• YARIM ALTIN
  5.391,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4779
  % 0,00
 • € EURO
  28,8168
  % -0,01
 • £ POUND
  33,2706
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7587
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2778
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  755581,693
  % -1,63
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Bithumb’ın Sahibi Kang Jong-hyun, Güney Kore’de Tutuklandı

Bithumb’ın Sahibi Kang Jong-hyun, Güney Kore’de Tutuklandı

Savcılar, Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb’ın sahibi Kang Jong-hyun için tutuklama buyruğu verdi.

Yerel basında çıkan haberlere nazaran, Kang Jong-hyun için zimmetine para geçirdiği tezleriyle 2 Şubat’ta tutuklama kararı çıkarıldı. Jong-hyun; vazife ihmali, yasa dışı süreçler, piyasa üzerinde manipülasyon ve birçok kabahatlerden Seul Güney Bölge Mahkemesi tarafından yargılanacak. Güvenliği sağlamak maksadıyla öteki yöneticiler için de ağ erişimi engellendi.

Bithumb Sahibi Tutuklandı! Sebep: Yolsuzluk

Bithumb üyesi Inbiogen’in lideri Kang Ji-yeon’un, tıpkı vakitte Bithumb’ın en büyük hissedarı olan Vidente’de yüzde 34,2 ile en büyük paya sahip. Savcıların yapmış olduğu açıklamalara nazaran, dönüştürülebilir tahvil ihraç edip ve şirket fonlarını zimmetine geçirip görüntü üretim şirketi olan Bucket Studio ile pay senedi fiyatlarında manipülasyon yarattığı öne sürüldü.

Bithumb’ın en güçlü hissedarı Kang Ji-yeon, Bucket Studio web sitesinde yayınlanan bir duyuruda, pay sahiplerinden özür diledi. Ji-yeon, kardeşi aleyhindeki tezlerin şimdi doğrulanmadığını lisana getirdi. Ayrıyeten hissedar, soruşturmada yetkililerle birlikte çalışacağını belirtti.

Olay Karmaşasını Destekleyen Durumlar Devam Ediyor

Müfettişler tarafından devam eden vergi soruşturması sebebiyle, Bithumb’ın Seul’deki genel merkezine bir baskın düzenlendi. Bithumb hissedarlarından Park Mo, Aralık ayı sonlarında yaşadığı konutta meyyit bulunduğundan olay örgüsü daha da karmaşık bir hale gelmişti. Zimmete para geçirme ve piyasada manipülasyon yaratma olaylarından ötürü soruşturmaya tabi tutulan Park Mo’nun kendisi için yapılan suçlamalardan canına kıydığı şüpheleniyor.

YORUMLAR YAZ