• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2060850,262
  % -5,13
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Bitcoin Madencilik Maliyeti

Bitcoin Madencilik Maliyeti

Bitcoin Madencilik Maliyeti Mining Karını Düşüremedi, Madenciler Mart Ayında 380 Milyon Dolar Kar Elde Etti

Bitcoin madencilik maliyeti pek çok kişi tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bitcoin madencilik yani diğer ismi ile bitcoin mining, son Bitcoin işlemlerinin bir blok halinde derlenmesi, hesaplama yapılarak zor olan bulmacanın çözülmesi için uğraşılması, bu bulmacanın herhangi biri tarafından çözülmesi sonucunda da çözülen bloğun, blok zincirine yerleştirilerek ödüle hak kazanılmasını içeren işlemler bütününü anlatmaktadır. Bu işlemin maliyet kalemleri de bulunmaktadır. Bitcoin madenciliği ne kadar kazandırır sorusu için işlem başına şimdilik 12,5 Bitcoin kazandırır şeklinde cevap verilebilir.

bitcoin madenciliği kar

Bitcoin Madencilik Maliyeti Mart Ayı Karını Düşüremedi

Bitcoin madencilik maliyeti yüksek olmasına rağmen, piyasadan elde edilen son verilere göre, Bitcoin madencileri tarafından Mart ayında çok büyük bir kar elde edildi. Mart ayı, mining ile uğraşanlara tam olarak 380 milyon dolar kar getirdi. Kar miktarı yüksek olsa da Mart ayı karı, Bitcoin’de yaşanan düşüş nedeni ile Şubat ayında madenciler tarafından elde edilen tutarın %25 daha azına denk geliyor. Bu hesabın yapılmasında Bitcoin madencileri tarafından elde edilen Bitcoin’lerin günlük kapanış fiyatları üzerinden ve anında satıldığı varsayımı kullanılıyor.

Elde edilen gelirin çok büyük bir kısmı blok başına verilen 12,5 Bitcoin seviyesindeki blok ödülü sübvansiyonu şeklinde bulunmakta. Ancak bilindiği üzere, önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan yarılanma nedeni ile Bitcoin madencilerinin elde edecekleri ödüller yarıya düşecek. Ödülün halving işlemi sonrasında 6,25 Bitcoin olması, madencilerin işlemlerini yakından etkileyecek. Ancak şu an için bile mining işlemlerinin ücretlerinin toplam gelire oranlanması ile bile gider oranının çok düşük olduğu görülebiliyor.

bitcoin madencilik maliyeti düştü

Yani Bitcoin ağını kullananlar tarafından ödenen toplam işlem ücretleri, mining sonucu elde edilen toplam gelirin yaklaşık olarak %2’sine tekabül ediyor. Halving olayı sonrasında, madenciler bu durumdan etkilenecek olmakla birlikte, gelir gider oranı baz alındığında mining işlemlerinin hızlı bir şekilde devam edeceği öngörülüyor.

Bitcoin madencileri yaptıkları işlemler sonucunda 2019 yılında toplam 5 milyar dolarlık bir gelir elde etmeye hak kazanmıştı. 2018 yılında elde edilen toplam gelir 2019 yılı gelirlerinden yüksek gerçekleşmişti. Eğer bazı yatırımcılar tarafından sanıldığı gibi Bitcoin 2020 yılında zirve fiyatına ulaşırsa, yarılanmanın madencilere olumsuz bir etkisi olmayacağı düşünülüyor.

bitcoin madenciliği kar payı

Bitcoin Madencilik Maliyeti Mayıs Ayında Ne Olacak? Bitcoin Piyasası Daha Önce İki Halving Yaşamıştı

Bitcoin madencilik maliyeti halving olayı ile yakında ilişki bir olay olarak görülüyor. Bitcoin halving ne zaman kesin olarak bilinmemekte. Ancak, halving dönemlerinde piyasada bazı değişiklikler gözlenmektedir. Bitcoin piyasası daha önce 2 kez yarılanma yaşadığı için üçüncü yarılanmanın sonuçları da az buçuk tahmin edilebilir. Yarılanma dönemlerinde genellikle Bitcoin fiyatları ciddi bir fiyat artışı yaşamaktadır. Yarılanma eylemi iktisadi anlamda Bitcoin’in arzını azaltmaktadır.

Bitcoin arzının kıtlaşması, mining yapanların daha az getiriye ulaşmasına ve sonuç olarak Bitcoin madenciliğinin daha da zorlaşacağına yol açabilmektedir. Gerçi, son iki yarılanma sonucunda beklenenin aksine madenciler piyasadan çıkmayarak mining işlemlerine devam etmeyi tercih etmiştir.

Yarılanmanın madenciler açısından ortaya çıkaracağı sonuçlar, madencilerin 2020 yılında ne düzeyde gelir elde edeceklerini belirleyecek. Bu durumu da ancak yarılanma sonrasında öngörmek mümkün olabilir. Sonuç olarak; Bitcoin madencilik maliyeti, Bitcoin mining sonucu elde edilecek gelirin yarılanma sonucunda düşmesi ile görece artacak.

YORUMLAR YAZ