• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Investing.com – 2008 finansal krizinden bu yana yaşanan en büyük banka iflasının tesirlerinin sürdüğü bir ortamda yatırımcılar, önümüzdeki hafta ABD’de açıklanacak enflasyon bilgilerine odaklanacak ve bu bilgiler Fed’in enflasyonu denetim altına alma gayretlerine ait tasalar nedeniyle zati baskı altında olan piyasalar için kıymetli bir test olacak. Öteki yandan Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bir büyük faiz artırımı daha yapması, İngiltere’nin son bütçesini açıklaması ve Çin’in bir dizi ekonomik data paylaşması bekleniyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Bulaşma riski

Silicon Valley Bank’ın (Silikon Vadisi Bankası) (NASDAQ:SIVB) Cuma günkü dramatik çöküşünün akabinde yatırımcılar; Fed’in enflasyonla uğraş kampanyasının, finansal sistemde, bankanın faiz artırımlarını hızlandırması halinde büyüyebilecek bir güvenlik açıklarına maruz kalması konusunda endişelenmeye başladı.

Teknoloji teşebbüslerine odaklanan SVB, parasını yatırdığı tahvillerin bedelinin, yüksek faiz oranları nedeniyle düştüğünü gördü. Varlıklarının kıymetini artırmaya yönelik bir planı geri tepti ve Cuma günü düzenleyiciler devreye girip bankayı kapatmadan ve kayyuma devretmeden evvel bankaya hamle edilmesine yol açtı.

Bu süratli çöküş, global piyasalarda tedirginlik yarattı ve finans kesimi ve ötesinde bulaşıcılık dehşetiyle bankacılık paylarını sarstı.

Wedbush Securities’de pay senedi süreçleri genel müdürü olan Michael James, “Finans kesiminden kaynaklanan kaygılar genel olarak piyasaya yayılıyor.” dedi.

“Silvergate’in (NYSE:SI) fiyaskosunu, Silicon Valley Bank’ın çöküşüyle birleştirdiğinizde… bu, genel piyasa istikrarı için bir tasa dalgası tesiri yaratıyor.”

2. ABD enflasyon verileri

Cuma günü gelen karışık ABD istihdam raporu, Fed’in yaklaşan toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımı muhtemelliğine ait kimi kaygıları hafifletirken Salı günü beklenenden daha yüksek gelen bir enflasyon okuması, SVB’nin başarısızlığının akabinde zati diken üzerinde olan yatırımcılar ortasındaki dehşetleri yine alevlendirebilir.

Ekonomistler, aylık enflasyonun bir evvelki ay %0,5 artmasının akabinde Şubat ayında %0,4 artarak yıllık bazda %6 yükselmesini bekliyor.

Geçen hafta Fed Lideri Jerome Powell, gelecek dataların neredeyse bir yıllık sıkılaştırmanın akabinde iktisadın sıcaklığını koruduğunu göstermesi halinde merkez bankasının, faizleri beklenenden daha yüksek bir oranda artırabileceğini söyledi lakin yaklaşan Mart toplantısı hakkında şimdi bir karar alınmadığını da kelamlarına ekledi.

Önümüzdeki hafta izlenecek öteki ekonomik bilgiler ortasında perakende satışlar, üretici fiyat enflasyonu, konut başlangıçları ve sanayi üretimi Şubat ayı sayıları yer alıyor.

3. Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artırımı

ECB, enflasyonu denetim altına almak gayesiyle Temmuz ayından bu yana faizleri 3 puan arttırdıktan sonra Perşembe günü yapacağı toplantıda faizleri, 50 baz puan daha arttıracak üzere görünüyor.

Euro Bölgesi’nde temel enflasyonun geçen ay yükseldiğini gösteren bilgiler, fiyat baskılarının kalıcı olduğu tarafındaki tasaları arttırdı.

Piyasalar, ECB’nin 4 Mayıs’taki toplantısında 50 baz puanlık bir artış daha yapılacağını fiyatlıyor ve ECB’nin Şubat ayı toplantısının tutanakları, bu beklentilere pek de karşı çıkmadı.

ECB tutanaklarında, “Çekirdek enflasyon ve başka temel enflasyon ölçütleri, şu ana kadar yalnızca hudutlu bir istikrar ispatı ile birlikte muhtemelen daha yapışkan olacaktı.” denildi.

“Yönetim Kurulu’nun siyaset faizlerinin, kısıtlayıcı bölgeye girmesi için daha fazla artış gerekiyordu.”

ECB Lideri Christine Lagarde, Perşembe günkü siyaset toplantısı sonrasında yapılacak basın toplantısında faizlerin ne kadar yükseleceği konusunda muhtemelen sıkboğaz edilecek.

4. İngiltere bütçesi

İngiltere Başbakanı Jeremy Hunt, Çarşamba günü Bahar Bütçesini açıklayacak. Hunt’ın selefi Kwasi Kwarteng ve eski Başbakan Liz Truss‘un, cömert vergi indirimlerini açıkladığı Eylül ayında, piyasalarda yaşanan çalkantının akabinde varsayım yürüten şahıslar, Hunt’ın kamu maliyesini istikrarlı tutmaya öncelik vermesini bekliyor.

Bu bağlamda piyasaların odak noktası, bütçeyle birlikte açıklanacak olan büyüme ve borçlanma iddiaları olacak.

Bütçe Sorumluluk Ofisi (OBR), 2024 yılı için %1,3 GSYİH büyümesi öngörüyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise hafif bir daralma öngörüyor. OBR’nin kestirimini düşürmesi sterlini etkileyebilir lakin sterlin, temel olarak faiz oranları ortasındaki farklara nazaran hareket ediyor ve ABD faizlerinin, İngiltere’ye nazaran daha fazla artması bekleniyor.

İngiltere hükümetinin borçlanmasının düşmesi ve bunun da potansiyel olarak sterlini desteklemesi bekleniyor lakin hanehalkı güç maliyetlerini desteklemeye yönelik bir programın uzatılması, enflasyonist bir tesir olarak görülebilir.

5. Çin’in verileri

Çin’in Çarşamba günü açıklayacağı yılın birinci perakende satışlar ve sanayi üretimi dataları, piyasa gözlemcilerine Pekin’in yeni %5’lik büyüme gayesinin birçok analistin düşündüğü kadar ölçülü olup olmadığı konusunda fikir verecek.

Veriler, Xi Jinping‘in Cuma günü, bir hafta süren Ulusal Halk Kongresi’nde emsali görülmemiş bir halde üçüncü periyot başkanlığını garantilemesinin akabinde gelecek.

Şanghay’ın sıkı COVID-19 karantinalarını denetlemesiyle tanınan Li Qiang, Xi’nin iktisat üzerindeki denetimini artırmasıyle birlikte kenara itildiği düşünülen emekli Li Keqiang’ın yerine başbakan olarak onaylandı.

Li’nin bundan sonraki vazifesi, dünyanın en büyük ikinci iktisadının tekrar yükselişine rehberlik etmek olacak. Çin 2022 yılında yalnızca %3 büyüyerek son on yılların en berbat performansını sergiledi.

Yazar: Noreen Burke

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

YORUMLAR YAZ