• YARIM ALTIN
  8.497,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5104
  % 0,18
 • € EURO
  34,8232
  % 0,27
 • £ POUND
  40,6443
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2004002,717
  % -2,11
 • BIST 100
  9.550,60
  % 0,21

Bayraktar: “Savunma sanayii ihracatı bu yıl 4 milyar doları geçecek”

Milli defans sanayisi çeşidinden imal edilen teknolojik mahsulat SAHA Expo Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda sergileniyor. SAHA Expo açılışında mütekellim SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Dünyanın 170 ülkesine ihracat karşıcı sektörümüzün salname cirosu 10 milyar doları buldu. Adım aşama ve katı ortak halde büyümeye bitmeme ediyoruz. 20 yıl evvela salname ihracatımız hemen 248 milyon dolarken, geçtiğimiz yıl 3,2 milyar dolarlık aut satış gerçekleştirdik. Savunma sanayimizin bu yıl 4 milyar dolarlık ihracatı ferah ferah geçeceğini şimdiden söyleyebilirim” sanarak konuştu.

“Günümüzde dünkü teknolojilerin sahaya girmesiyle hem defans konseptleri bununla beraber güvenliği meydana getiren unsurların daima geliştiğini baş başa görüyoruz” diyen Bayraktar, “Yeni teknolojileri geliştiren devletler hem öne geçiyor bununla beraber ihracat ile katı ortak konuşu yapıya cemaat oluyor. Dünya devletleri defans ve güvenliğe müteveccih masrafları en zahmetli anlarda ayrıca pandemi kadar amme kaynaklarının şişman çoğunluğunun bireylere aktarıldığı ortak çağda caba kısmadı” halinde konuştu.

2021 itibarı ile global defans harcamalarının 2.1 trilyon dolara ulaştığını hatırlatan Bayraktar, “ABD, Çin, Hindistan, İngiltere ve Rusya’nın aralarında bulunduğu 5 dünya az evvela bahsettiğim 2.1 trilyonluk askeri harcamanın yüzdelik 62’sini gerçekleştiriyor. Gördüğünüz kadar dünyanın arka kalanıyla dirsek aşırı açıkça ve bu açıkça derece derece büyüyor. Özellikle erdemli teknolojik aksiyon büyüyerek artarken saf kendisine rastgele dünya bu gelişimden ayrımsız miktarda faydalanamıyor. Daha da önemlisi bu güce cemaat devletler ellerindeki gücü adaletli ve merhametli ortak halde kullanmıyorlar. Dünyayı derece derece yaşanması henüz zahmetli ortak arazi biçimine getiren Rusya ile Ukrayna ortada devam eden harpte akım fail haksızlıklara tamamı dünyanın ortak araya gelmiş şekilde gönül rahatlığı durması gerekiyor. Daha kuvvetli, varlıklı ve şişman olma ihtirası ile zelzele fail çelim sahipleri, kimisi devir sözümona tarihten mevrut misyonlarından, kimisi devir sözümona demokratlık sevk iddialarından bahsederek, başkalarına ilgili coğrafyalara fakat biberli ve sıkıntı taşıyorlar” dedi.

Türkiye’nin, 15.5 milyar dolarlık defans masrafı ile bu alandaki evvela 20 dünya ortada arazi aldığının altını çizen Bayraktar, “Güçlü ortak halde yaşama geçirdiğimiz millileşme vizyonundan aldığımız çelim ile erdemli uygulayım bilimi geliştirmenin vazgeçilmez bulunduğu savunma, havacılık ve feza sektörlerinde birlik istiklal düşüncesince ehemmiyetli ortak atak süreci yaşıyoruz. Türkiye, kişmiri araçlarını, mühim sınıfta insansız iklim araçlarını, helikopterlerini, harp uçaklarını, gemilerini, elektronik sistemlerini, cephanelerini zat mühendislik yeteneğiyle tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç fail ortak pozisyona ulaştı. Dünyanın 170 ülkesine ihracat karşıcı sektörümüzün salname cirosu 10 milyar doları buldu. Adım aşama ve katı ortak halde büyümeye bitmeme ediyoruz. 20 yıl evvela salname ihracatımız hemen 248 milyon dolarken, geçtiğimiz yıl 3.2 milyar dolarlık aut satış gerçekleştirdik. Savunma sanayimizin bu yıl 4 milyar dolarlık ihracatı ferah ferah geçeceğini şimdiden söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
SAHA Expo metaverse’de de olacak

SAHA EXPO ile dünyada ortak umde henüz imza atarak evvela kat ortak defans fuarını “MetaVerse” evreninde açtıklarını tamlayan Bayraktar, “Fuarımızın fiziken sona ermesinin arkası sıra MetaVerse SAHA EXPO, 1 Kasım’da başlayacak. 1 Kasım – 1 Şubat tarihleri ortada gerçekleşecek Metaverse SAHA EXPO, birlik 3 ay süresince tamamı dünyaya açıkça olacak” halinde bilgelik verdi.

iha.com.tr üstündeki istihbarat ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ