• YARIM ALTIN
  3.988,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0357
  % -0,03
 • € EURO
  20,7618
  % 0,16
 • £ POUND
  23,4881
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  2,7670
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2475
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bankacılık krizinin yarattığı şokun tesiri azaldıkça dolar istikrar kazanıyor

Bankacılık krizinin yarattığı şokun tesiri azaldıkça dolar istikrar kazanıyor

Investing.com – Bir hafta içinde üç ABD bankasının batmasının yarattığı şok azalmaya başlarken dolar Salı günü istikrar kazandı, euro zayıfladı.

ABD finans sistemindeki gerilim belirtileri; Perşembe gününden bu yana ABD ve Avrupa’da faiz oranları ile ilgili beklentilerin tekrar kıymetlendirilmesine neden oldu ve ABD’de 2 yıllık getiriler, 1987’deki piyasa çöküşünden bu yana üç gün içindeki en büyük düşüşü gösterdi. Fed’in önümüzdeki hafta 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi konusunda geniş bir mutabakat varken ve 50 baz puan bir sonraki en mümkün sonuç olarak görülürken piyasanın birden fazla, artık rastgele bir değişiklik beklemiyor. Nomura’daki analistler, Fed’in fed fonları için maksat aralığını 25 baz puan azaltacağını varsayım edecek kadar ileri gitti.

Nomura’nın görüşü azınlık görüşü olmaya devam ediyor zira ABD enflasyonu hâlâ maksadın epey üzerinde seyrediyor. Şubat ayına ait ABD tüketici enflasyonu raporu TSİ 15.30’da açıklanacak ve Ocak ayındaki %6,4’ten %6’ya yanlışsız bir düşüş göstermesi bekleniyor. Aylık fiyat dinamiği için ise beklentiler, Ocak ayındaki %0,5 düzeyinden hafif bir düşüşle %0,4’e gerilemesi tarafında.

Doları gelişmiş iktisat para ünitelerinden oluşan bir sepet karşısında takip eden dolar endeksi, %0,3 artışla 103,52 düzeyinden süreç gördü. Dolardaki artış, büyük ölçüde Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Perşembe günkü siyaset toplantısında 50 baz puanlık bir artırım taahhüdünde bulunması nedeniyle Perşembe gününden bu yana daha uygun performans gösteren euro’ya karşı geldi. Bu da ECB toplantısındaki en değerli değişkenin, Lider Christine Lagarde‘ın gelecek toplantılar için vereceği kılavuz olacağı manasına geliyor ki birçok kişi artık onun son yorumlarına nazaran daha az şahin olmasını bekliyor.

Lagarde son vakitlerde yaptığı konuşmalarda, yılın ilerleyen periyotlarında 50 baz puanlık adımlar atılmasını isteyen şahinlerin daha fazla yanında yer alıyor üzere görünüyordu. Berenberg Bank Baş Ekonomisti Holger Schmieding‘e nazaran bu artık daha az muhtemel görünüyor zira bankacılık sistemindeki olaylar hem ABD’de hem de Euro Bölgesi’nde finansal şartların sıkılaşmasına neden olacak.

Schmieding müşterilere gönderdiği bir notta, “Piyasalar daha fazlasını yaparsa ECB daha azını yapmak zorunda kalır.” dedi.

Euro %0,3 düşüşle 1,0692 dolara geriledi ve son üç gündeki %2’lik yararın bir kısmını geri verdi. Sterlin de geçen hafta dolar karşısında yaklaşık %3 kıymet kazandıktan sonra bir ölçü zayıfladı. Para ünitesi, %0,3 düşüşle 1,2148 dolara geriledi.

Sterlin, Ocak ayına kadar olan üç aylık devirde istihdamda beklenenden daha büyük bir artış gösteren ve işsizlik oranını tarihi düşük düzey olan %3,7’de tutan iş gücü piyasası datalarıyla desteklenmeye devam etti. Ortalama karlardaki büyüme, evvelki iki ayda kaydettiği rekor düzeylerden zayıfladı.

İngiltere Merkez Bankasının (BoE) bir sonraki siyaset toplantısı önümüzdeki hafta, Fed’inkinden bir gün sonra yapılacak. Bununla birlikte Çarşamba günü hükümetin önümüzdeki yıl için parlamentoya sunacağı yeni bütçe ile sterlin, bu hafta birtakım riskli olaylarla karşı karşıya.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ