• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2887
  % 0,16
 • € EURO
  33,8792
  % 0,00
 • £ POUND
  39,5498
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,3498
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3434
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  1918138,389
  % -1,67
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Eczacılardan ilaç sorununa tahlil önerisi

Eczacılardan ilaç sorununa tahlil önerisi

Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Nurten, yaptığı yazılı açıklamada, Sıhhat Bakanlığının eczanelere İTS’nin her kademesini açması halinde 29 bin eczacının bulunmayan ilaçları takip ederek Bakanlığın iş yükünün azaltılabileceğini bildirdi. Saydan, “Yaşanan hasta ve eczacı mağduriyetinin giderilmesi için eczacıların ‘İTS online işlemler’ ekranında yapılan karekod sorgusu ile bir ilacın hangi tarihte üretildiği ve ecza deposuna hangi tarihte girişinin yapıldığı bilgilerine erişebilmesi için gerekli düzenlemenin öncelikle yapılması sağlanırsa eczanelerimizden eksiksiz ilaç hizmeti verebiliriz.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de ilaç ambalajlarına karekod basılmasının 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren mecburi hale getirildiğini hatırlatan Saydan, buna bağlı olarak Sıhhat Bakanlığı tarafından toplum sıhhatine önemli formda ziyan veren, hatta ölümlere sebep olan ilaç kaçakçılığı ve sahteciliğini önlemek için 2010 yılından itibaren İTS’nin devreye girdiğine işaret etti.

Dünyada birinci defa Türkiye’de hayata geçen İTS’nin, 2010 yılından bu yana başarılı bir formda hizmet verdiğini vurgulayan Saydan, “Bu sistem yerli, ithal yahut ihraç edilecek tüm ilaçları karekod yardımıyla kayıt altına alıyor ve daha birinci andan itibaren ilaçlar hastaya ulaşıncaya kadar süreçleri takip ediyor.” bilgisini verdi.

Piyasada bulunmayan ilaç probleminin giderilmesi için eczacıların sorguladıkları ilacın depo ve firma İTS hareketlerini görmeleri gerektiğini aktaran Saydan, şunları söz etti:

“Hastasına ilaç vermek için ilaç arayan eczacı, aradığı ilacın hangi ecza deposunda bulunduğunu ya da firmanın elinde bulunup bulunmadığını İTS ekranından sorgulayarak hizmetini vermek istiyor. Lakin bu bilgiye ulaşamıyor. İlacın sahibi biz eczacılarız ve ilaçların her hareketini görmek istiyoruz. Son vakitlerde yaşanan ilaç yokluğu İTS’nin şeffaf olarak görüntülenmesiyle büyük ölçüde engellenecektir.

Ülke genelinde 29 bin noktada ilaç ve eczacılık hizmeti vermeye çalışan eczacılar olarak artık ilaç yokluklarıyla baş edemez hale geldik. İlaçların bulunamıyor olması insan ve toplum sıhhati için önemli bir sorun halini almış durumda. Bu bakımdan tahlil tekliflerimizin yetkililerce dikkate alınmasını talep ediyoruz.”

YORUMLAR YAZ