• YARIM ALTIN
  8.491,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4991
  % 0,15
 • € EURO
  34,8211
  % 0,25
 • £ POUND
  40,6793
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  4,4922
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  2019645,573
  % -1,52
 • BIST 100
  9.553,31
  % 0,24

Büyük yatırımcılar Ripple – SEC davasını yakından takip ediyor

Büyük yatırımcılar Ripple – SEC davasını yakından takip ediyor

Investing.com – Kripto sanayisiyle birlikte klâsik piyasanın değerli aktörleri, Ripple ile SEC ortasında devam eden hukuk gayretini yakından takip etmeye devam ediyor. Davanın nasıl sonuçlanacağı dair belirsizlik sürerken uzmanlar kestirimlerini sunmaya devam ediyor. 

Yapılan yorumlar ortasında dava süreci boyunca birçok yorumda bulunan Crypto Law kurucusu John Deaton, son olarak mahkemenin tarafların özet karar talebini kabul etmeyebileceği argümanında bulundu. 

Deaton, yargıcın özet karar talebini reddetmesi ve bir finansal eserin menkul değer olup olmadığının belirlenmesinde değerli bir faktör olan ortak teşebbüsün olduğu sonucuna varabileceğini söyledi. Avukat, daha evvelki yorumlarda taraflar ortasında bir uzlaşma olabileceği yorumunda bulunmuştu.

Crypto Law kurucusu, hafta sonu kaleme aldığı son yorumlarında birtakım olumsuzluk oluşturabilecek noktalara değinmeye devam etti. John Deaton, ayrıyeten ABD hükümetinin kripto sanayisi kaynaklı risklerini azaltmak ismine bir siyaset yayımlamasının akabinde kripto piyasasına yönelik daha agresif bir baskı oluşabileceğini kelamlarına ekledi.

Büyük finans kuruluşları Ripple – SEC davasını yakından izliyor 

Bu bağlamda yasal gayretin yalnızca Ripple ve XRP’yi değil tüm kripto para sanayisi için emsal teşkil edecek bir sonuç olacağı düşünülüyor. Bu yüzden son yıllarda kripto para piyasalarına ilgi gösteren finansal kuruluşlar da davayı yakından takip ediyor. 

Bununla bağlı misal bir gelişme Londra merkezli banka olan IG Bank’ın yayımladığı makalede görüldü. İsviçre maddelerine bağlı olan ve yüksek kıymetli müşterileri için yatırım ve ticaret hizmeti sunan IG Bank, dava ile ilgili yayımladığı makalede SEC’in muhtemel bir zaferinin kripto şirketlerinin gelişimini sınırlayabilecek bir tesire sahip olabileceği konusunda ikazda bulundu. Davanın Ripple lehinde sonuçlanmasının ise XRP’nin değerlenmesinde değerli bir katalizör olacağına inanan banka yetkilileri, meçhullükten ötürü bu sonucu pahalandırmak için şu an erken olduğunu da kelamlarına ekledi.

Diğer yandan kimi yorumcular, dava sürecinin ABD fintek şirketlerini de yakından ilgilendirdiğine inanıyor. Ripple, birebir vakitte kripto sanayisinde Blockchain teknolojisini kullanan kıymetli bir fintek şirketi ve davayla ilgili bir olumsuzluk yaşaması durumunda emsal niteliğindeki kararın Blockchain teknolojisini kullanan öteki fintek şirketlerini de etkileyebileceği düşünülüyor. 

XRP’de son durum

XRP’nin en kıymetli çıpası olarak kabul edilen SEC – Ripple davasıyla ilgili belirsizlik devam ederken kripto para, son günlerde piyasa geneliyle birlikte nispeten yatay seyrini sürdürüyor. 

Dün kapanışa hakikat 0,42 dolara kadar yükselen XRP, bu noktadan gelen satışlar 0,41 dolara kadar geriledi. Son saatte gelen satış dalgasında ise Ripple tokeni, 21 Ocak’tan bu yana talep bölgesi olarak kullanılan 0,4 doların çabucak altını test etti. 

Son duruma nazaran XRP, günlük bazda %3 kıymet kaybıyla 0,4 dolar hududunda bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ