• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,4438
  % 0,45
 • € EURO
  33,9706
  % 0,12
 • £ POUND
  39,7750
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,3636
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,3445
  % 0,76
 • BITCOIN/TL
  1920193,279
  % -0,14
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

Emekliler özel bankaların promosyon yarışından memnun

Ankara

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, emeklilere, aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi talebini geçmiş kat kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi.

Emeklilerin de çalışanlar kabilinden banka promosyonu hakkından yararlanmaları düşüncesince 10 sene süresince yasalı uğraş yürüttüklerini tamlayan Ergün, bu uğraş kararı 2015’te emeklilerin de banka promosyonu almaya başladığını vurguladı.

Promosyon rakamının SGK ile bankalar ortada imzalanan protokolle belirlendiğine dikkati çekici Ergün, şunları kaydetti:

“SGK ile bankalar ortada imzalanan tören düzeni minimal promosyon paylarını belirliyor. Bu tören düzeni sonuç yerine Mart 2020’de imzalanmıştı. O tarihten bugüne derece iktisadi göstergeler aşırı değişti. hususi bankalar bunu dikkate alarak promosyon paylarını yükseltti ancak kamu bankaları bu mevzuda hamle atamadı. hususi bankaların birbirleriyle rekabeti yardımıyla emekliler 8-9 bin teklik promosyon almaya başladı. Bu mevzuda rakiplik olmasaydı, bu rakamlar bahis konusu olmazdı. Buna rağmen kamu bankalarının sayıları hala aşırı düşük, onlar da bu yarışa katılmalı. Çünkü Anadolu’nun nice ilçesinde özel bankaların şubesi bulunmadığı düşüncesince emeklilerimiz kamu bankalarından maaş kabul etmek durumunda kalıp, efdal promosyon imkanından yararlanamıyor.”

“Asgari tutarlar koşulların gerisinde”

Ergün, SGK ile bankalar ortada imzalanan minimal promosyon protokolünün yenilendiğini, toy rakamların 1 Kasım bakımından uygulanmaya başlayacağını belirterek, şu detayları paylaştı:

“Yeni protokole göre, maaşı 3 bin 500 liraya derece olanlara 3 bin, maaşı 3 bin 500-7 bin 500 teklik arası olanlara 3 bin 500, maaşı 7 bin 500-10 bin teklik arası olanlara 4 bin 500, maaşı 10 bin liradan bir tomar olanlara ise 5 bin teklik minimal promosyon ödemesi yapılacak. hususi bankalar bu rakamların az hâlâ dü katını veriyor. Onun düşüncesince bu rakamlar hem özel bankaların bulunan uygulamasının aynı zamanda iktisadi koşulların aşırı bir tomar gerisinde. Emeklinin promosyonunun konuşulmuş olduğu masada hem bu işin mimarı aynı zamanda emeklileri mümessili yerine TÜED de olmalı.”

“Banka tağyir şartları esnetilmeli”

Emeklilerin düşüt promosyon rakamlarına meraklı bırakılmaması icap ettiğini vurgulayan Ergün, şunları söyledi:

“Birçok emeklimiz bankaların sunmuş olduğu alımlı promosyon imkanından yararlanamıyor. Bankalar adeta bu emeklileri kendilerine meraklı bırakmış durumda. Aylıklarını ayrıksı bankalara kullanmak talip emeklilerimizin hâlâ efdal promosyon kabul etme girişimleri, bankalara bulunan itimat yahut itimat kartı borçları haysiyetiyle engelleniyor. Banka tağyir şartları esnetilmeli. Bankalar, itimat ve yürütme borçlarını esbabımucibe göstermeden promosyon ödemeli ve emeklilerin banka değiştirmesine bariyer olmamalıdır.”

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ