• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1589898,245
  % 1,16
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Cardano ağındaki yeni proje ADA piyasasına hareketlilik getirebilecek mi?

Cardano ağındaki yeni proje ADA piyasasına hareketlilik getirebilecek mi?

Investing.com – Uzun bir süredi geliştirme kademesinde olan ve meraklan beklenen algoritmik sabit kripto para Djed’in piyasaya sürüleceği tarih açıklandı. 

COTI tarafından Cardano ağında geliştirilen yeni algoritmik sabit kripto para Djed, önümüzdeki haftaya piyasaya çıkacak. Bugün yapılan açıklamanın akabinde ağın mahallî varlığı ADA’nın piyasasında bu gelişme şimdi fiyatlanmazken kripto para, bugünkü genel geri çekilmeyle birlikte düşüş kaydetti. Lakin sabit varlığın süreçlere başlamasıyla birlikte önümüzdeki hafta bir hareketlemenin olabileceği düşünülüyor. 

Djed’in lansman tarihi için muhakkak bir gün söylenmezken varlığın Ocak ayı bitmeden piyasada olacağı düşünülüyor. Bugünkü açıklamadan çabucak evvel ise Singapur’un önde gelen borsalarından Bitrue’nun Djed’i ve sistemin sabitleyici varlığı olarak çalışacak olan SHEN tokenini listeleyeceğini duyurmuştu. Bu haber, iki kripto paranın da yakın vakitte piyasaya sürüleceği formunda yorumlanırken COTI’den resmi açıklama da geldi. 

Katman-1 tahlili olarak çalışan COTI platformu, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada Djed’in akıllı mukavelesine yatırılan ADA’yı dağıtma ve SHEN sahipleri için ekstra mükafatlar oluşturma için bir sistem üzerinde çalıştıklarını aktardı. Buna nazaran geliştiriciler, SHEN sahipleri için djed.xyz’ye bir anlık imaj düzeneği eklemeyi ve buna uygun olarak bir kullanıcı arayüzü geliştirmeyi planlıyor.

Djed akıllı kontratı nasıl çalışacak?

Djed kullanmak isteyenler varlığa sahip olmak için kripto varlığın akıllı mukavelesine ADA gönderecek. Sistemdeki öteki kripto varlık olan SHEN ise bu düzenekte dengeleyici vazifesinde olacak. ADA fiyatlarında dalgalanma olduğu periyotlarda algoritma SHEN tokeniyle desteklenecek. Bu yapıya nazaran algoritmik sabit kripto paranın ADA rezervleriyle çok teminatlanması sağlanacak. 

Daha evvel yapılan açıklamalarda COTI grubu, Djed’in %400 ila %800 ortasında çok teminatlandırma oranı olacağını açıkladı. Bu gelişmenin yanında Cardano ağındaki en büyük merkezsiz borsalardan biri lan Minswap, ağ üzerinden piyasaya sürülecek olan yeni kripto paralar için birkaç havuz oluşturduğunu açıkladı.

Algoritmik kripto para pazarı, bilhassa Terra ekosisteminin tıpkı kategorideki varlığı UST’nin çöküşü sonrası, son derece tartışmalı bir hale geldi. Bu varlıkların sabitliğini koruyacak başarılı bir sistemin oluşturulma zorluğu, en büyük meselelerden biri olarak kalmaya devam ediyor. 

Güncel durumda Cardano ağı, emsal bir projeyle değerli bir imtihan verecek üzere gözüküyor. Bunun yanında Djed’in ADA varlığıyla desteklenecek olması, kullanım alanına bağlı genişlemeye nazaran varlığın volatilitesini artırma potansiyeli taşıyor. 

ADA fiyatında son durum

Kripto para piyasaları güne Asya pazarından gelen satışlarla ekside başlarken ADA, son 24 saatte %6 oranında bir düşüş kaydetti ve 0,35 dolar bandına çekildi. Haftalık bazda ise ADA, %2’ye yakın bedel artışıyla devam ediyor. 

Dedin piyasa çıkış vaktinin belirli olması genel piyasa düşüşüyle ADA pazarında olumlu fiyatlanmazken önümüzdeki hafta lansmanın gerçekleşmesiyle kripto parada volatilite artışı beklenebilir.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ