• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5087
  % 0,18
 • € EURO
  34,8237
  % 0,26
 • £ POUND
  40,6950
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  4,4913
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  2003962,126
  % -2,58
 • BIST 100
  9.561,01
  % 0,32

Çek Kırdırma (Bozdurma) Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma (Bozdurma) Nasıl Yapılır?

Çek bozdurma, halk dilinde çek kırdırma işleminin nasıl yapıldığı herkes tarafından merak edilen bir işlemdir. Çek hizmeti bankaların firmalar veya kişiler arasında ödeme işlemleri için sunduğu bir hizmettir. Çekin üzerine yazılan rakam, belirtilen tarihte bankaya ödenir ve alacaklı kişi ilgili bankadan alacağını tahsil eder. Çeki vade tarihinden önce bozdurmak isteyen kişiler çek bozdurma işlemine başvurur ve komisyon oranlarına tabi tutulur.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek günümüz standartlarında her ne kadar kullanılmasa da büyük firmalar arasında halen bir ödeme aracı görevi görmektedir. Çek kırdırma işlemini yaptırmak isteyen çek sahibi, ilgili banka veya bankaların anlaşmalı olduğu faktoring firmaları aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilir. Çekin karşılıksız çıkması gibi sorunlarında sıkça karşılaşılması çek bozdurma işlemlerinde birçok hukuksal probleme yol açmaktadır.

Çek Cirolama Nedir?

Çek cirolama işlemi, senet cirolama işlemi ile aynı işlemdir. Örnek vermek gerekirse, A kişisinin size borcu var ve bunu çek yöntemi ile ödedi. Sizinde B kişisine borcu var ve aldığınız çeki B kişisine vermek istiyorsunuz. Bu işlemde A kişisinden doğabilecek herhangi bir sorun için çeke gelir gösterme işlemidir diyebiliriz. Çek cirolama işlemi sayesinde borçlu ve alacaklı işlemleri oldukça kolay ilerlemektedir. Siz herhangi bir işlem ile uğraşmadan ödemelerinizi kolaylıkla yapabilmektesiniz.

Çek Kırdırma Nedir?

Çek kırdırma vadesi gelmemiş çeklerin vadeden önce ödenmesi işlemine denilmektedir. Ancak çekin bozdurulabilmesi için çeki veren kişi ile çekin verildiği kişi arasında güven olması gerekmektedir. Çeki veren kişi vadettiği tarihte çeki ödeyecek, çeki kıran kişi ise çeki bozdurabilecektir. Hazırlıksız ödeme sorunlarının ortaya çıkmaması için bu işlemlerin belirli bir süreci vardır. Çek bozurma işleminde komisyon oranları işlemektedir.

Komisyon oranları paranın oranına göre değişiklik göstermektedir. %10 ila %30 oranları arasında değişiklik gösteren çek kırma komisyonu, çeki düzenleyen kişinin kredi notu ile de doğru orantılıdır.

YORUMLAR YAZ