• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2917
  % 0,17
 • € EURO
  33,8697
  % -0,02
 • £ POUND
  39,5602
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,3498
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3437
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1920892,354
  % -0,26
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ÇCSİB Lider Yardımcısı Kumru: Türkiye, dünyanın cam üretim üssü oldu**

ÇCSİB Lider Yardımcısı Kumru: Türkiye, dünyanın cam üretim üssü oldu**

Camın tüm iş alanlarındaki faaliyetleriyle 175 ülkeye ulaşan ve son 10 yılda 12 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren Türk cam bölümü, dış pazarlardaki bu muvaffakiyetini üretimde de sürdürüyor. Pandemiyle birlikte tedarik zincirinde yaşanan kırılmaların akabinde dünya genelinde alternatif tedarikçi arayışının arttığını söyleyen ÇCSİB İdare Şurası Lider Yardımcısı Tansu Kumru, “Ülkemiz 2022 yılında 4,2 milyon tona ulaşan üretim kapasitesi, Ar-Ge ve teknoloji odaklı yüksek eser kalitesi, bedel zincirinin her alanındaki ehil iş gücü ile geliştirdiği tahliller ve tam vaktinde teslimat prensibiyle dünyanın aradığı cam üretim üssü haline geldi” dedi.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Eserleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) altında TurkishGlass markasıyla faaliyetlerini sürdüren Türk cam kesimi, Sapanca’da düzenlenen “Cam Bölüm Çalıştayı”nda bir ortaya geldi. Açılış konuşmalarını ÇCSİB İdare Heyeti Lider Yardımcısı Tansu Kumru ve Ankara Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Seyit Ardıç’ın yaptığı çalıştayda, bölümün ihracatının artmasını sağlayacak faaliyetler, ihracat pazarlarındaki fırsatlar, dalın problemleri ve tahlil teklifleri tüm taraflarıyla ele alındı.

Tansu Kumru: “2022’de 1,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik”

Sektörün üst üste iki yıl yüksek büyüme ivmesi yakaladığını söyleyen Tansu Kumru, “2021 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 25 büyüyen dalımız, 2022 yılında da global iktisattaki yavaşlama, savaş ve güç krizine karşın yüzde 19 büyüme ile 1,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle son 10 yılda yaptığımız ihracat 12 milyar doları geçti. Üstelik yüzde 79 yerli katma paha oranıyla yani her 100 dolarlık ihracatın 79 dolarını ülkemizde bırakarak, ekonomimize kıymetli katkılar sunduk. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da bu ivmeyi devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Dünya, Çin’e karşı alternatif tedarikçi arayışını yüksek kaliteli eserleri ile Türkiye’de buldu”

Pandemiyle birlikte tedarik zincirinde yaşanan kırılmaların akabinde dünya genelinde alternatif tedarikçi arayışının arttığını vurgulayan Kumru, “Tedarikte tek bir ülkeye bağlı kalmanın getirdiği zorlukları yaşayan dünya, bilhassa Çin’e alternatif tedarikçi arayışına başladı. Bu devirde dalımız 4,2 milyon tona ulaşan üretim kapasitesi, Ar-Ge ve teknoloji odaklı yüksek eser kalitesi, kıymet zincirinin her alanındaki ehil iş gücü ile geliştirdiği tahliller ve tam vaktinde teslimat unsuruyla bilhassa katma pahalı eserlerde cam üretim üssü haline geldi. Bu sayede yeni pazarlara girerken mevcut pazarlardaki penetrasyonumuzu da artırdık” diye konuştu.

“Oluşturduğumuz güçlü ekosistem ile 175 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Türkiye’ye olan talebin artmasıyla birlikte ihracatçı firma sayısında da artış kaydedildiğini belirten Kumru şöyle devam etti, “Günümüz prestijiyle Birliğimiz bünyesinde cam üreticilerine ek olarak her ölçekten bini aşkın işlenmiş cam ihracatçısı firma bulunuyor. Anadolu’nun dört bir yanındaki ihracatçı firmalarımızın eserleri 175 ülkeye ulaşıyor. Bilhassa Birleşmiş Milletler’in 2022 yılını ‘Uluslararası Cam Yılı’ ilan etmesine değerli katkı sağlayan Türk cam bölümü, bu özel yılda rekabet gücünü tüm dünyaya daha çok hissettirdi. Üreticisi ve işlemecisiyle birbirini destekleyen, güç birliği yapan ekosistemimiz ve insan hayatına kıymet katan etraf dostu eserlerimizle yalnızca bugünün değil geleceğin de tahlil ortağı olma gayesini koymuş durumdayız. Bu vizyon doğrultusunda sağlıklı besin ve içecek ambalajlarından güç tasarrufu sağlayan mimari cam eserlere ve hayatımıza estetik katan cam mesken eşyalarına kadar girdi verdiğimiz dalların tüm gereksinimlerini eksiksiz olarak karşılıyoruz.”

“Haksız rekabet yaratan ithalat ile uğraş ediyoruz”

Enerji ağır bir bölüm olan cam kesiminin yeşil dönüşüm odağında hem karbon ayak izini hem de güç tüketimini azaltmaya odaklandığını tabir eden Kumru, “Türk cam dalı olarak cam geri dönüşümünü destekliyor, üretimde azamî cam kırığı kullanımı, cam fırınlarındaki atık ısıdan ve fabrikaların çatılarına kurulan güneş panellerinden elektrik üretimi üzere metotlarla ve etraf dostu eserlerle gezegenimizin geleceğini koruyoruz” açıklamasında bulundu.

Öte yandan ağır güç kullanımı gerektiren dalda ülkelerin güç maliyet farklılıklarının haksız rekabete de yol açtığına dikkat çeken Kumru kelamlarını şöyle tamamladı, “Sektörümüz, güç maliyetlerinin çok düşük olduğu etraf ülkelerden gelen ve haksız rekabet yaratan ithalat ile uğraş ediyor. Bu bağlamda yerli üretimin korunması için Ticaret Bakanlığı’nın dayanaklarıyla uygulamaya geçirilen korunma tedbirleri ve ek gümrük vergisinin devamlılığı ile muhtaçlıklar doğrultusunda yeni uygulamaların devreye alınması kesimimiz açısından büyük ehemmiyet arz ediyor. Biz de dalın tek ve koordinatör ihracatçı birliği olarak Bakanlığımız ile ahenk içinde çalışarak, firmalarımızın rekabetçiliğini artırmaya devam ediyoruz.”

-iDeal Haber Merkezi-

YORUMLAR YAZ