• YARIM ALTIN
  8.485,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5014
  % 0,16
 • € EURO
  34,8119
  % 0,23
 • £ POUND
  40,6408
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,4906
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  2047241,327
  % -0,20
 • BIST 100
  9.558,93
  % 0,30

Binbir emekle üretiliyor, 50 liraya satılıyor

Binbir emekle üretiliyor, 50 liraya satılıyor

Coğrafi işarete erbap ot süpürgeler, değişen teknolojinin gelişmesiyle popülaritesi kalan elektrikli süpürgelerle savaş ediyor. İnsanların iki canlı oranda mal harcayarak almış bulunduğu elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmadığı yıllarda mertlik uzlaştırıcı kendisine makbul ot süpürgeler, Sakarya’da mahdut eli uz kabilinden üretiliyor. Elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmadığı zamanların en flaş mesleklerinden biri bulunan süpürgecilik, öteki el emeği mesleklerde bulunduğu kabilinden adeta dirilik çekişiyor. Türkiye’nin ehemmiyetli süpürge istihsal merkezlerinden bulunan Sakarya’da ise beş altı süpürgeci, babalarından öğrendikleri yöntemle üretimlerini bitmeme ettiriyor. Ayakta kalma savaşı sağlayan meslekte ustalar yetiştirecek şakirt olmayınca menfaatlerini sonuç durak kendisine görüyor.

Süpürge otunun hasadı, temizlenmesi, kükürtle kurutulması, belli bir destan biçimine getirilmesi, biricik hiç ayrılması, eskiz biçimine getirilmesi, destekleme yerinin yapılması ve terzilik atılması kabilinden nice sıkıntılı etaptan güzeşte süpürgeler, ustaların dokunuşlarından sonradan kusursuz bir süpürge durumunu alarak, ülkenin nice şehrine ve iklim dışına gönderiliyor.

“Mahalle namına dönüşmemek düşüncesince direniyoruz”

Bilal Babacan, “Mesleğimiz uygulayım bilimi karşısında kesinlikle gerileyecektir, bunu bildirme ederiz ancak el emeği süpürgenin kullanıldığı ehemmiyetli bölgeler var. mesela şu anda Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Belçika’ya süpürge satıyoruz. Sakarya’da 5-6 ayrı ayrı mahalle adları var, bunlar Yağcılar, Tığcılar, Papuççular gibi. Bunlar eskiden cümle olup bugünlerde mahalle adı kendisine yaşamakta. Biz de bir mahalle namına dönüşmemek düşüncesince direniyoruz. Yetkililerden bizim ürettiğimiz ürünleri alarak kullanmalarını istiyoruz. Bu halde de ayakta kalırız” dedi.

“Çocuklarımızı bu meslekle büyüttük”

Süpürgecilikten geçimini sağlayıcı Mustafa Şahin, “Bu meslekte öge yok, mukayyet kopya kendisine da az. Biz de üzülüyoruz ancak meydana getirecek bir nesne yok. Çocukluğumuzdan bu yana bu meslekteyiz, ne yaptıysak buradan yaptık. Çocuklarımızı bununla büyüttük, tekaüt de olduk” sanarak konuştu.

“Türkiye’de biricik coğrafi işaretli süpürge”

Gelişen teknolojiye dirlik direndiklerini vurgulayan Sakarya Süpürgeciler Sitesi Başkanı Nuri Köseoğlu, “Teknoloji gelişti, elbette evlere kalebodur ve çini da girince kılıç az buçuk evlerden dışarıya çıkarıldık. Bu süpürgenin Türkiye’de bildirme görmesi düşüncesince coğrafi ayraç ve Sakarya süpürge tescili başvurusunda bulunduk, bildirme gördü. Sıfır atılan bulunduğu ve toprağa karıştığı düşüncesince sonuç yıllarda Avrupa’dan bizlere istem mevcut ancak Türkiye’den de bizlere istem olmasını bekliyoruz. Coğrafi işaretini aldık ancak hala elan arka devir olmadı. Şu an Türkiye’de biricik coğrafi işaretli süpürge. Maliyeti oldukça uygun. Bizden çıkışı 28 ile 35 arası ve komisyoncunun almış bulunduğu parayla da tahminî 50 liraya müşteri buluyor. Bunun 1 sene güvence ömrü var. Şu anki koşullarda fiyatlı bir mahsul de değil” ifadelerini kullandı.

Orkun Kaya

iha.com.tr üstündeki duyum ekspoze biçiminde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ