• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1936147,505
  % -0,82
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Döviz Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır?

Döviz Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır?

Döviz, Türkiye’de yabancı ülkelerin para birimi olarak adlandırılır. Döviz ticareti, başka bir ülkenin para biriminin alım ve satımlarına denir. Döviz kuruysa, bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine gelen karşılığına, değerine denir. Daha açıklayıcı anlatalım.

Döviz Ticareti Nedir?

Döviz ticareti, bir ülkenin parasını başka bir ülkenin parasına çevirmektir. Kısaca başka ülkelerin para birimlerinin alım satımına denir. Alış ve satışlarda o para biriminin değerini döviz kuru ifade eder.

Döviz Ticareti Riskli Midir?

Döviz ticareti risk taşıyan bir işlemdir. İleriki zamanda oluşacak olan döviz kurundaki dalgalanmalar bu riski belirler. Bu dalgalanmalar sonucunda yatırılan paranın zarara geçerek belli miktarının kaybedilmesi ya da kâra geçerek belli miktarının kazanılmasını sağlar. Bu riskten etkilenenlerin çoğu ithalat yapan şirketlerdir. Olaya şirketlerin gözünden bakacak olursak,  döviz kurlarındaki artış; maliyetleri artırıp para akışının bozulmasına sebep oluyor.

Döviz Kurundaki Risklerden Nasıl Etkilenmeyiz?

Risklerden kesin olarak etkilenmeme gibi durumumuz biraz düşündürür fakar bu risklerin önüne geçebiliriz. Alınacak zararın en aza indirilmesini sağlayan bazı taktikler vardır. Buna örnek olarak; bazı yatırımcılar veya şirketler tek bir ülkenin para birimine yatırım yapmak yerine birden fazla ülkenin para birimine yatırım yapar. Bu strateji alınacak olan zararı en aza indirmeyi sağlar.

Döviz Ticareti Nasıl Yapılır?

Belli bir miktar paraya sahip olan kişiler ya da kurumlar, şirketler döviz ticaretini yapabilir. Kişiler artık altın kadar dövizlere de yatırım yapmaya başladı. Bankaların yapmış olduğu faizlerden dolayı kişiler döviz bürolarında işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Günümüzde bu işlemler internek üzerinden de yapılabiliyor. Bu ticareti yapmak için çok yüklü miktara sahip olmaya gerek yok. Çok az miktarda da bu yatırım yapılabilir.

 Döviz çok iyi bir yatırım platformudur, çünkü kurlar çok hareketlidir. Bu durum kısa zamanda yüksek farklar da getirebilir. Yakın zamanda da olduğu gibi ülkeler arası sorunlarda kurlardaki dalgalanmalar artıp azaltabiliyor. Dövizde yapılan yatırım ne kadar fazlaysa riskte o kadar fazla olur.

 Yani risk ve yatırım yapılan para, doğru orantılıdır. Döviz ticaretini şöyle de düşünebiliriz; kurlar arasında oluşan farktan kâr elde etmek.

YORUMLAR YAZ