• YARIM ALTIN
  8.482,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4991
  % 0,15
 • € EURO
  34,8138
  % 0,24
 • £ POUND
  40,6390
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,4906
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  2040282,714
  % -0,55
 • BIST 100
  9.542,02
  % 0,12

Arbitaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitaj, risk almadan kâr yapabilme  yöntemidir. Arbitaj yatırım işlerinde kullanılan bir terimdir. Daha anlaşılır şekilde bu konuyu ele alalım.

Arbitaj Nedir?

Arbitaj yatırım platformunda risk almadan kâr yapabilme durumudur. Yatırım yapacağınız varlığın farklı platformlarda bulunan değerleri karşılaşrıtırıp, değeri en düşük olan varlığa yatırım yaparak kar etme durumudur.

Anlatıldığı üzere kolay gözüken ama hiç kolay olmayan bir yatırım çeşididir. Bu yatırımı zarar almadan yapabilmek için; bu konuda çok fazla deneyim ve bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yatırım yöntemine yeni karşılaşan kişiler, bir ihtimal yaptığı yatırımdan zarara bile uğrayabilir. 

Neden Zarara Uğrayabilir?

Günümüzde tüm piyasalar, çok hızlı ve hareketli olduğundan dolayı; kâr fırsatını yakalamak ve harekete geçmek için çok hızlı olmak gerekiyor.

Bunun çözümü ise algoritmik yazılımlar aracılığıyla istenilene ulaşmaktır. Bu tür yazılımlar sayesinde farklı borsalarda oluşan durumları gözlemleyip, aynı anda risksiz şekilde arbitaj yapılabilir. Tabi ki en başta da belirttiğimiz gibi bu tür şeyler yapabilmek için deneyim veya bilgi biririkimi gereklidir.

Arbitaj Hangi Yatırım Alanlarında Yaygındır?

Arbitaj altın, hisse senetleri, döviz platformlarında geçerlidir. Döviz ve altın da en çok hareketlilik olduğundan dolayı arbitaj bu yatırım yerlerinde çok yaygındır.

Arbitaj daha yeni bir piyasa olan kripto para piyasasında da yapılır. Yerli yabancı dünya üzerinde çok fazla kripto para piyasası bulunuyor. Kripto para piyasasında olan döviz değerleri, diğer döviz platformlarındaki değerlerden farklı olabiliyor. Bu nedenden dolayı kripto para piyasasından döviz alınıp normal  kâr edebilinecek borsaya satılması durumunda da arbitaj yer alıyor.

Kısaca farklı piyasa ve platformdaki yatırımlar kâr amacıyla birbirlerine aktarılabiliyor.

Nasıl Yapılır?

İki farklı altın borsasındaki konumlar, birbiri için çok önemlidir çünkü; her altın borsası bulunduğu ülkenin kendi para birimiyle değer kazanır. Türkiye’deki altın borsası ile Amerika’daki altın borsasında yapılacak işlemle, aradaki para birimi farkı yüzünden arbitaj fırsatı oluşur.

Kâr oranı yüksek olan borsadan işlem yaparak, daha fazla kâra sahip olunabilir.

Arbitaj yapabilmek için bilgi birikimine ve deneyime ihtiyaç vardır en ufak dikkatsizlik durumunda hedefte olan kâr, zarara dönüşebilir.

YORUMLAR YAZ