• YARIM ALTIN
  3.986,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0522
  % 0,03
 • € EURO
  20,7256
  % 0,14
 • £ POUND
  23,4763
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  2,7698
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2477
  % 0,17
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bakan Çavuşoğlu’ndan zelzele hasar raporu açıklaması

Bakan Çavuşoğlu’ndan zelzele hasar raporu açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde hasar tespit raporu çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, zelzeleye ait “hasar tespit raporu hazırlanmadığı” tezlerini reddederek, “Kurumlarımız, zelzele sonrası hasar tespit ve gereksinim kıymetlendirme raporu çalışmalarına hızla başladı” dedi.

Dışişleri Bakanlığının eş vakitli olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği temsilcileriyle istişarelerde bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu istişareler sonucu memleketler arası standart haline gelmiş metodolojiyle uyumlu hasar tespit raporunun da hazırlanması için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi.

“Rapor yalnız fiziki değil, ekonomik ve toplumsal kayıplar da kapsayacak”

Çavuşoğlu, “Türkiye Sarsıntı Toparlanma ve Tekrar İmar Değerlendirmesi (TERRA)” ismini verdikleri rapora ait, “(Rapor) Hükümetimizin sahipliğinde ve öncülüğünde, Strateji ve Bütçe Başkanlığımız uyumunda, BM-Dünya Bankası-AB uzmanlarının dayanağıyla hazırlanıyor” diye konuştu.

Raporun yalnızca fiziki hasarı değil, yol açtığı ekonomik ve toplumsal kayıpları da kapsadığını belirten Çavuşoğlu, yalnızca yıkılanın birebirini yerine koymayı hedeflemediğini vurguladı.

Çavuşoğlu, raporun afetten etkilenen bölgelerin sağlam, tabiat dostu, ekonomik-sosyal açılardan sürdürülebilir biçimde tekrar inşası için muhtaçlık duyulan kaynağı tespit etme anlayışıyla hazırlandığını söyledi.

Raporun, 20 Mart’ta AB tarafından düzenlenmesi öngörülen memleketler arası konferans öncesinde tamamlanmasını hedeflediklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Şimdiye kadar aslında BM Acil İnsani Yardım Çağrısı’nın yanı sıra Dünya Bankası ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), ülkemize bu gereksinim kapsamında proje odaklı finansman kararı aldı. Bu çalışma çok kıymetli bir referans teşkil edecek, gerek konferans kapsamında ülkemize kaynak tahsisi gerekse toparlanma ve yine inşaya yönelik projelerimize sağlanacak memleketler arası finans bağlamında…” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ