• YARIM ALTIN
  5.432,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5020
  % 0,18
 • € EURO
  28,8757
  % 0,28
 • £ POUND
  33,2810
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  3,7672
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2778
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  757810,454
  % -2,50
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bakan Akar: Hava yardım koridoru oluşturuldu

Bakan Akar: Hava yardım koridoru oluşturuldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TCG İskenderun gemisinin bu gece İskenderun Limanı’na yanaşacağını, sarsıntıda yaralanan vatandaşları Mersin’deki hastanelere sevk edeceğini bildirdi.

Akar, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sonrası arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Hatay’daki AFAD Uyum Merkezinde, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile açıklama yaptı.

Sabah saatlerinde meydana gelen zelzelenin akabinde Ulusal Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak çalışmalara başladıklarını belirten Akar, bunun birinci adımı olarak Bakanlıkta bir kriz merkezi oluşturduklarını hatırlattı.

Kriz merkezinin, bütün bölgeye hakim bir halde uyum ve çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Akar, bakanlıklarla yaptıkları çalışma sonucu, öncelikli muhtaçlığın bir hava yardım koridoru teşkili olduğunu gördüklerini söyledi.

Akar, A400M uçakları dahil 17 uçakla bir hava yardım koridoru oluşturduklarını tabir ederek, bu koridorda ayrıyeten gereksinim duyulduğunda kullanılmak üzere Akıncı TİHA’ların da görevlendirildiğini belirtti.

Helikopterlerin de müsait olan bölgelerde kullanıldığını kaydeden Akar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hava yardım koridorunu kullanmak suretiyle uçaklarımızla gereksinim duyulan bütün çalışanı, AFAD, sıhhat işçisini kelam konusu bölgelere ulaştırmak için büyük bir uğraş gösterdik. Maalesef hava koşullarındaki olumsuzluk nedeniyle ve birtakım hava meydanlarımızdaki sarsıntının verdiği hasardan ötürü düşünceler olmakla bir arada, şu ana kadar büyük bir çabayla arkadaşlarımız hava yoluyla ulaştırabilecekleri işçi ve malzemeyi yerlerine ulaştırdılar. Ayrıyeten TSK bünyesindeki İnsani Yardım Tugayımız ve onun bünyesinde bulunan 8 adet Doğal Afet Kurtarma Timi ile Kıbrıs’ta muhtaçlık halinde kullanmak üzere bulundurduğumuz Doğal Afet Yardım Timi de şu anda bölgeye intikal etmiş bulunmakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.”

“Kışlalarda yemek hazırlandı”

Hava koşullarının çok soğuk olması nedeniyle sıcak yemek dağıtımı için uğraş gösterdiklerini belirten Akar, kışla mutfaklarında hazırlanan yemeklerin, yaklaşık 15 bin vatandaşa ulaştırıldığını söyledi.

TSK’nın sefer stoklarında bulunan materyallerden 25 seyyar mutfak, banyo ve tuvalet ünitelerini ilgili makamlara vererek kullanılmalarını sağladıklarını lisana getiren Akar, şunları kaydetti:

“Çadır muhtaçlığı var. Bu bakımdan da Mehmetçik bu bahiste, öteki mevzularda olduğu üzere çalışmalarını sürdürüyor ve alanda çadırların kurulmasını sağlıyor. Kent Hastanesindeki hasardan ötürü muhtaçlığı karşılamak üzere seyyar sahra hastanesinin bölgede kurulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir vakitte hizmete girecek ve biraz da olsa buradaki ezayı hafifletmeye uğraş gösteriyoruz. Bunun yanı sıra bölgedeki yaralılarımızın hastanelerdeki hasardan ötürü burada bakımlarının mümkün olmayacağını düşünerek, bizim TCG İskenderun gemisini görevlendirmek suretiyle, bu gece İskenderun Limanı’na yanaşacak. Ve buradaki bütün yaralıların en kısa vakitte Mersin’deki daha donanımlı hastaneye sevkini mümkün kılacağız.”

YORUMLAR YAZ