• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940266,578
  % -0,45
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Eczacıbaşı’nın yurt dışı yatırımları Afrika kıtasına uzandı

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Fas’ın Kazablanka şehrinde kurduğu doğruluk kağıtları fabrikası ile Afrika pazarına hamle attı. Topluluğun 80. yapı senesinde meydana gelen bu yatırımla, aceleci istihlak ürünleri dalının kılavuz kaptan kuruluşu Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Fas’ta hem istihsal bununla birlikte satı önleyen biricik arsıulusal ortaklık oldu.

Yaş averajı 28 bulunan ve 37 milyonluk nüfusuyla doğruluk kağıdı kullanımında iri gizil barındıran Fas’taki fabrika, 25 milyon Euro ücretinde yatırımla yaşama geçirildi. Dakikada 1200 gato abdesthane kağıdı üretilebilen fabrikada; Solo ve Selpak markalarıyla abdesthane kağıdı, kağıt havlu, peşkir ve baş bezi edinmek kıl payı 50’yi fazla çeşitte verim üretiliyor. Fas’taki en aceleci makineye cemaat bulunan tesiste, ilerleyici çağda ikinci safha yatırım planlarının da devreye katılması hedefleniyor.

“Yatırımlarımızı boşluk vermeden sürdürüyoruz”
Yeni fabrikanın tanıtılması amacıyla planlı matbuat gezisinde mütekellim Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, Topluluğun 80 salname geçmişinden aldıkları ilhamla dosdoğru müşterek doğacak düşüncesince ihtimam ve güven içerisinde çalışmaya bitmeme ettiklerini belirterek, “2022 senesinde anne çalışkanlık alanlarımızın büyümesini sağlayacak yatırımlar düşüncesince 200 milyon Euro üstünde eşme ayırdık. İlk üç çeyrekte kısaca 150 milyon Euro yatırım yaptık. 2022’nin kalanında ve 2023’te yatırımlarımız bitmeme edecek. Organik yatırımlara arttırma kendisine iş alanlarımızda ayrımlı planlar de yaşama geçiriyoruz. mesela sonuç dönemde, Gensenta İlaç’ı satın alarak sağlıkta acemi müşterek atak yaptık.

Gelirlerinin yüzdelik 60’tan fazlasını arsıulusal tecim ile oluşturan topluluğumuzda, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin de maksadı arsıulusal yatırım ve tecim ile büyümek. Bu hedefin ehemmiyetli müşterek adımı da dakika görüşme ettiğimiz tesis. Fas’ta 25 milyon Euro ücretinde yatırımla devreye aldığımız tesisimiz, yüzdelik 100 Türk yatırımı. Ayrıca, Topluluğumuzun Afrika kıtasındaki önceki yatırımı kendisine da ihtimam çekiyor. Fas’ta doğruluk kağıtları dalında biricik arsıulusal yatırımcı bulunan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin bu yatırımının, Fas-Türkiye ticari iş donanmasına ivme kazandıracağına inanıyoruz. Selpak ve Solo markalarımızla, Türkiye’de bulunduğu kadar Fas’ta da önderlik sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Türkiye’nin önderi kendisine arsıulusal pazarlarda büyüyoruz”
Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CEO’su Bülent Kozlu da parlak ve dosdoğru müşterek hayat düşüncesince yaşamın rastgele anına zevcelik ika amacıyla çalıştıklarını vurgulayarak, “Temizlik kağıdı, çocuk bakım, ferdî bakım, ev hizmet kategorilerinde son kullanıcıların güvenilmiş bulunduğu önder ve kılavuz kaptan markalarımızla rastgele 10 evden 7’sinde toprak alıyoruz.

Türkiye’de doğruluk kağıtlarının oluşturucusu Selpak ve peşi sıra Solo markalarımızla bu bölgede sert aşırı mebde ve yeniliğe imza attık. Yatırımlarımızla hem istihsal kapasitemizi yıldan yıla artırdık bununla birlikte pazarı büyüttük. Türkiye’de doğruluk kağıdı üretiminde 250 bin titrem kapasiteye ulaşıyoruz. Halihazırda Türkiye’de doğruluk kağıtları pazarında yüzdelik 22 hisse ile liderliğimizi korurken, ayrımlı ülkelerdeki faaliyetlerimizle diyalekt çelim olma yolundaki adımlarımızı hızlandırıyoruz” sanarak konuştu.

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri cirosu zarfında arsıulusal satışların payının yüzdelik 23 seviyesinde olduğuna yer veren Kozlu “80’li zamanlarda nısıf işlenmiş ihracatıyla süregelen ve 90’ların böylece Selpak markalı ürünlerimizin ihracatıyla bitmeme fail yolculuğumuzda bugün, doğruluk kağıdı ürünleri dalında en iri ihracatçılardan bir tanesi konumundayız. Bizim düşüncesince uluslararasılaşma buyurmak ayrımlı pazarlarda yerelleşme, dış satım ve bellik yatırımı demek. 2018’den bu yana okunabilen büyüdüğümüz Fas pazarı, diyalekt çelim olma planlarımızda ehemmiyetli müşterek yere sahip. Hedefimiz 2026 senesinde arsıulusal satışların ciromuz içerisindeki payını yüzdelik 50’ye çıkarmak. Fas’ta bundan böyle ev sahibi bulunan Selpak ile yukarı segmentte yüzdelik 47 paya sahibiz. Selpak’tan sonradan Solo’nun da ölçün segmentte piyasaya girmesiyle Fas pazarında elan da iri müşterek aktör olma zamanı. Diğer taraftan Fas bizim düşüncesince müşterek başlangıç. Fas’ta yerli istihsal ve marketing yetkinliklerimizi elan da güçlendirerek bu pazarda edindiğimiz tecrübeyle ayrımlı devletlere dış satım ve öbür Afrika vatanlarında yatırımlar yapmayı planlıyoruz” dedi.

“Hedefimiz Fas’ta da önder aktör olmak”
Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin Fas’taki pozisyonu ve hedefleri üzerine bilgelik verici Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Fas Fabrikası Genel Müdürü Tolga Yazgan ise, Fas’ta ad başı doğruluk kağıdı kullanımının dakika sebebi ile 2 kg seviyesinde bulunduğunu belirterek, “Dünyada ad başı kullanma salname sayı farkı 6 kg, ümranlı Batı vatanlarında 16 kg, Türkiye’de ise 7.5 kg seviyesinde. Veriler, Fas pazarının rastgele sene titrem bazında yüzdelik 5 büyüyeceğini ortaya koyuyor. Yatırım sonucunda pazarın yetişme potansiyeli ehemmiyetli müşterek gösteriş oynadı.

Selpak ile 2018 yılından bu yana çalışkanlık gösterdiğimiz Fas pazarında aşırı ehemmiyetli ve aceleci evolüsyon sağlayarak yukarı segmentte önder bellik olma başarısını elde ettik. Selpak’ın peşi sıra yerli üretimimizin de kuvvetiyle elan açık mahveden kitlesini koçmak kıl payı Solo markamızı devreye aldık. Eylül ayında yaptığımız lansmanla Solo ile ölçün segmente aceleci müşterek antre yaptık. 2025 senesinde Selpak ve Solo markalarımızla tamamı doğruluk kağıtları kategorisinde Fas pazarında önder aktör olmayı hedefliyoruz” dedi.

iha.com.tr üstündeki istihbarat ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ