• YARIM ALTIN
  4.022,00
  % 0,74
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1188
  % 0,15
 • € EURO
  20,7359
  % 0,53
 • £ POUND
  23,6419
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  2,7818
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  513497,136
  % -0,61
 • BIST 100
  %

Bitcoin, ABD bankacılık riski ortasında yükselişine devam ediyor

Bitcoin, ABD bankacılık riski ortasında yükselişine devam ediyor

Investing.com – ABD’de bankacılık krizinin baş göstermesinin akabinde yaşanan gelişmelerle birlikte Bitcoin fiyatı süratli bir toparlanma kaydetti.

Bitcoin, dün %10’a yakın bir artış daha görerek 24.000 dolar bandına adım attı. En büyük kripto para böylelikle geçen hafta 19.500 dolara kadar geriledikten sonra kısa müddette %25 üzere kıymetli bir yükseliş performansı gösterdi. Bitcoin, günün birinci saatlerinde kazanımlarını koruyor. 

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, geçen hafta kesimle kontaklı olan bankaların iflas ve kayyum atanma haberleriyle birlikte panik satışlarına maruz kaldı ve sert düşüşler gördü. Lakin ABD düzenleyicilerinin likidite krizine giren bankalara müdahale etmesiyle kripto piyasalarında da süratli bir geri dönüş görüldü.

Riskli piyasalar için Fed riski azalıyor mu?

Kripto piyasalarındaki süratli toparlanmanın öteki bir nedeni olarak görülen görüş ise ABD Fed’in son krizin yayılmasını önlemek için faiz artırımı konusunda yavaşlayabileceği oldu. Ayrıyeten Fed, bankaların portföyünde bulunan tahvilleri alarak piyasaya likidite sağlayacağını açıklaması, örtülü bir mali genişleme olarak yorumlanırken piyasaların rahatlamasına neden oldu. 

Diğer yandan ABD Lideri Biden, dün bahisle ilgili bir konuşma yaparak SVB ve Signature Bank‘ın varlıklarının FDIC tarafından denetim edildiğini açıkladı ve tüm müşterilerin mevduatlarına erişebileceklerini söyledi. Biden, 2008 krizine emsal bir durum yaşanmaması için bankacılık düzenlemelerinin sıkılaştırılacağını da duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Goldman Sachs, Fed’in 22 Mart toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini öngördü. Global banka, önümüzdeki 3 ay için ise 25’er baz puanlık faiz artırımı kestirimini korudu. JPMorgan ise Fed’in bu ay 25 baz puanlık artışa gidebileceği varsayımını korudu. Sonuç olarak son gelişmeler, ay başında Fed’in 50 baz puanlık artışa gidebileceği istikametinde yükselen beklentilerin sona ermesini sağladı.

ABD enflasyonu yakından takip edilecek 

Yine de bugün TSİ 15.30’da açıklanacak olan ABD TÜFE verisinin Fed’in faiz kararı konusunda son kararı için tesirli olacağı düşünülüyor. Bu yüzden enflasyon verisi, piyasaların yeni istikameti için belirleyici olabilir.

Buna nazaran ABD seans açılışı öncesi enflasyon verisinin açıklanacağı saatlerde kripto para piyasalarında da volatilitenin artması beklenebilir. Son durumda toplam piyasa pahası 1,07 trilyon dolara yükselirken ortalam süreç hacmi de 100 milyar dolara yaklaşarak son günlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Kripto piyasasında olumlu görünüm devam ederken Bitcoin, son 24 saatlik fiyat hareketine nazaran birinci 10’da en çok yükselen kripto para pozisyonunu koruyor. Bu bağlamda Bitcoin, 471 milyar dolarlık piyasa pahasına ulaşarak piyasa hakimiyet oranını da %45’e yükseltti. 

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ