YORUMLAR YAZ