• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1230
  % 0,26
 • € EURO
  33,7939
  % 0,49
 • £ POUND
  39,4767
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,3246
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3375
  % 1,16
 • BITCOIN/TL
  1593413,696
  % 0,27
 • BIST 100
  9.335,17
  % -0,42

Balıkesir’deki Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de 4 yenilenebilir erke çeşidi müşterek arada olacak

Balıkesir

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin içtimai iletişim araçları hesabından “Dünyanın en iri jeotermal ısıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas OSB’yi Balıkesir’de kuracağız.” paylaşımıyla duyurduğu alanda, yapılabilirlik çalışmalarında sona gelindi.

Balıkesir Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını yürüttüğü OSB faaliyete geçtiğinde 10 bin insana iş olanağı sağlanacak.

“Türkiye’yi doyuran il” sloganını hazımlı Balıkesir’deki OSB, jeotermalin yanı esna rüzgar, güneş ve biyokütle erke üniteleriyle desteklenecek.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AA muhabirine, şehrin üretim kapasitesinin aşırı faziletli bulunduğunu ve sağlam aşırı üründe geçmiş üçte arsa aldığını söyledi.

Tarıma Dayalı İhtisas OSB düşüncesince arsa ve yurt koşulları itibarıyla Gönen’in makul bulunduğunun belirlendiğini dile getiren Şıldak, “Bu düzentileme değme şeyden evvela bizim enerjimizi hâlâ da artıracak, doğrusu yenilikçi sağlam aşırı çağdaş tarım metodunun uygulanmış bulunduğu ve ilkin seracılık dalında da makul koşulların mevcut bulunduğu şehrimizde toy müşterek adım olacak.” dedi.

Şıldak, OSB’de 8 bin dekara uzanan degaje müşterek bölgede 4 yenilenebilir erke türünün baş başa kullanımının bahis konusu olacağına dikkati çekti.

Güneş enerjisi vasıtası ile varlıklı Balıkesir’in yel enerjisinde de İzmir’den sonraları ikinci faziletli kapasiteye eş il olduğuna ayraç fail Şıldak, “Yatırımlar çabucak bitmeme ediyor. Bu erke kaynaklarımızı tarıma yönlendirdiğimiz bugün ilkin seracılıkta sıtma maliyetleri aşırı düşecek, zımnında mahsul de karlılık da artacak. Topraksız tarım da buna eklendiği devir biyokütle ve o bölgedeki öbür ehemmiyetli erke deposu bulunan jeotermal devreye girdiğinde bölgede görülmedik müşterek hareket bekliyoruz.” sanarak konuştu.

Son senelerde hizmete tahsil edilen otoyol, güreşçi köprüsü ve tüneller

Vali Şıldak, bu sayede Balıkesir’in üretim kütlesinin genişleyeceğini, şehrin apayrı vilayetler düşüncesince dobra müşterek manken olacağını tabir etti.

Balıkesir’in iri avantajlara eş bulunduğunu kail Şıldak, İstanbul-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Ayvacık-Küçükkuyu tünellerinin hizmete girmesiyle Trakya ve İstanbul’un Anadolu’ya hâlâ andıran bir duruma geldiğini belirtti.

Şıldak, Balıkesir’in, ilkin gün batısı illeri ile Ege ve Akdeniz’e uzanan kısımda çat derece olma ayrıcalığı taşıdığına ayraç ederek, dü afiyet meydanı mevcut kentin, kuvvetli ve derya yolu ulaşımı varlığının da dış satım düşüncesince lazım özellikte bulunduğunu dile getirdi.

Şehrin tarımdaki sıçramasının bu cins girişimlerle bitmeme ettiğini tamlayan Vali Şıldak, “Biz bu vaziyetten büyüklük duyuyoruz. Şimdiden envestisman meydana getirecek maraba ve üreticilerimize, firmalara âlâ olmasını dilek ediyoruz.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan da Balıkesir’in “Türkiye’yi doyuran il” olma amacında sakıncasız adımlarla ilerlediğini dile getirdi.

Kentin ilkin seracılıkta ön plana çıkması düşüncesince eksiksiz yurt koşullarının makul bulunduğunu tabir fail Alkan, “Biyokütle erke tesisi de OSB’de kullanılarak nebati atıklar enerjiye dönüşecek ve mekân dostu müşterek yaklaşımla üretim yapılacak. Tarıma Dayalı İhtisas OSB’miz inşallah dünyanın en iri limonluk düzenleme uran bölgesi olacak.” sanarak konuştu.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ