• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bankalarda gerilim arttı, günlük düşüş %4’e ulaştı

Bankalarda gerilim arttı, günlük düşüş %4’e ulaştı

Investing.com – ABD’de SVB Financial Group’un (SIVB) iflası global piyasalarda geçen hafta sert dalgalanmaya neden oldu. Hükümet ve iktisat yetkililerinin banka mudilerinin mevduatlarının karşılanacağını açıklamasının akabinde Fed’in de Mart toplantısında 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisinin kuvvetlenmesi borsaları destekledi.

Asya tarafında teknoloji paylarında düşüş olurken Çin’de hükümetin iktisat takımını muhafazası istikrar sağladı ve endeksleri destekledi.

Avrupa borsaları bugün %2’nin üzerinde düşüş yaşıyor. İngiltere Merkez Bankası SBV’nin İngiltere uzantısının HSBC Bank’a satıldığını açıkladı. Fransa ise durumu yakından izlediklerini açıklarken Almanya ise bankanın Almanya’daki ünitesinde varlık satışlarını yasakladı.

Borsa düşüşe geçti

Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan BİST 100 endeksi yeni haftaya %0,56 yükselişle 5.414 puandan başladı. Endeks günün devamında 5.305 puana gerildi. Bankacılık endeksi ise gün içinde %4’e yakın kayıp vererek 4.874 puana düştü. Bankaların akabinde en çok düşüş finansallar ve yatırım endekslerinde görülüyor.

Bankalar ya kredi faizlerini düşürecek ya da yükümlülüklerini artıracak

Banka ve finansallarda global fiyatlamanın yanında Merkez Bankasının likidite kısıtlayıcı kararı da tesirli oldu.

Geçtiğimiz haftalarda bankaların ticari kredilerine sınırlama getiren Merkez Bankası, ferdî kredilere de sınırlama getirdi. Kredi faiz oranlarının düşürülmesi emeli güden uygulamada bankalar referans faiz oranı üzerinde faiz uyguladıkları taktirde Merkez Bankasında tutmaları gereken menkul değer oranlarını artırmak zorunda kalacaklar. Bu uygulama da banka endeksinde baskı yaratıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

YORUMLAR YAZ