• YARIM ALTIN
  5.438,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5021
  % 0,18
 • € EURO
  28,8531
  % 0,18
 • £ POUND
  33,2109
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  3,7676
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  759812,614
  % -2,31
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Borsada yeni adım kuralı ne manaya geliyor?

Borsada yeni adım kuralı ne manaya geliyor?

Borsa İstanbul 8 gündür aralıksız düşüşünü dün sona erdirirken, yaşanan sert fiyat hareketliliklerinin önüne geçebilmek için borsadan yeni tedbir geldi. Buna nazaran, günlük kayıp yüzde 3 yahut üzerine taşınırsa, üst adım kuralı otomatik olarak çalışacak.

Borsa İstanbul, yaşanan sert fiyat hareketliliğinin önüne geçebilmek için yeni bir tedbir getirdi. Volatilitenin yüksek olduğu periyotlarda uygulanan üst adım kuralını, Borsa dün aldığı kararla aşikâr kurallarda kalıcı hale getirdi. Buna nazaran, Borsa İstanbul 100 endeksinde günlük kaybın yüzde 3 yahut üzerinde olması halinde, açığa satış yapılabilen süreç sıralarında üst adım kuralı seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacak.

Yukarı adım kuralının getirildiği durumlarda, açığa satış süreci, açığa satışa bahis sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen süreç fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Açığa satış süreci ise, borsada elinde olmayan pay senedini sonradan yerine koymak kaidesiyle satmak ya da satışına karşı buyruk vermek olarak tanımlanabilir. Bu metodu yatırımcılar, pay senedinin düşüşe geçeceğine inanandığında uygular.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Sinan Alican üst adım kuralını, “Borsa İstanbul tarafından BIST 100 endeksinde yüzde 3 ve üstünde düşüşler yaşanması halinde açığa satış yapılabilen paylarda üst adım kuralı seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanmasına karar verildi. Bu kural ile birlikte sürece mevzu hisse senetlerinde açığa satış sürecinin, payın en son gerçekleşen süreç fiyatından (aktif fiyattan) daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak tanımlayabiliriz. Payın son gerçekleşen fiyatı bir evvelki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilir. Üst adım kuralı açığa satış nedeniyle, pay senetlerindeki düşüşleri azaltan bir önlem olarak uygulanıyor. Karar ile birlikte açığa satış süreçlerinin piyasayı aşağı gerçek baskılamasının önüne geçilmesi amaçlanıyor” formunda açıkladı.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ ise, “Dün Borsa İstanbul’dan bir açıklama geldi. Yeni üst adım kuralı olarak görülüyor. Açıkçası bu ve bunun üzere yeni tedbirlerin gelmesi çok sürpriz değil. Bunlar piyasadaki oynaklığın dinmesi için yapılan önlemler” dedi.

Borsa İstanbul paha kazancında

Borsa İstanbul 100 endeksi, 8 gündür aralıksız düşüşü dün sonlandırırken, haftanın son süreç gününe yüzde 0,05 artışla, 4 bin 754 puan düzeyinden başladı.

BIST 100 endeksi açılış sonrası, kıymet karını sürdürdü. Endeks, gün içerisinde en yüksek 4 bin 894 puanı görürken, en düşük ise 4 bin 727 puna geriledi. BIST 100 endeksi saat 15:06 prestijiyle yüzde 2,85 oranında yükselişle 4 bin 886 puanda hareket ediyor.

Bankacılık endeksi ise, şu dakikalarda yüzde 4,39 oranında yükselişle 3 bin 949 puanda bulunuyor.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,82 kıymet kazanarak 4 bin 752 puandan tamamlamıştı.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4 bin 700 ve 4 bin 650 düzeyleri dayanak, 4 bin 900 puan direnç pozisyonunda bulunuyor.

Borsadaki görünüm huzursuz edici
Eda Karadağ – Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı

2022 yılında yüzde 200’ye yakın getiri sağlayan endeks için 2023 yılına başlarken bir tedirginlik vardı. Lakin yeni yıla güçlü başlayan ve 5700 puana kadar yükselerek yeni tepesini yenileyen endekste sonrasında başlayan düşüşler panik yaratıyor.

Ocak ayı ortasında başlayan düşüşler 4600 puanda karşılanmış ve yerini reaksiyon alımlarına bırakmıştı. Ocak ayında 4600 puanın altına hakikat tekrar bir hareket yaşanmadı. Fakat şubat ayına başladığımız bu günlerde borsadaki görünüm huzursuz edici. Oynaklık son günlerde daha da yüksek ve bu durum yatırımcıların yatırım yapmasını zorlaştırıyor.

Bilanço devrindeyiz lakin bu bile şimdilik borsanın yükselişini desteklemeye kâfi olmuyor. Dün endekste ana dayanak olarak izlediğimiz 4600 puan tekrar test edilirken sonrasında bu düzeyin aşağı taraflı kırılmasıyla hareketin 4479 puana kadar sürdüğü görüldü. Tekrar buralardan gelen reaksiyonlarla birlikte kayıpların telafi edilmesi, endeksin 4700 puan üzerinde seyrini destekliyor. Tekrar de bu yansıların net bir halde yükselişe geçildiğine dair sinyal vermediğini gözlemliyoruz. Bir müddet daha bu oynaklık sürecektir. Bilanço döneminde olmamız sebebiyle pay ve kesim bazlı ayrışmaların daha da gündeme geleceğini düşünüyoruz. Bilhassa bu türlü devirlerde yeni açıklamalarda geliyor.

Borsadan yeni önlem

Borsada oynaklıkların azaltılması için yeni tedbirler geliyor. Dün Borsa İstanbul’dan bir açıklama geldi. Yeni üst adım kuralı olarak görülüyor. Açıkçası bu ve bunun üzere yeni tedbirlerin gelmesi çok sürpriz değil. Bunlar piyasadaki oynaklığın dinmesi için yapılan tedbirler. Türkiye’de seçim yılındayız ve seçime kadar olan süreçte siyasilerden gelecek açıklamaları da dikkate alacağız ve piyasada volatilitenin bu devirde de artmaya devam etmesini beklemek mümkün olabilir.

4 bin 700 düzeyi önemli

Bugün için borsada 4700 puan üzerinde kalmaya çalışması ve kapanışı bu düzeyin üzerinde gerçekleştirmesi hudutlu da olsa olumlu yorumlanabilir. Lakin asıl yükselişin başladığını söyleyebilmemiz açısından 5000 puanların üzerinde kapanışların oluşması gerekiyor. Bu görülmedikçe ve endeks 5000 puan altında kaldıkça yükselişlerin süreksiz bir yükseliş hareketi olduğunu söyleyebiliriz. Oynaklık devam ettiği için takviye ve direnç noktaları süratli bir halde ihlal edilebiliyor. Bu manada yatırımcılar dikkatli olmalı. Bilhassa bu periyotta piyasada şirket rapor sayısında artış yaşanacaktır zira bilanço devrindeyiz. Yatırımcıların bu raporları okumalarını ve şirket seçimlerini daha titiz bir biçimde gerçekleştirmelerini tavsiye ederim.

Teknik olarak, üstte 5000 puan, aşağıda ise 4600 – 4479 puan düzeyleri takip edilebilir. Bilhassa belirttiğim 4600-4479 puanlarının altına gerçek bir kırılım görünümü daha da bozabilir ve satışların hızlanmasına yol açabilir. Lakin bu takviyelerin üzerinde bir müddet daha kalırsa satışlarda hudutlu kalmasını bekleriz.

Ekonomim

YORUMLAR YAZ