• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186456,381
  % -2,27
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Çin’den dijital yuan atağı geliyor

Çin’den dijital yuan atağı geliyor

Investing.com – Çin’in Hunan eyaletinin başşehri Changsha’da 300 binden fazla satış noktasının artık dijital yuan kabul etmeye başladığı bildirildi. 

Hunan eyaletinin resmi gazetesinde yayımlanan bildiriye nazaran Changsha’da 300 binden fazla perakende satıcı, dijital yuan ile alışverişe imkan tanımaya başladı. Paylaşılan datalara nazaran kent sakinleri, son vakitlerde 50 milyonun üzerinde dijital yuan süreci gerçekleştirdi. Toplamda ise dijital yuan süreçleri kent bazında 1,2 milyar doları aştı.

8 milyona yakın nüfusa sahip Changsha, Nisan 2021 yılında Shanghai, Hainan, Xi’an, Qingdao ve Dalian ile birlikte dijital yuan pilot bölgesi kapsamına alındı.

Çin, dijital yuan pilot çalışmasını 17 kentte sürdürüyor

Pilot uygulamanın birinci fazında ise ülkenin dijital para birimi, Nisan 2020 periyodunda Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Xiong’an’da kullanılmaya başlandı. Aktüel durumda 17 kentte pilot çalışmalar devam ederken dijital yuanın hudut ötesi ödeme testleri de Hong Kong ve Makao yapılan çalışmalarla devam ediyor

Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından paylaşılan datalarda pilot çalışma kapsamında dijital yuanı en çok benimseyen kentin Changsha olduğunu ortaya koyuyor. Çin, birçok ülkenin çalışmalarına devam ettiği merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) faaliyetleri ortasında açık orta önde ilerleyen ülke pozisyonunu koruyor. Başka bir çok ülke konsept oluşturma ya da CBDC konusunda karar kademesinde bulunurken Çin, pilot bölgelerde CBDC’nin gerçek kullanım evresine geçmiş durumda. 

Bu çalışmalar kapsamında dijital yuan ülke vatandaşlarına airdrop yoluyla dağıtıldı. Birtakım bölgelerde ise dijital paranın kullanımını teşvik etmek için çeşitli mal ve hizmet alımlarında %50’ye ulaşan indirim kampanyaları uygulanıyor.

Kripto yasağı uygulayan Çin, dijital yuan ile piyasaya hakim olmak istiyor

Çin, 2021 yılında kripto para bölümüne yönelik kapsamlı bir yasak uygulamasıyla eş vakitli olarak dijital yuan projesini hayata geçirdi. Bu bağlamda Çin, aslında merkezsiz kripto kesimine karşı atılım yaparken Blockchain teknolojisinden vazgeçmedi ve bu alanda kendi egemenliğini ilan etmek atağa kalktı. Çin devleti, izlediği bu siyasetle denetim edemediği bir sistemi kendi iktisat sistemi için bir tehdit olarak gördüğünü gösterdi ve bu doğrultuda aksiyon aldı. 

Çin’in kapsamlı kripto yasağı, bilhassa ülkede o devir ağır halde faaliyet gösteren kripto madencilik şirketlerine önemli bir ziyan verdi. Bu yasağa bağlı olarak kripto para piyasalarında da önemli oranda düşüşler görülmüştü.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ