• YARIM ALTIN
  6.907,00
  % -0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1232
  % 0,26
 • € EURO
  33,8175
  % 0,54
 • £ POUND
  39,5383
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,3244
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3374
  % 1,16
 • BITCOIN/TL
  1592740,536
  % 0,02
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitcoin endişe ve risk iştahı endeksi, bir yıl sonra birinci sefer olumlu bölgeye geçti

Bitcoin endişe ve risk iştahı endeksi, bir yıl sonra birinci sefer olumlu bölgeye geçti

Investing.com – Kripto para piyasaları genelinde ay boyunca korunan müspet eğilim, yatırımcı algısının da olumlu istikamette gelişmesine yol açıyor. 

Kripto yatırımcılarının piyasaya olan bakış açısını çeşitlik kriterleri kıymetlendirerek ölçen Bitcoin kaygı ve risk iştahı endeksi, yaklaşık 10 ayın akabinde bugün birinci kere risk iştahı bölgesine ulaştı. Son olarak Mart 2022 devrinde görülen bu düzey, akabinde sanayi içi ve dışında gelişen olumsuz olayların varlıklara yansımasına bağlı olarak uzun müddet dehşet bölgelerinde devam etti.

Bitcoin, yıla süratli bir başlangıç yaptı. O denli ki ay boyunca %40’ı bulan paha artışı, Goldman Sachs’ın varlık değerlenmelerini gösteren tablosuna da yansıdığı üzere Bitcoin’in yılbaşından bu yana başka yatırım eserlerinin çok üzerinde bir kazanım elde ettiği görüldü. 

Diğer yandan Blockchain dataları ve çeşitli teknik göstergeleri pahalandıran birçok analist, Bitcoin’in son yükseliş ivmesini boğa döneminin başlangıcı olarak yorumladı. 

Tüm bu olumlu yorumların katkısı ve piyasayı derinden etkileyecek olumsuz gelişmelerin eksikliğinde yatırımcı algısında müspet tarafta bir gelişme görüldü. Bu olumlu görünümü yansıtan bir araç olan Bitcoin endişe ve risk iştahı endeksi, 2022 yılı boyunca yaşanan olumsuz gelişmelerin eşliğinde büyük çoğunlukla dehşet ve çok dehşet bölgelerinde kaldı. Şu an endeks, düne nazaran bir puanlık artışla 55 düzeyine yükselerek nötr düzeyinden risk iştahı bölgesine adım attı.

Bitcoin dehşet ve risk iştahı endeksi nasıl yorumlanıyor?

Bitcoin bu hafta 23.000 dolar hududunda bir dirençle karşılaştıktan sonra yükseliş ivmesini azaltarak daha çok yatay hareket etti. Şimdi bir düzeltme etabına girmeyen Bitcoin’in önümüzdeki günlerde hangi istikamete hakikat hareket edeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Bunun yanında dehşet ve risk iştahı endeksiyle ilgili yapılan yorumlarda ekseriyetle kaygı ve çok dehşet düzeylerinin uzun vadeli yatırım için bir alım fırsatı olarak görülmesi gerektiği bulunuyor. Bunun tam aksisi olarak ise risk iştahı düzeylerinde yatırımcıların kâr realizasyonuna başlama ihtimali üzerinde duruluyor.

Sonuç olarak 2022 yılında Bitcoin ayı piyasasını yöneten makroekonomik sonuçların bu yıl da kripto paraların fiyat performansı üzerinde kıymetli bir tesiri olacağı düşünülüyor. Bu bilgiler ortasında ülkelerin enflasyonu yakından takip edilen olay olurken Fed’in enflasyonun gidişatına bağlı olarak para siyasetiyle ilgili alacağı kararlar değerini koruyor. 

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin, dün sakin seyreden piyasada yatay kalırken bugün Asya saatinde 22.500 dolar kadar geriledikten sonra alt bölgeden gelen talep ile tekrar 23.000 dolar hududuna geri dönerek yatay pozisyonunu devam ettirdi. 

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ