• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3621
  % 0,30
 • € EURO
  33,9336
  % 0,09
 • £ POUND
  39,7958
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,3686
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3442
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1911876,568
  % -0,12
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Atalay: Balık tüketimi, üretim kadar sevindirmiyor

Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Atalay: Balık tüketimi, üretim kadar sevindirmiyor

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, balık üretiminde AB ülkeleri ortasında 1.sırada yer almaktadır. Üretimde görülen ilginin tüketimde görülmediği ve kişi başı balık tüketiminin 6-8 kiloyu geçmediğini belirten Genel Müdür Dr. Altuğ ATALAY, Covid-19 salgını süreci ile birlikte zayıflayan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede tesirli besin olan balığın, vitaminler, proteinler, yağ asitleri, mineraller bakımında hayli varlıklı olması sebebiyle uzmanlar tarafından haftada en az 2 sefer tüketilmesinin gerektiğini söyledi.

Avrupa’da kişi başı 23-24 kilogram olan balık tüketiminin yıllardır Türkiye’de 6-8 kiloyu geçmediğinin altını çizen Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, “İnsan sıhhati için sağlıklı ve emniyetli olan balığın ülkemizdeki tüketimi, dünya ortalamasının neredeyse üçte biri oranındadır. Ülkemizde su eserleri yetiştiriciliği son 10 yılda neredeyse 2 katına çıktı. Bilhassa çipura, levrek ve alabalıkta artış yaşandı. Avrupa Birliği ülkeleri ortasında 1.sıradayız. Bilhassa Türk somonu yurt dışında ağır ilgi görüyor. Dünyanın her ülkesine balık pazarlıyoruz lakin ancak kendi vatandaşımız yeteri kadar balık tüketmiyor dedi.

Uzmanların haftada en ez iki kez balık tüketilmesini önerdiğini söz eden Dr. ATALAY, Ülkemizin artan nüfusunu da dikkate aldığımızda, vatandaşlarımızın istikrarlı beslenmesi için kesinlikle balık tüketiminin artırılması gerektiğini söz ederek, salgın sürecinde su eserleri yetiştiricilerimiz ile birlikte bir çok kampanya düzenlediklerini, ayrıyeten taşra teşkilatlarımız aracılığı ile özelllikle eğitim çağındaki çocuklarımıza yönelik olarak balığı sevdimek ve tüketimini özendirmek için bir çok faaliyette bulunduklarını söyledi.

Sağlıklı bir kuşağın devamı için balık tüketiminin ehemmiyetine değinen Dr. Atalay, “Balıklar ve öteki su eserleri içerdikleri kıymetli besin hususları münasebetiyle beslenmede değerli bir yere sahip. Su eserleri öbür besinlere oranla daha yüksek protein pahasına ve kolay sindirilebilirliğe sahip olmakla birlikte doymuş yağ oranı bakımından da epey düşüktür. Yapılan çeşitli çalışmalarla su eserlerinde bulunan iki predominant omega-3 yağ asidinin sıhhat açısından olumlu tesirleri olduğu belirlenmiştir. Omega-3 yağ asitlerinin, kalp hastalığı, kanser, şeker hastalığı, yüksek tansiyon üzere hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde insan sıhhatine faydalı tesirleri nedeniyle su eserlerinin sıkça tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir” dedi. Ülkemizde avlanan ve yetiştirilen balıklarınkalite ve sıhhat bakımından dünya standartlarının üzerinde olduğu araştırmalarda ortaya konulmaktadır dedi.

-iDeal Haber Merkezi-

YORUMLAR YAZ