• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2060850,665
  % -5,13
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Binance, Bitzlato davası nedeniyle kimi hesapları bloke etti

Binance, Bitzlato davası nedeniyle kimi hesapları bloke etti

Binance, Bitzlato soruşturması nedeniyle askıya alınan kripto hesaplarının %90’ının, blokesini kaldırdığını söylüyor.

Birkaç kullanıcıya nazaran kripto para borsası Binance, Bitzlato soruşturmasıyla ilgili olarak platformdaki birçok hesabı sessizce kapatıyor.

18 Ocak’ta bir küme Rusça konuşan Binance müşterisi, bloke edilen hesaplardan ve borsadan paralarını çekememekten şikayet etti. Etkilenen kullanıcılar, sıkıntıları bildirmek için bir Telegram küme sohbeti oluşturdu ve hesapların ikaz yapılmadan engellendiğini belirtti.

Şu anda 1.000’den fazla üyeye sahip olan kümenin üyeleri, ABD Adalet Bakanlığı tarafından kripto şirketi Bitzlato’ya karşı uygulanan blokajlar ve yaptırımlar ortasında paralellik kurdu. ABD Mali Cürümleri Uygulama Ağı da Binance’i, Bitzlato’nun en uygun Bitcoin muhatapları ortasında listeledi.

Birçok sohbet üyesi, Bitzlato ve Binance hesapları ortasındaki gelen ve giden süreçler de dahil olmak üzere Bitzlato kullandıklarını açıkça itiraf etti. Etkilenen birtakım kullanıcılar, Bitzlato’ya yönelik hareketle ilgili öfke ve baş karışıklıklarını da lisana getirdi.

Bir sohbet üyesi, “Henüz hiçbir yerde yasaklanmamış olsam da BTC-e, Wex’te biraz kaybettim, artık de Bitzlato’da lakin bu yasakları kanunsuzluk olarak görüyorum.” diye yazdı.

Binance sözcüsü, son askıya almaların nitekim de Bitzlato ile temaslı olduğunu söyledi. Temsilci, “Geçen hafta, Bitzlato davasıyla ilgili olarak uyumluluk ve soruşturma takımımız, Doğu Avrupa ve BDT dahil olmak üzere birçok ülkeden birtakım kullanıcıların hesaplarını askıya aldı.” dedi.

Binance sözcüsü, askıya almaların büyük çoğunluğunun süreksiz olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Kripto borsası ayrıyeten kullanıcılara, Binance’in, Binance hesaplarının neden bloke edilebileceği ve bu türlü bir durumda ne yapılacağı konusunda sebepleri içeren makalesine bakmalarını tavsiye etti.

Daha evvel bildirildiği üzere Bitzlato, kullanıcıların bir borsa ve çiftler ortası hizmetler aracılığıyla kripto ticareti yapmasına müsaade veren, az bilinen bir kripto para ünitesi hizmetiydi. Platformun, Moskova’daki Federasyon Kulesi gökdeleninden faaliyet gösterdiği tez edilen Rusya’da, değerli operasyonlar sürdürdüğü biliniyor.

ABD hükümetinin argümanlarına nazaran Bitzlato, operasyonlarını uygun Müşterini Teşhis prosedürleri olmadan yürüttü ve bu da onun “suç gelirleri ve kabahat faaliyetlerinde kullanılması amaçlanan fonlar için bir sığınak” haline gelmesine yardımcı oldu.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ