• YARIM ALTIN
  5.434,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5025
  % 0,18
 • € EURO
  28,8596
  % 0,21
 • £ POUND
  33,2117
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7675
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  758502,487
  % -2,52
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ayakkabıcıdan fiyat kararı

Ayakkabıcıdan fiyat kararı

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) tarafından 68’incisi gerçekleştirilen Memleketler arası AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı açıldı.

Fuarın açılış merasimine Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, İstanbul Sanayi Odası (İSO) İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, TASD Lideri Berke İçten katıldı.

Programın açılışında konuşan İçten, ayakkabı endüstrisinin 2022’de hem iç hem de dış pazarda başarılı bir performans gösterdiğini söyledi. 2022’yi 1,2 milyar dolar ihracatla kapattıklarını, 2023’e de 1,5 milyar dolar gayesi ile başladıklarını bildiren İçten, şu sözleri kullandı:

“AYMOD Fuarı öncesi bu bahiste AYSAD ve firmalarımızla yaptığımız kıymetlendirme sonucu bir mutabakata vardık. Hem hem uzun uğraşlarla kazandığımız yabancı müşteriyi bu güç periyotta kaybetmemek hem de enflasyonla gayrete katkı sunmak için AYSAD ve TASD olarak ayakkabı fiyatlarının yüzde 10 aşağıya çekilmesi konusunda tavsiye karar aldık.”

“İhracatta bilhassa son iki yılda büyük ivme yakaladı”

TİM Lideri Mustafa Gültepe Türkiye’nin ihracatta büyük bir ivme yakaladığına dikkati çekerek, “2022’yi 254,2 milyar dolar üzere rekor bir ihracatla kapattık. Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayacağımız bu yıl da birebir ivmeyi sürdürmek istiyoruz” dedi.

Gültepe, son periyotta kamu tarafından ihracatçılar için hoş haberler geldiğine vurgu yaparak, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bir ay içinde elektrik ve doğalgaz fiyatlarında iki sefer indirim yapılması maliyet baskısı altındaki firmalarımıza biraz olsun nefes aldırdı. Uygun şartlı finansmana birkaç ay öncesine nazaran daha kolay erişebiliyoruz. Merkez Bankası’nın son düzenlemeleri de ihracat yapan firmalarımız açısından olumlu bir adım oldu. Bu çeşit adımlar firmalarımızın ve ihracat ailemizin moral motivasyonunu artırıyor.”

Küresel pazarlarda talep daralması nedeniyle ihracatın artış suratında bir yavaşlama olduğunu söz eden Gültepe, üretim ve ihracatta 2022’nin birinci yarısındaki ivmenin tekrar yakalanması gerektiğini söyledi.

Gültepe, ihracatçıların yeni pazarlara açılmasının gerekliliğine vurgu yaparak “Ticaret Bakanlığımızın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ bu yolda bize yeni fırsatlar sunuyor. TİM olarak bu fırsatı en güzel formda kıymetlendirmek istiyoruz. Ocak ayında Venezuela ve Pakistan’a ticaret heyetleri düzenledik. 19’u birinci çeyrekte olmak üzere birliklerimizle birlikte bu yıl 100 ticaret heyeti planladık. Ayrıyeten 45 alım heyetini ülkemizde ağırlayacağız. Dünyanın dört bir yanında 250 fuara katılacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“E ihracat dünya ortalamasının altında”

İTO Lideri Avdagiç, Türkiye’nin çok kapsamlı ihracatının için de hudut çok e-ihracatın dünya ortalamasının altında olduğunu ve bunun yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Avdagiç şunları kaydetti:

“60 bin metrekarelik bir alandayız. Burada her 8 firmadan bir tanesi yabancı bir firma. Bir taraftan ihracatımız artıyor fakat Türkiye iş dünyası olarak ihracatımızı ithalatla birlikte takip etmemiz gerekiyor. Ana beklentimiz, kur artışının enflasyon artışına yakın bir ortamda seyretmesi. Bunu sağlayabilirsek esasen sanayicimiz buna nazaran tüm planlamasını yapar. Burada hudut aşan e-ticarete özel bir alan açmamız lazım.

Türkiye’nin toplam ihracatı içerisinde e-ticaret hissesi gelişmiş ülke ortalamalarının altında yer alıyor. Bu oranı süratlice artırmamız gerekiyor. Ayakkabı dalı bu alan içinde pilot olabilecek bir kesim. Kovid sonrası internet üzerinden olan satışlarda bir düşüş olmadı. Bu trend oturdu ve hissesini artırıyor.”

“Sürdürebilirlik gelecek için büyük ehemmiyet taşıyor”

İSO Lideri Bahçıvan ise konuşmasında sürdürebilirliğin gelecek için büyük değer taşıdığına vurgu yaptı. Bahçıvan, üretilen eserlerin sürdürülebilir olması gerektiğini belirterek, “Dünya bu mevzuda maksada kitlenmiş bir durumda. Hangi eseri üretirsek üretelim sürdürebilirliği uyarlamamız gerekiyor. İSO olarak bu husus üzerinde bedelli çalışmalar yapıyoruz. Alıcıların önümüzdeki devirde karşımıza çıkaracağı en kıymetli etken bu olacak. Çalışanlarımızı hem sayısal hem de niteliksel alanda arttırabilmek ve bölüme eğitim boyutuyla eleman çekmemiz çok kıymetli.” yorumunu yaptı.

YORUMLAR YAZ