• YARIM ALTIN
  8.501,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5110
  % 0,19
 • € EURO
  34,8177
  % 0,25
 • £ POUND
  40,6858
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  4,4918
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2002378,737
  % -2,11
 • BIST 100
  9.545,59
  % 0,16

Bir şahin ECB, bir güvercin Fed

Bir şahin ECB, bir güvercin Fed

Fed üyeleri önümüzdeki hafta yapılacak olan FOMC toplantısı öncesinde konuşma yasağı olan blackout (sessizlik) devrine girdi. Avrupa Merkez Bankası ise şahin siyasetlerini iletmek için uygun bir fırsat yakaladı. ECB üyeleri “en az 2 tane 50 puanlık faiz artışının uygun” olduğunu belirtti. Akabinde dün Avrupa Merkez Bankası lideri Lagarde’ın yaptığı açıklamada, Avrupa‘da enflasyon çok yüksek olduğunu ve ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir düzeye ulaşması için hâlâ istikrarlı bir süratle önemli formda artırılması, faizlerin gerektiği sürece o düzeylerde kalmasının gerekli olduğunu belirtti.

ECB’ye nazaran daha güvercin davranan Fed’in, Şubat toplantısında 25 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılması ile dolar endeksi, dokuz ayın en düşük düzeylerini test etti. Euro Bölgesi’nden bu hafta açıklanacak olan (Ocak PMI‘ları) dataların beklenenden daha güzel gelmesi, euro’nun dolar karşısında daha da bedel kazanması muhtemel görünüyor. Eylül ayında dolar karşısında yirmi yılın en düşük düzeylerini gören euro’da, toparlanma hayli süratli ilerliyor.

Geçtiğimiz haftanın son süreç gününde Fed üyelerinin güvercin açıklamaları, ABD borsalarını olumlu etkilemeye devam ediyor. ABD pay senedi endeksleri, Fed’in faiz artırımında yavaşlayacağı umuduyla, haftaya yaptığı müspet açılışı devam ettirirken piyasada, Şubat ayındaki FOMC toplantısından beklenti olarak 25 baz puanlık faiz artırımını %99,9 oranla fiyatlanıyor. Faiz oranlarına hassaslığı daha yüksek olan Nasdaq endeksi öncülüğünde güçlü bir yükseliş hareketinin devam ettiği ABD borsalarında Nasdaq %2,01, S&P500 %1,19, Dow Jones %0,76 primlendi. S&P 500 ise %1,19 paha kazandı.

Avrupa payları teknoloji ve madencilik payları önderliğinde yükselirken şahin ECB konuşmasının akabinde banka payları de yükselişe eşlik etti.

Asya tarafında ise piyasaların geneli Çin yılı nedeniyle kapalı. Asya’da tek açık borsa olan Japonya Nikkei pay senedi endeksi, %1,3’ün üzerinde yükseldi.

Brent petrol, en büyük ithalatçı pozisyonunda olan Çin‘den, COVID-19 önlemlerinin gevşetilmesi nedeniyle yaşanabilecek talep artışı beklentileri ile sabah saatlerinden itibaren hafif yükseldi. Brent petrol 5 sent artışla varil başına 88,24 dolara yükselirken ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, 13 sent artışla varil başına 81,75 dolara yükseldi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Yeni Konut Finansman Programına ait kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda kabul edildi.

Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran TCMB’nin epey sıkı takibinde olan döviz satışında hem saat kısıtlaması hem de ölçü sınırlaması uygulanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması için faiz oranlarının çabuk bir halde artırılması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dünya çapında düşen güç fiyatlarının ve hafifleyen tedarik zinciri problemlerinin, enflasyonda kaydedilen ilerlemeye bir işaret olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası İdare Heyeti üyesi Fabio

YORUMLAR YAZ