• YARIM ALTIN
  8.483,00
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4984
  % 0,15
 • € EURO
  34,8244
  % 0,25
 • £ POUND
  40,6572
  % 0,48
 • ¥ YUAN
  4,4922
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  2019645,570
  % -1,52
 • BIST 100
  9.558,49
  % 0,29

Avrupa’daki ticari faaliyetler koronavirüs etkisiyle çökmeye devam ediyor

Avrupa’daki ticari faaliyetler koronavirüs etkisiyle çökmeye devam ediyor

Hizmet ve imalat sektörlerindeki şirketler, istihdamda yaklaşmakta olan düşüş konusunda uyarılarda bulunuyor.

Perşembe günü yayınlanan verilere göre, koronavirüs tedbirleri Avrupa ticari faaliyetlerine “benzeri görülmemiş bir zarar veriyor”; hizmet ve imalat sektörlerindeki şirketler rekor bir gerileme yaşadıklarını ve istihdamda önemli bir düşüş deneyimlediklerini belirtiyor.

Euro Bölgesi’nde özel sektör faaliyetinin göstergesi olan Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi, IHS Markit’in açıklamasına göre, Nisan ayında, Mart ayındaki seviyesi olan 29.7’den 13.5’e indi; bu seviye 1998 yılından bu yana tecrübe edilen en düşük seviye. Endeks, aktivitenin bir önceki aya göre nasıl değiştiğini göstermektedir; 50’nin altındaki bir kayıt, işletmelerin çoğunun büyük bir gerileme yaşadığını göstermektedir. Uluslararası Para Fonu (IMF) da ekonomideki bu gerilemenin neredeyse bir asrın en keskin daralmasını işaret ettiğini belirtti ve Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 7.5 daralacağı tahmininde bulundu.

IHS Markit işletme ekonomisti Chris Williamson, “Nisan ayında euro bölgesi, virüs önlemleri ile küresel talep ve hem personelin hem de girdilerin eksikliğiyle birlikte ekonomisinde benzeri görülmemiş bir hasar gördü” dedi.

“Çöküşün vahşeti, çoğu iktisatçı tarafından hayal edilebilecek seviyenin de üstünde, endeks ortak tahminlerin çok altına düştü.”

Perşembe günü yayınlanan IHS Markit’ten ayrı verilere göre, euro bölgesinin en büyük ekonomileri olan Fransa ve Almanya’da ticari faaliyetlerde rekor düşüşler yaşadı. 

IMF geçtiğimiz günlerde euro bölgesi ekonomisinin gelecek yıl yüzde 4,7 büyüme ile toparlanmadan önce bu yıl yüzde 7,5’lik rekor bir daralmaya maruz kalmasını beklediğini söyledi. IHS Markit, PMI sonuçlarının euro bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 7,5 daracağını belirtti.

Morgan Stanley analistleri bundan çok daha keskin düşüşler beklediklerini söylediler. Perşembe günü yayınlanan Ifo anketine göre şirketlerin yaklaşık yüzde 84’ü koronavirüs nedeniyle satışlarda düşüş bildirdi ve bunların yarısından azı gelecekte düşüşü kısmen telafi edebileceklerine inanıyor. 

YORUMLAR YAZ