• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,4315
  % 0,40
 • € EURO
  33,9397
  % 0,14
 • £ POUND
  39,7553
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  4,3678
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3441
  % 0,61
 • BITCOIN/TL
  1913184,651
  % -0,48
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

Bakan Nebati: Türkiye enflasyonu üretimle yeniyor

Bakan Nebati: Türkiye enflasyonu üretimle yeniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Avrupa’da yayın yapan EU Reporter’a verdiği röportajda, Türkiye İktisat Modeli’nin Türk iktisadının dinamiklerini ve ülkeye has faktörleri dikkate alan heterodoks bir yaklaşım sergilediğine dikkati çekti.

Türkiye İktisat Modeli’nin hem makroekonomik finansal ve fiyat istikrarını eş vakitli olarak sağlamayı hem de Türk iktisadının sürdürülebilir ve sağlıklı büyümesini sağlamayı amaçladığını söz eden Nebati, Türkiye İktisat Modeli ile enflasyonla gayrette insan odaklı bir yaklaşımı hayata geçirdiklerini ve Türkiye’nin enflasyonu üretimle yenmeye çalıştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İşsizliği artıracak, ekonomik faaliyetleri yavaşlatacak adımları sıkılaştırmak yerine yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı siyasetler uyguluyoruz.. Tüm olumsuz global şartlara karşın modelimizin meyvelerini vermeye başladığını görüyoruz. Böylelikle ekonomimiz arka arda 9 çeyrektir gösterdiği büyüme performansı ile öbür ekonomilerden müspet ayrışmıştır. Makine-teçhizat yatırımları 12 çeyrektir artmaya ve ihracat her ay rekor kırmaya devam ediyor.”

Nebati, bunlara karşın güçlü turizmin de katkısıyla Türk iktisadında büyümenin bu yıl yüzde 5 olmasını beklediklerini aktardı.

“Türkiye’nin dünya ihracatındaki hissesi yüzde 1’i geçti”

Nebati, Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon gayesine ulaşmak için gerekli siyasetleri uyguladığını belirterek, bu mevzuda bölümlerle iş birliği yaparak, şirketleri kapsamlı teşviklerle desteklediklerini tabir etti.

Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’nin uygulamaya konulduğu periyotta kur oynaklığında Türkiye’nin makroekonomik dinamikleriyle uyumlu olmayan önemli artışların gerçek kesimi de etkilediğini anımsatan Nebati, “Finansal istikrarımızı tehdit edecek boyuta ulaşan bu oynaklığın önüne geçmek için 2021 yılının sonlarına yanlışsız Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’ni hayata geçirdik ve başardık” dedi.

Nebati, Orta Vadeli Program’da öngördüğümüz üzere ihracatımızı 2022’de 254,2 milyar dolar ile rekor düzeye çıkardık. Ayrıyeten Türkiye’nin dünya ihracatındaki hissesi yüzde 1’i geçti” yorumunu yaptı.

Turizmde 2023 amacı 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir

Nebati, mali disiplinin her vakit Türk iktisadının kazanımlarının temel direklerinden biri olduğunu ve mali alanda yapabildiği hareketler sayesinde Türkiye’nin dış şoklardan süratle kurtulmayı başardığını ve öteki ekonomilerden olumlu ayrıştığını belirtti.

Küresel ölçekte Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenen turizm kesiminde Türkiye’nin, dünya ortalamasının üzerinde muazzam bir toparlanma performansı sergilediğini vurgulayan Nebati, geçen yıl turizmde 2019’daki rekor 46 milyar dolarlık geliri aşmayı beklediklerini ve 2023 maksadının ise 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar olduğunu aktardı.

Türkiye AB’ye en fazla katkı sağlayabilecek ülkeler arasında

Gümrük Birliği’nin 1996’dan beri AB ile Türkiye ortasındaki ekonomik ve ticari entegrasyon için mihenk taşı vazifesi gördüğünü vurgulayan Nebati, Gümrük Birliği’nin modernizasyonun ikili ticaret potansiyelini ve daha fazla ekonomik entegrasyonu teşvik edeceğini belirtti.

Bakan Nebati, “Müzakerelere geç kalmanın maliyeti her iki taraf için de çok değerli olacağından, AB’yi müzakereleri bir an evvel başlatmaya davet ediyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

YORUMLAR YAZ