• YARIM ALTIN
  3.988,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0507
  % 0,02
 • € EURO
  20,7199
  % 0,07
 • £ POUND
  23,4995
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  2,7692
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2475
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

ÇİB/Aslan: Çelikçi dampingli ithalatın engellenmesini istiyor

ÇİB/Aslan: Çelikçi dampingli ithalatın engellenmesini istiyor

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) İdare Heyeti Lideri Adnan Aslan, enflasyondaki gerileme öngörüsü, global çelik talebinde beklenen artış, güç ve güç verimliliği yatırımları üzere etmenlerle 2023’ün ikinci yarısı prestijiyle global çelik bölümünde toparlanmanın başlayacağını beklediklerini bildirdi.

ÇİB, dalın 2023 ihracat amaçlarını ve yol haritasını İstanbul’da düzenlediği toplantıda duyurdu.

Toplantıda verilen bilgiye nazaran, dünyada çelik dalının en kıymetli ihracatçılarından biri olan Türkiye, 2021’de çelik ihracatında rekor kırarak ölçü bazında yüzde 17,8, kıymet olarak da dış satımını yüzde 77,4 artırmıştı. Geçen yılın birinci yarısında üst taraflı olan ihracat, yaşanan global gelişmeler sonucu ikinci yarı prestijiyle düşüşe geçti. Türkiye’nin 2022 çelik ihracatı ölçü bazında yüzde 17,7 azalışla 19,6 milyon ton, bedel bazında da yüzde 5,3 düşüşle 21,1 milyar dolar oldu.

Önceki yıl ülke ihracatına en fazla katkı sağlayan üçüncü kesim olan çelik sanayi, rekabet gücünün azalması nedeniyle performansında düşüş yaşadı ve Türkiye ihracat sıralamasında dördüncülüğe geriledi. Dal, kıymetli rakiplerinden Rusya ve Ukrayna’nın savaş sebebiyle çekildiği pazarlarda oluşan boşluğu gidermeye yönelik çalışmalarını 2022’de sürdürürken, global resesyon, enflasyondaki artıştan ise olumsuz istikamette etkilendi.

“Ambargo yiyen Rusya’nın yanı sıra diğer ülkeler de dampingli satış yapıyor”

Toplantıda konuşan ÇİB İdare Konseyi Lideri Adnan Aslan, güç krizi ve talepte yavaşlama devam ettiği sürece 2023’te mevcudu müdafaaya odaklanacaklarını söyledi.

Korumacılık tedbirlerinin ve güç fiyatlarındaki artışların maliyetleri yüksek düzeylere çıkardığını belirten Aslan, şunları kaydetti:

“Rusya ve Ukrayna’nın savaş nedeniyle çelik ticaretlerini durdurmaları birinci başta Türk çelik bölümümüzün lehine bir gelişme olmuştu. ABD ile AB başta olmak üzere çok sayıda ülkenin Rusya’ya ambargo koyması da bölümümüz için avantajlı görünmekteydi. Hakikaten başlangıçta Türkiye’nin çelik ihracatında artış yaşandı. Fakat Rus çelik bölümü, ambargo yediği birçok pazara ihracat yapma imkanını yitirdiğinden eserlerini fiyat düşürerek ülkemize satmaya başladı. Bu durum, iç pazarımızdaki istikrarları de değiştirdi. Bunun dışında Çin, Hindistan, İran üzere ülkeler de dampingli fiyatlarla ülkemize satış yapmaya devam etti. Türk çelik bölümünün temsilcileri olarak dampingli ithalatın engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.”

“Türkiye çelik tüketiminin birinci çeyrek prestijiyle artabileceğini öngörüyoruz”

Adnan Aslan, bu yılın ocak ve şubat ayında azalışın devam edeceğini, iç piyasada inşaat kesimine yönelik açıklanan dayanak paketleri, sanayi üretiminde beklenen artış üzere etmenler sonucu Türkiye’de çelik tüketiminin birinci çeyrek prestijiyle artabileceğini öngördüklerini bildirdi.

Enflasyondaki gerileme öngörüsü, global çelik talebinde beklenen artış, güç ve güç verimliliği yatırımları üzere etmenlerle 2023’ün ikinci yarısı prestijiyle global çelik bölümünde toparlanmanın başlayacağını beklediklerini aktaran Aslan, şunları kaydetti:

“Bu durumun Türk çelik bölümünün ihracatını da 2022 yılına kıyasla olumlu tarafta etkilemesini bekliyoruz. Türk çelik dalının önceliği her vakit iç piyasanın muhtaçlığını gidermektir. Türk çelik endüstrisinde kayıplar yaşanmasının imalat endüstrimizin başka kollarını da olumsuz etkileyeceği unutulmamalı. Bu sebeple öncelikle yerli çelik endüstrisinin korunmasının ve güçlendirilmesinin temel alınması gerektiğini düşünüyoruz. Zira çeliği içeride üretemedikten sonra yerli imalat sanayinden de bahsetmek hayli güç olacaktır. Türkiye’nin ihracatını daha da üstlere taşımak için ülke endüstrisinin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.”

YORUMLAR YAZ