• YARIM ALTIN
  3.988,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0583
  % 0,03
 • € EURO
  20,8012
  % 0,25
 • £ POUND
  23,4871
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  2,7703
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2475
  % 0,11
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Aztec Network, Aztec Connect’i Kapatma Kararı Aldı

Aztec Network, Aztec Connect’i Kapatma Kararı Aldı

Gizlilik odaklı blockchain platformu Aztec, Ethereum için şifreleme katmanı olarak hizmet veren Aztec Connect’i kapatmaya hazırlanıyor.

Aztec Network, 17 Mart’ta zkmoney ve zkpayfinance üzere ön uçlardan Aztec Connect para yatırma süreçlerini devre dışı bırakmayı planlayarak, Aztec Connect’in kapatılacağını resmen duyurdu. Aztec tarafından yayınlanan bir blog yazısına nazaran, kullanıcılar hiçbir fiyat ödemeden Aztec Connect’ten fonlarını çekebilecekler. Yapılan paylaşımda: “Para çekme süreçleri her vakit mümkün olsa da, 21 Mart 2024’ten sonra değerli ölçüde daha külfetli hale gelecektir” tabirleri kullanıldı. Platform, kullanıcılarına mümkün olan en kısa müddette paralarını çekmelerini tavsiye etti. Paylaşılan gönderide, Temmuz 2022’de piyasaya sürüldüğünden bu yana Aztec Connect’in 100.000’den fazla kullanıcıya ulaştığı da aktarıldı. 

Tüm Rollup Fonksiyonelliği Durdurulacak

Aztec, Mart 2024’ten itibaren artık bir sıralayıcı çalıştırmayacak. Yani mevcut sistem artık Aztec Connect işlemlerini işleyen rollup blokları yayınlamayacak. Duyuruda, mukavele izinlerinden vazgeçileceği ve tüm rollup fonksiyonelliğinin durdurulacağı bildirildi.

Aztec, Aztec Connect protokolünün tamamını açık kaynaklı hale getirdiğinden, firma Aztec topluluğunu sistemin yeni bir sürümünü çatallamaya, dağıtmaya ve işletmeye teşvik ediyor. Proje tarafından yapılan açıklamada: “Bağımsız olarak işletilen bir Aztec Connect görmek isteriz ve bunu finanse etmeye hazırız” sözleri kullanıldı.

Proje, Aztec Connect ile yapılan araştırmanın yeni jenerasyon bir blok zincirinin geliştirilmesi için kullanılabilir ve kritik olacağını, şifreli rollup’ların büsbütün programlanabilir bir versiyonu için temel sağlayacağını vurguladı ve ekledi: “Aztec Connect’in kesin maksadımızı gerçekleştirme yolunda kıymetli bir adım olduğu yadsınamaz. Artık büsbütün bu amaca odaklanmamızın vakti geldi: merkeziyetsiz genel kullanımlı şifreli bir blockchain.”

Proje, Aztec Connect’i kapattıktan sonra, Noir olarak bilinen üniversal sıfır bilgi lisanının ve yeni kuşak şifreli blockchain’in geliştirilmesine odaklanmayı planlıyor.

YORUMLAR YAZ