• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,4529
  % 0,44
 • € EURO
  33,8853
  % 0,01
 • £ POUND
  39,7921
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,3710
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3454
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  1919957,592
  % 0,22
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Investing.com – Dünyanın en büyük üç merkez bankasının siyaset toplantılarını gerçekleştireceği ve piyasa bedeline nazaran ABD’nin birinci dört şirketinden üçünün yararlarını açıklayacağı hareketli bir hafta olacak. Fed’in faiz artırım suratını yavaşlatması beklenirken Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE), faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Cuma günkü ABD istihdam raporu da gündemde olacak. Çin’de piyasalar, Ay Yeni Yılı tatilinin akabinde yine açılıyor.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed vites küçültecek mi?

Fed, yavaşlayan enflasyon karşısında faiz artırım suratını yavaşlatmaya devam edecek mi yoksa silahlarına sadık mı kalacak?

Piyasa gözlemcileri, Çarşamba günü faizlerin, nispeten daha yavaş olan 25 baz puan artarak %4,5 ila %4,75 aralığına çıkarılmasını bekliyor.

Yatırımcılar, faizlerin ne kadar yükseleceğine ve yetkililerin ne vakit duraklamayı düşünebileceğine dair rastgele bir ipucu için Fed Lideri Jerome Powell’ın, toplantı sonrası yapacağı basın toplantısını yakından izleyecek.

Bu ortada Cuma günkü istihdam raporunun, iktisadın Ocak ayında 185.000 kişilik istihdam yaratarak bir evvelki ay görülen 223.000’e oranla yavaşladığını göstermesi beklenirken işsizlik oranının %3,6’ya yükselmesi öngörülüyor. Ortalama saatlik kazançlar için beklentiler ise bir evvelki aya nazaran biraz yavaşlamış olduğu tarafında.

Haftanın iktisat takviminde ayrıyeten Çarşamba günü paylaşılacak olan Aralık ayı iş olanakları raporu ve ISM PMI bilgileri yer alıyor.

2. ECB 50 baz puan faiz artıracak; Lagarde şahin tavrını sürdürecek

Perşembe günü toplanacak olan ECB’nin, 50 baz puanlık bir artışla faizleri %3’e çıkarması mutlaklaşmış üzere görünse de bundan sonra ne olacağı belirsizliğini koruyor. Piyasa gözlemcileri, yetkililerin ne kadar ileri ve ne kadar süratli gitmeye niyetli olduklarına dair ipuçları arayacak.

ECB Lideri Christine Lagarde; siyasetçiler ortasında enflasyonun rekor düzeylerden gerilediğini savunan daha güvercin sesler artmasına karşın çekirdek enflasyonun, inatla yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle muhtemelen şahin tavrını koruyacak.

Politika şahinleri, enflasyonun hâlâ ECB’nin %2’lik amacının epeyce üzerinde olması nedeniyle Mart ayında da aynısının devam etmesi için bastırıyor.

Perşembe günkü ECB toplantısından evvel; Euro Bölgesi’nin bir ölçü daraldığını göstermesi beklenen dördüncü çeyrek GSYİH bilgileri, Salı günü açıklanacak. Çarşamba günü ise Ocak ayına ait enflasyon bilgileri paylaşılacak ve bu bilginin de üçüncü ay üst üste yavaşlama göstermesi bekleniyor.

3. BOE Fed ve ECB’yi takip edecek

Büyük merkez bankaları ortasında faiz artırımına başlayan birinci banka olan BeE‘nin, Perşembe günü Aralık 2021’den bu yana onuncu faiz artırımını yapması bekleniyor.

Yetkililerin faizleri 50 baz puan artırarak %4’e yükseltmesi bekleniyor. Ana enflasyon, Aralık ayında %10,5’e geriledi lakin bu oran yeniden de bankanın resmi maksadının beş katından fazla ve fiyatlardaki artış, ısrarla yüksek seyretmeye devam ediyor.

Piyasa gözlemcileri, siyaset yapıcıların sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştıklarını düşünüp düşünmediklerine dair işaretler arayacak. Para piyasaları şu anda Mart ayında 25 baz puanlık son bir artış bekliyor ve bu da bankanın faizini %4,25’lik doruğa taşıyacak.

4. Yarar raporları

Piyasa bedeline nazaran ABD’nin en büyük dört şirketinden üçü olan Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Perşembe günü sonuçlarını açıklayacak. Meta Platforms (NASDAQ:META) Çarşamba günü rapor verecek.

ABD’nin mega ölçekli isimlerinin dördüncüsü olan Microsoft (NASDAQ:MSFT) geçen hafta rapor vermişti. Bulut işi Wall Street gayelerini tutturdu fakat daha geniş teknoloji dalına pek sevinç vermeyen tatsız bir kılavuz sundu.

Teknoloji şirketleri, genel olarak potansiyel bir resesyon öncesinde maliyetleri düşürürken büyüme baskısı altında.

Bu kar döneminde şimdiye kadar S&P 500 endeksindeki şirketlerin 143’ü raporlama yaptı. Refinitiv’e nazaran bunların %67,8’i, Wall Street beklentilerini aşarak %66’lık uzun vadeli ortalamadan biraz daha düzgün lakin son dört çeyrekteki %76’lık aşma oranının hayli altında kaldı.

Refinitiv’e nazaran analistler, 1 Ocak’ta görülen %1,6’lık daha hafif yıllık düşüşe kıyasla toplam S&P 500 çıkarlarının, yıllık bazda %2,9 düştüğünü düşünüyor.

5. Çin piyasaları geri dönüyor

Çin finans piyasaları, bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinin akabinde geri dönecek.

Devlet medyasının Cumartesi günü bildirdiğine nazaran yetkililerin, COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmasının akabinde Çin içindeki tatil seyahatleri geçen yıla nazaran %74 arttı. Bu ortada resmi bilgiler, tatil seyahatlerinin yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyeceği tasalarına karşıt düşerek COVID-19 kaynaklı ölümlerin, bu ayın başındaki tepeye nazaran yaklaşık %80 düştüğünü gösterdi.

Salı günü açıklanacak PMI bilgileri, Çin’in yine açılmasının tesirini bir nebze gösterecek ve hizmet dal faaliyetlerinin, genişleme bölgesine geri dönmesi bekleniyor. Büyük ölçüde Yeni Yıl tatilinin zamanlamasına bağlı olarak imalat kesiminin daralmaya devam etmesi ve önümüzdeki ay güçlü bir toparlanma görmesi bekleniyor.

Yazar: Noreen Burke

–Bu raporda Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

YORUMLAR YAZ