• YARIM ALTIN
  5.439,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5030
  % 0,18
 • € EURO
  28,8454
  % 0,15
 • £ POUND
  33,2155
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7677
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2774
  % 0,39
 • BITCOIN/TL
  757756,172
  % -2,73
 • BIST 100
  8.528,41
  % 0,49

Dünyadan Türkiye’ye zelzele yardımı

Dünyadan Türkiye’ye zelzele yardımı

Avrupa Birliği (AB) Kurulunun kriz idaresi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, toplumsal medyadan zelzeleyle ilgili açıklama yaptı.

Lenarcic, sarsıntı sonrası Türkiye’nin de iştirakçileri ortasında yer aldığı AB Sivil Müdafaa Sisteminin harekete geçirildiğini duyurdu.

AB Acil Durum Müdahalesi Uyum Merkezinin Avrupa genelinden kurtarma gruplarının gönderilmesini koordine ettiğini belirten Lenarcic, “Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma takımları şu anda yolda” tabirini kullandı.

İsrail’den talimat

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Kahramanmaraş merkezli zelzele için “derin keder duyduğunu” belirterek, acil bir yardım programı hazırlanması için talimat verdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cohen, Kahramanmaraş merkezli zelzele için yayımladığı bildirisinde şu sözleri kullandı:

“Türkiye’nin güneyinde meydana gelen sarsıntı nedeniyle İsrail devleti ismine Türk halkına derin hüzünlerimizi iletmek istiyorum. Kalplerimiz felaketin kurbanlarıyla; yaralılara acil şifa diliyoruz.”

Cohen, acil bir yardım programı hazırlanması için Bakanlığına talimat verdiğini aktardı.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Yoaz Gallant’ın da İsrail ordusu ve Bakanlık kurumlarına insani yardım sağlanması için talimat verdiği paylaşıldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Türkiye’deki zelzelenin kıymetlendirilmesi için bir acil durum toplantısı düzenlendiği paylaşıldı.

30 kişilik arama kurtarma ekibi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde Türkiye’ye birinci etapta 30 kişilik sivil savunma takımıyla 8 özel donanımlı araç göndereceklerini bildirdi.

KKTC’li yetkililerden alınan bilgilere nazaran, lokal saatle 12.00’de gemiyle Türkiye’ye hareket edecek birinci sivil savunma grubu, Gaziantep’te misyon alacak.

KKTC’den, 10 kişilik öbür arama kurtarma grubu ise uçakla Adana’ya giderek oradan kara yoluyla Adıyaman’a geçip çalışmalara katılacak.

Azerbaycan da sarsıntı bölgesine 370 kişilik arama-kurtarma takımı göndereceğini duyurmuştu.

YORUMLAR YAZ