• YARIM ALTIN
  8.489,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4980
  % 0,15
 • € EURO
  34,8168
  % 0,24
 • £ POUND
  40,6342
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4922
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,47
 • BITCOIN/TL
  2047241,363
  % -0,20
 • BIST 100
  9.557,99
  % 0,29

Dul Bayanlar Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?

Dul Bayanlar Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığımız tarafından verilen sosyal yardımlar ve haklar bütün vatandaşlarımız için devamlı olarak genişletilerek büyütülmektedir. Böylece tüm vatandaşlar ihtiyacı olan yardımları kolayca alabilmektedir. Sosyal güvenlik politikaları mevzuatları gereğince yapılan planlamalar arasında en çok merak uyandıran mevzuların başında dul kadın hem eşinin hem de babasının maaşını alabilir mi sorularının yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilirken ayrıca devletimiz babası ve eşi vefat etmiş kişilere nasıl yardımlar yapacağı pek çok dul kadın tarafından öğrenilmek istenmektedir.

Ülkemizde yetim ve dul kalmış bayanlar birden fazla maaş alma hakkına sahiptir. Fakat bu konuda yeterli miktarda bilgisi olmaması nedeni ile pek çok kişinin kafası karışmaktadır. Ayrıca vefatı asıllaşmış olan sigortalının geride kalan eş ve çocukları için kumpaslı olarak maaş bağlanmaktadır. Tüm bunların yanında ek olarak erkek ya da bayanlar için belli başlı şartlar sağlandığı takdirde dul maaşı almaya hak kazanır.

Dul Kadın Babasından Hangi Şartlarda Maaş Alır?

Sosyal güvenlik mevzuatları gereğince eşten ve babadan maaş alabilmek net olarak mümkün değilken dul kalmış bayanların nereden maaş aldıklarına bakılmamaktadır. Babası ölmüş olan oğullar 25 yaşını doldurana kadar babalarından kalan maaşı alabiliyorken kız çocukları evlenmemiş olmaları şartıyla ömürlerinin sonuna kadar babalarından kalan yetim maaşını alabilmektedirler.

Kocası vefat etmiş olan bayan çift maaş alma hakkına sahiptir. Bu şekilde eşi vefat etmiş olan kadın ya da erkek yurttaşlarımız emekli ise hem emekli ücretini aynı zamanda da dul ücretini alabileceklerdir. Ayrıca babası ölmüş olan kız çocukları çalışmadıkları takdirde hem annesinden hem de babasından kalan öksüz maaşını alabiliyor.

Dul maaşı alan vatandaşlarımızın çift maaş alabilme hakları olduğu gibi öksüz ücreti alan kız ocukları da çalışmamış olmaları şartıyla ile maaş alabilme hakkına sahiptir. Hem annesinden hem de babasından kalan öksüz aylığını alma hakkından 1Ekim 2008 tarihinden itibaren faydalanabilmektedirler. Bu maaşı alan kız çocukları yüksek olan miktarın tamamını alırken diğer ücretin sadece yarısını alabilmektedirler. Fakat kız çocuğunun aldığı bu maaş kız çoçuğu evlendiğinde son bulacak ve almış olduğu öksüz maaşı kesilecektir.

YORUMLAR YAZ