• YARIM ALTIN
  5.429,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5020
  % 0,18
 • € EURO
  28,8757
  % 0,28
 • £ POUND
  33,2810
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  3,7672
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2778
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  757810,597
  % -2,50
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Dünyadan Türkiye’ye dayanak ve taziye iletileri

Dünyadan Türkiye’ye dayanak ve taziye iletileri

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki zelzele sonrası ülkelerden dayanak ve taziye iletileri geldi.

ABD

Beyaz Saray, Türkiye’deki sarsıntının akabinde ABD’nin her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye ve Suriye’de yıkıma yol açan bugünkü zelzele hakkındaki bilgiler ABD’de son derece kaygı yaratmıştır. Gereken her türlü yardımı vermeye hazırız. Türkiye hükümeti ile eşgüdüm içinde durumu izlemeyi sürdüreceğiz” denildi.

Azerbaycan

Azerbaycan Fevkalâde Haller Bakanlığı, sarsıntı nedeniyle Türkiye’ye 370 kişilik arama kurtarma takımının gönderileceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Türkiye’de meydana gelen şiddetli zelzelenin tesirlerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına dayanak gayesiyle Türkiye’ye yardım edilmesi talimatı verdiği belirtildi.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’ye taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Türkiye ile her vakit dayanışma içinde olduklarını kaydeden Tatar, “Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım ismine büyük bir ıstırap, acı ve tasayla iletirim.” sözünü kullandı.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın Türkiye ve Suriye’de zelzelede hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğu belirtildi.

Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır’ın “bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır” olduğu söz edildi.

Hindistan

Başbakan Narendra Modi yaptığı bir konuşmada sarsıntı nedeniyle Türkiye’ye yardım göndermeyi teklif edeceklerini söyledi.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki zelzelede yaşanan can kayıpları sebebiyle taziye bildirisi paylaştı.

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin güneydoğusunu vuran bu büyük zelzele haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” tabirini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Pakistan’ın Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğuna işaret edilerek, İslamabad’ın yardım çalışmalarında mümkün olan tüm dayanağı sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.

YORUMLAR YAZ