• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bankacılık krizi DEX ve CEX token’larına olan ilgiyi arttırdı

Bankacılık krizi DEX ve CEX token’larına olan ilgiyi arttırdı

Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate üzere bankaları içeren bankacılık krizinin akabinde yatırımcılar, kripto para alternatiflerine akın ediyor.

Birkaç bankanın kapanmasından kaynaklanan mali kaos, DEX ve CEX token’lerini olumlu etkiledi. OKB, GMX, dYdX ve GT de dahil olmak üzere bu varlıkların birçoğunun fiyatı son 24 saat içinde yükseldi.

Fiyatlardaki artışın tek sebebinin bankacılık krizi olup olmadığı meçhul olsa da genel fikir birliği, birtakım yatırımcıların bu makul token’lara akın ettiği tarafında. Son 24 saatte OKB %13, GMX %10, dYdX %8 ve GT %7,5 arttı.

Daha geniş kripto piyasası, birkaç gün evvel darbe aldıktan sonra son gün genel bedelinde büyük bir artış gördü. Artmakta olan başka belirteç cinsleri, belirteçleştirme ile ilgili olanlardır. SNX, fiyatta yaklaşık %8’lik bir artışla göze çarpan bir örnektir.

Kripto piyasasının genel piyasa bedeli şu anda 1,08 trilyon dolardır ve bu, son günde %5,59’luk bir artışı temsil etmektedir. Bu ortada birçok şirketin pay senedi, ekseriyetle çift haneli sayılarda olmak üzere ağır kayıplar yaşıyor. Bunların birden fazla bankacılık kurumlarıyla ilgilidir.

Banka İflasları Global Pazar İçin Güç Vakitler Yaratıyor

Son birkaç hafta içinde birkaç banka payı düştü. En dikkate kıymet olanlardan biri, kimilerinin bir bulaşma başlatabileceğinden korktuğu Silikon Vadisi Bankası.

HSBC, bankanın İngiltere kısmını tek bir sterlin yahut yaklaşık 1,21 dolar karşılığında satın alarak İngiltere’deki müşterilere yardımcı oldu.

Fed ayrıyeten yüklü olarak kriptoya odaklanan Signature Bank’i kapatmaya karar verdi. Yetkililer, kararın ardındaki nedenlerden biri olarak sistem riskini gösterdi.

Son olarak yıllık rapor dosyalamasını kaçıran Silvergate vardı. Sonunda iflas etti ve yatırımcıların stablecoin’lere geçmesine yol açtı.

Kripto Bankacılık Krizi Nedeniyle Eleştirildi

Sektördeki kimileri, ABD makamlarının bankalar üzerindeki atılımlarının, kripto tersi olduğuna inanıyor. Signature bankasının bir idare konseyi üyesi, bunun “güçlü bir kripto aykırısı mesaj” olduğunu söyleyerek tıpkı şeyi söyledi. Bununla birlikte Blockchain Derneği Baş Siyaset Sorumlusu Jake Chervinsky, banka problemlerinden kriptonun sorumlu olmadığına inanıyor.

Her durumda hükümet, mutlaka piyasa üzerinde bir ölçü denetim uygulamaya çalışacaktır.

Bitcoin ve öteki varlıklar, global piyasalar kargaşadayken güçlü kalıyor.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ