• YARIM ALTIN
  6.918,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1236
  % 0,26
 • € EURO
  33,8033
  % 0,49
 • £ POUND
  39,5034
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,3245
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3374
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  1590948,434
  % -0,05
 • BIST 100
  9.332,52
  % -0,44

Bakan Nebati yapılandırma paketinin ayrıntılarını açıkladı

Bakan Nebati yapılandırma paketinin ayrıntılarını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir Vilayet Programı’nda “Yapılandırma Kanunu” hakkında yaptığı konuşmada, kanunun hem yapılandırma kararlarını hem de vergi mevzuatında çeşitli yeniliklerin olduğu kararları kapsayacağını söyledi.

Yapılandırmaya ait kararları sıralayan Nebati, Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Toplumsal Güvenlik Kurumu, Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler, Vilayet özel yönetimleri ve Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlıkları’na ödenmesi gereken kamu alacaklarının tekrar yapılandırılmasına ait düzenlemeler yapıldığını açıkladı.Nebati kelamlarına şöyle devam etti:

“Teklifle, vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna müddetinde ödenememiş borçların cezaları kaldırılarak ödenmesini getiriyoruz. Şunu da belirtmem gerekir ki, bu güne kadar öbür yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan isimli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da yapılandırma kapsamına alıyoruz. Natürel bunların faizlerini de düşük bir oran ile güncelleyerek ödenmesini daha kolay hale getiriyoruz.

Bu yapılandırma kanununda vergi dairesine ödenmesi gereken hangi çeşit borç olursa olsun yapılandırılacak. Bir tane istisnamız var o da 2022 yılı için ödenmesi gereken süreksiz vergiler. Onlar da esasen beyanname verme müddetinde kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama almadık. Ayrıyeten, davalı olan vergi ve prim belgelerindeki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkânı getiriyoruz. Teklifte, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkân sağlayan düzenlemelere de yer veriyoruz. İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak.”

Nebati, vergilerini peşin ödenmesi hakkında yaptığı açıklamada, arttırılan matrahların vergilerininin peşin ödenmesi durumunda vergi aslında yüzde 10 indirim sağlanacağını belirtti. Kelam konusu teklifteki kıymetli bir yeniliğin taksit ödeme müddetlerinin 4 yıla çıkarılması olduğunu lisana getiren Nebati şu tabirleri kullandı:

“Böylece vatandaşlarımız yapılandırılan borçlarını 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde 48 taksitte ödeyebilecekler. Ödeme müddetini uzun tuttuk lakin daha kısa müddette ödemek isteyenlere de ayrıyeten avantajlar getiriyoruz. Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, esasen küçük oranlar uygulayarak hesapladığımız Yurt içi-ÜFE meblağının yüzde 90’ından da vazgeçiyoruz. Şayet yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz.

2 bin lirayı aşmayan icralık borcu olan vatandaşlarımızın bu borçlarını tasfiye edecek ortamı zati daha evvel hazırlamıştık. Artık de vergi, ceza, faiz üzere hangi çeşitten olursa olsun borcu bulunan vatandaşlarımızın 2.000 lirayı aşmayan borçlarını siliyoruz. Bir kişinin, 31 Aralık 2022 tarihinden evvel ödenmesi gereken borçlarının toplamı 2.000 lirayı aşmıyorsa bu düzenleme kapsamında bir keze mahsus olmak üzere hiçbir kaide aramadan borçlarını siliyor, alacağımızdan vazgeçiyoruz. Böylelikle, bu borçlar nedeniyle vergi dairelerimiz takip süreçleri yapmayacak, vatandaşımız da takibe muhatap olmayacaktır.

Nebati, teklifte yer alan başka kimi düzenlemelere ait olarak yaptığı açıklamada, Gelir Vergisi Kanunu’nunda yer alan genç teşebbüsçü istisnasının meblağını artırdıklarını ve istisna kapsamında birinci kez işe başlayan gelir vergisi mükelleflerinin üç hesap devri yararlarının yıllık 75 bin lirasınon gelir vergisinden istisna edileceğini söyledi. “Söz konusu meblağı 2023 yılı için 150 bin liraya çıkarıyor ve her yıl Gelir Vergisi tarifesinin ikinci dilimi fiyatına paralel olarak artmasını sağlıyoruz.” diyen Nebati, böylelikle izleyen yıllarda, dilim fiyatlarında tekrar değerleme oranında artış epey, bu istisna da beraberinde artacağını belirtti.

Nebati ayrıyeten, TOKİ tarafından konut ve konut ile birlikte ihale edilen üretim işlerine ait olarak, bu yıl sonuna kadar uygulanmak üzere, damga vergisi istisnası getirileceğini açıkladı.

YORUMLAR YAZ