• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

DASK, hafif hasarlı konutların tazminatını 72 saatte ödeyecek

DASK, hafif hasarlı konutların tazminatını 72 saatte ödeyecek

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hafif hasar gören konutların ödemelerini 72 saat içinde yapmayı amaçlayan uygulama başlattı.

DASK’tan yapılan açıklamada, yeni uygulama sayesinde, e-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilen evrakları kurumun internet sitesi ya da e-Devlet üzerinden yükleyen sigortalıların yalnızca 72 saatte tazminat ödemelerine kavuşabileceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğal Afet Sigortaları Kurumu Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, yaşanan zelzeleler sonrası birinci günden beri süratle çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Türk Reasürans olarak, DASK’ın teknik işleticiliğini devraldıkları günden beri kurumu daha ileriye taşıyacak çalışmalar yürüttüklerini ve yürütmeye devam edeceklerini belirtti.

DASK’a duyulan itimadın en temel ögelerinden birinin, sigortalılara tazminat ödemelerinin süratle sağlanması olduğunu vurgulayan Eren, “Bu sebeple bugüne kadar çalışmalarımızı her vakit ülkemizde meydana gelebilecek büyük bir zelzelesi göz önüne alarak yaptık. Bu sayede yaşadığımız Kahramanmaraş zelzeleleri sonrasında süreçlerimizi kesintisiz yönettik ve hasar ödemelerimizi süratle gerçekleştirdik.” tabirlerini kullandı.

“Hafif hasarlı konutların tazminat ödemesini 72 saatte gerçekleştiriyoruz”

Selva Eren, geçen hafta ağır ve orta hasarlı konutlar için “avans ödemesi” başlattıklarını anımsatarak, bugün prestijiyle da hafif hasarlı yapılar için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Eren, “Bugün prestijiyle tarafımıza gelen 362 bin 646 hasar ihbarının yüzde 80’ini oluşturan hafif hasarlı konutlar için yeni bir süreç başlatıyoruz. Konutunun az hasarlı olduğunu gösteren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı raporunu, kimlik dokümanını ve yeni tapu evrakını bizlere web sitemiz ve e-Devlet üzerinden ileten sigortalılarımızın, tazminat ödemelerini 72 saatte gerçekleştireceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Deprem sonrası günlük poliçe üretimi yüzde 55 arttı”

Yaşanan her acı deneyim sonrası sigortalılık oranlarında artış yaşandığına dikkati çeken Eren, tüm vatandaşların Mecburî Zelzele Sigortası teminatına sahip olması gerektiğini vurguladı.

Deprem sonrası günlük poliçe üretiminin yüzde 55 arttığını bildiren Eren, şunları kaydetti:

“Bir yandan da bu artış, bize olan itimadı gösteriyor ve bu itimattan güç alıyoruz. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımıza Mecburî Zelzele Sigortası ile konutlarını garanti altına almalarını, müddeti dolan poliçelerini yenilemelerini ve eski tarifeden yapılmış poliçeleri zeyilname yaparak teminatlarını güncellemelerini hatırlatmak isterim. Ayrıyeten, poliçe yaptırırken eksik sigorta mağduriyeti yaşanmaması ismine konuta ait metrekare bilgilerinin gerçek beyan edilmesi hayli değerli bir bahistir.”

DASK’ın hasar ödemesi 3,3 milyar TLyi aştı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde bugüne kadar 3 milyar 351 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi.

Açıklamada, “Bugün prestijiyle tarafımıza ulaşan hasar ihbar sayısı 362 bin 646 ve ödenen tazminat meblağı ise 3 milyar 351 milyon TL’ye ulaştı. DASK olarak öncelikli ve tek hedefimiz, en süratli biçimde sigortalılarımızın tazminatlarını ödemektir. Bu doğrultuda konutlarında hasar bulunan vatandaşlarımızın ihbar kanallarımızdan rastgele bir müddet kısıtlaması olmaksızın bize ulaşabileceklerini hatırlatmak isteriz.” denildi.

YORUMLAR YAZ