• YARIM ALTIN
  4.302,00
  % 1,59
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0000
  % 0,15
 • € EURO
  21,5353
  % 0,48
 • £ POUND
  25,1761
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  2,8294
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 0,02
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa İstanbul haftanın son iş gününde nasıl hareket etti?

Borsa İstanbul haftanın son iş gününde nasıl hareket etti?

Investing.com – BIST 100 endeksi, dün kapanışa gerçek gelen satışların devamı olarak bugün güne satıcılı başladı.

BIST 100’de düşüş 4.820 puan düzeyinde dayanak bulduktan sonra günün büyük kısmında bu düzeyinin üzerinde kalan endeks, kapanışa yanlışsız artan satış baskısıyla birilte 4.800’ün altını test etti. Son saatte ise 4.800 puan düzeyinden gelen reaksiyon alımlarının akabinde endeks, %1,5’in üzerinde kayıpla devam ediyor.

Negatif görünümünü koruyan Borsa İstanbul’da bugün inşaat ve faktöring dalının düşük oranlı paha artışı dışında artıda dal bulunmuyor. Elektrik, bugün de en çok satış gören kesimler ortasında yerini alırken hafta başından bu yana %10’un üzerinde kıymet kaybıyla 330 puana geriledi ve Şubat ayındaki kısmi kazanımlarının büyük çoğunluğunu geri verdi. Bugün baskı, gıda ve ulaştırma da en çok düşen payların başında yer aldı.

Ana bölümler ortasında finansallar, sınai ve hizmet kesimi de %2’ye yakın paha kayıpları gördü.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında SKBNK, piyasadan ayrışan fiyat hareketine devam ediyor. Dün %6 bandında yükselen SKBNK, bugünde %7 bandında bedel artışıyla BIST 100’de en çok kazandıran pay oldu. Akabinde NTHOL, HALKB ve ALBRK, yükseliş kaydeden payların başında yer aldı.

BIST 100’de en çok kaybettiren paylar ise kapanışa hakikat %4 bandında düşen ASUZU, EUREN, BIOEN, YYLGD ve VESTL oldu.

Borsa İstanbul genelinde EKSUN, tavan serisine devam ediyor. Ayrıyeten DERIM, OYAYO ve KRGYO da bu gün tavan fiyatına ulaştı.

AKFYE, DGGYO, IHAAS, ALFAS, BVSAN ve EMNIS is bugün taban fiyatından süreç gören paylar ortasındaydı.

Yurt dışı piyasalarında ise müspet görünüm devam ediyor. Asya ve akabinde Avrupa piyasalarında alıcılı seyrin devam etmesinin akabinde ABD endeksleri de güne artıda başladı.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa dataları, adil bedeli, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ