• YARIM ALTIN
  6.914,00
  % -0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1253
  % 0,27
 • € EURO
  33,8249
  % 0,57
 • £ POUND
  39,5236
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3378
  % 1,29
 • BITCOIN/TL
  1590022,350
  % -0,10
 • BIST 100
  9.353,07
  % -0,23

En Yeterli 5 Metaverse Coin’i

En Yeterli 5 Metaverse Coin’i

Metaverse coinleri, blockzincir tabanlı platformların, sanal cihanları desteklemek gayesiyle piyasaya sürdüğü kripto para üniteleridir. Bu coin’ler metaverse kozmosunun yani sanal gerçekliğin günlük hayata entegre olmasının akabinde tanınan yatırım araçları ortasında yer almaya devam etmektedir.

Gerçek dünyaya bir alternatif olarak düşünülen metaverse, bilhassa Facebook’un 2021 yılı sonunda ismini Meta olarak değiştirmesi ve metaverse yatırımlarını artırmasıyla teknoloji dünyasının gündemine oturdu.

Metaverse, en kolay halde sanal dünyalar olarak tanımlanabilir. Lakin bu sanal dünyalar, insanların birbirleriyle ve çeşitli hizmetlerle çevrimiçi olarak etkileşime girmesine imkan tanır. Bu açıdan metaverse, gerçek dünyanın sanal alternatifi olarak düşünülebilir. Metaverse projelerinin gelişmesiyle birlikte Metaverse coin’leri ve Metaverse token’ları da oluşmaya başlamıştır.

Blokzincir tabanlı metaverse platformları, kurdukları bu sanal cihanları desteklemek için çeşitli kripto para ünitelerini piyasaya sürmektedirler. Metaverse platformları tarafından çıkarılan bu kripto para üniteleri, metaverse coin’leri yahut metaverse token’ları olarak anılır.

Metaverse coin, öğelerin sahipliğini kullanıcılara veren NFT’ler başta olmak üzere ilgili platformdaki alım satım süreçlerinde kullanılabilir. Ayrıyeten birtakım metaverse coin’leri, yönetişim token’ı fonksiyonu görmektedir.

En Düzgün 5 Metaverse Coin

Metaverse coin’leri, sanal dünyada yer alan varlıklara sahip olmak, ödeme yapmak yahut oyunlar oynamak üzere süreçler için kullanılabilir. Birebir vakitte, sanal dünyada yer alan varlıklara yatırım yapmak isteyenler için de bir yatırım aracı olabilir. Mateverse coin’lerinin esas avantajları ise şu halde sıralanabilir:

 • Sanal dünyada ödemeler için kullanılabilir.
 • Sanal dünyada alınabilecek eserler ve hizmetler için kullanılabilir.
 • Sanal dünyada yer alan varlıklara sahip olmak için kullanılabilir.
 • Sanal dünyada yer alan oyunlar ve uygulamalar için kullanılabilir.
 • Değeri sanal dünyada yer alan varlıklar ve etkinliklerle bağlantılı olarak değişebilir.

Metaverse coin’lerle ilgili yeni gelişmelerin takip edilebileceği çok sayıda internet sitesi mevcut. Bunlar ortasında sağlam ve hakikat bilgi veren CoinGecko yer alıyor. CG, metaverse coin bilgilerini farklı bir kategori olarak listeliyor. Buna nazaran, piyasa bedeli açısından en düzgün sıralamaya sahip 5 metaverse coin şu halde listeleniyor:

1. Internet Computer (ICP)

Internet Computer (ICP), akıllı mukaveleler ve öteki merkezi olmayan uygulamaların web suratında çalışması için “sınırsız” bir ortam sağlamayı amaçlayan blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir ağdır. İsviçre merkezli kriptografi vakfı DFINITY tarafından başlatılan Internet Computer, Ethereum üzere öteki blok zinciri ağlarının ölçekleme meselelerini potansiyel olarak çözebilecek değerli altyapı yükseltmeleri sağlar.

ICP, akıllı mukavele ve data hesaplamasını ölçeklendirmek, bunları web suratında çalıştırmak ile bilgileri inançlı, verimli bir biçimde işlemek ve depolamak için tasarlanmıştır. Geliştiricilerin de kullanmasını kolaylaştırmak için yazılım çerçeveleri oluşturmuştur. Internet Computer, token haline getirilmiş İnternet hizmetlerinde, destekleyici merkezi olmayan finansal sistemlerde ve hatta tahminen de klasik kurumsal sistemlerde ve web sitelerinde ihtilal yaratmayı amaçlamaktadır.

Dolaşımda 280 milyon adet ICP coin arzı mevcutken, toplamda ise 494 milyon adet ICP arzı vardır. Internet Computer token en yüksek ATH fiyatı 10 Mayıs 2021’de 700,65 USD olarak ölçülmüştür. ICP coin en düşük ATL fiyatı 19 Aralık 2022 tarihinde 3,40 USD’dir.

ICP satın alınabilecek borsalar ortasında Binance, Paribu, Bitexen, KuCoin, Coinbase Exchange, Kraken, Bitfinex, OKX, Bybit, Gate.io, Huobi yer almaktadır.

Internet Computer token şimdiki fiyatı şu biçimdedir:

Internet Computer (ICP)

5.84 $

2. Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS), blokzincir tabanlı, Pokemon’dan ilham alınarak Ethereum üzerine inşa edilmiş bir oyundur. Oyunun kahramanı olan Axie isimli hayvanların her biri de ERC-721 tabanlı NFT’dir. Her birinin oyunda kendi eşsiz bedeli vardır. Direkt öbür bir Axie ile değiştirilememektedir. Birçok biçim alabilen Axie’lerin 500’den fazla çeşidi mevcuttur. AXS, Axie Infinity oyunu için oluşturulan bir yönetişim token’ıdır. Oyuncular, Axie’ler için savaşabilir, eşya toplayabilir, yükseltebilir ve arazi tabanlı bir krallık kurabilmektedirler.

Tüm oyun bilgilerine ve Axie genetik bilgilerine üçüncü şahıslar kolay kolay erişilebilmektedir, bu da topluluk geliştiricilerinin Axie Infinity cihanında kendi araçlarını ve tecrübelerini oluşturmalarına imkan tanımaktadır. Axie Infinity, kısmen oyuncularının sahip olduğu ve işlettiği blok zinciri tabanlı bir ticaret ve savaş oyunu olarak tanımlanmaktadır.

Dolaşımda 110 milyon adet AXS coin arzı mevcuttur, toplamda ise 270 milyon adet Axie Infinity arzı vardır. AXS en yüksek ATH fiyatı 6 Kasım 2021 tarihinde 164,90 USD’dir. AXS en düşük ATL fiyatı 6 Kasım 2020’de 0,12 USD olarak kaydedilmiştir.

AXS coin’in yer aldığı borsalar ortasında Binance, BtcTurk, Paribu, OKX, Bybit, Kraken, Bitstamp bulunmaktadır.

Axie Infinity yeni fiyatı şu haldedir:

Axie Infinity (AXS)

12.28 $

3. Decentraland (MANA)

Decentraland, blockchain teknolojisine dayalı bir sanal dünya ve topluluktur. Kullanıcılar yerler, sanat yapıtları ve Eşsiz Tokenlar (NFT) geliştirir ve bunlara sahip olur. Üyeler birebir vakitte platformun Merkeziyetsiz Otonom Tertibinde (DAO) iştirakçi da olur. Decentraland bir DAO olmasıyla topluluğuna projenin yönetişimine katılma gücü verir. Decentraland’in lokal para ünitesi MANA’dır ve tüm oyun içi varlıklar Ethereum blok zinciri üzerindedir.

MANA bir ERC-20 belirteci olduğundan, rastgele bir Ethereum uyumlu cüzdanda saklayabilirsiniz. İnançta kalmak için Trezor yahut Ledger üzere bir donanım cüzdanı kullanmak da başka seçenekler ortasında yer almaktadır. Ayrıyeten Decentraland akıllı kontratlarıyla etkileşim kurmak istiyorsanız, Metamask, MyEtherWallet yahut MyCrypto üzere cüzdanları tercih edebilirsiniz.

Dolaşımda 1,8 milyar adet MANA coin arzı varken, toplamda ise 2,1 milyar adet MANA arzı mevcuttur. MANA coin en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021’de 5,85 USD olarak kaydedilmiştir. MANA en düşük ATL fiyatı 31 Ekim 2017 tarihinde 0,009 USD’dir.

Decentraland satın alınabilecek kripto para borsaları ortasında Binance, Paribu, BtcTurk, Coinbase Exchange, Kraken, KuCoin, BitFinex, Gemini, Bittrex yer almaktadır.

MANA coin yeni fiyatı şu haldedir:

Decentraland (MANA)

0.722783 $

4. The Sandbox (SAND)

The Sandbox, 2011 yılında kurulmuş merkezi olmayan bir metaverse oyun projesidir. Pixowl şirketi tarafından oluşturulan The Sandbox projesinin ardındaki isimler, Arthur Madrid ve Sebastien Borget’tir. Blokzincir teknolojisini, oyun dünyasına entegre etmeyi amaçlayan The Sandbox, kullanıcılar tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir sanal dünyadır. The Sandbox, kullanıcıların varlıkları ve oyun tecrübelerini oluşturabildiği, paylaşabildiği ve bundan para kazanabildiği bir oyun ekosistemidir. Ayrıyeten Ethereum tabanlı bir meta bilgi deposu olarak da tanımlanmaktadır.

Dolaşımda 1,6 milyar adet The Sandbox arzı vardır, toplamda ise 3 milyar adet SAND arzı mevcuttur. SAND coin en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021’de 8,40 USD’dir. Sandbox en düşük ATL fiyatı 4 Kasım 2020 tarihinde 0,02 olarak kaydedilmiştir.

SAND coin satın alınabilecek borsalar ortasında Binance, Paribu, Binance TR, BtcTurk, Gate.io, Kraken, Coinbase Exchange, Bitfinex yer almaktadır.

The Sandbox şimdiki fiyatı şu biçimdedir:

The Sandbox (SAND)

0.796418 $

5. Enjin Coin (ENJ)

ENJ, Enjin şirketinin kurucu ortağı olan, Vitek Radomski tarafından yaratılmıştır. Şirket 2009 yılında kurulmuş olsa da ENJ’nin çıkışı 2017 yılında, piyasaya sürülmesi ise 2018’de gerçekleşmiştir. ENJ, Ethereum altyapısıyla çalışan Enjin Network ağının bir eseridir.

Enjin, kullanıcılara web siteleri, oyun içi eserler ve bu eserleri takas edebilecekleri sanal mağazalar sunan toplumsal bir oyun platformudur. Enjin, oyun dalındaki tecrübesini, blokzinciri ile birleştirerek yazılım geliştiriciler ve oyuncular için eşsiz bir tecrübe sunmayı amaçlamaktadır.

Toplamda 1 milyar adet Enjin coin arzı mevcuttur ve toplam arzın tamamı dolaşımdadır. ENJ en yüksek ATH fiyatı 25 Kasım 2021 tarihinde 4,82 USD’dir. ENJ en düşük ATL fiyatı ise 12 Kasım 2017’de 0,01 USD olarak kaydedilmiştir.

ENJ coin’in yer aldığı borsalar ortasında Binance, BtcTurk, Paribu, Kraken, Bitfinex, KuCoin, Bitstamp, Bithumb bulunmaktadır.

Enjin Coin yeni fiyatı şu formdadır:

Enjin Coin (ENJ)

0.440120 $

Veriler ve kripto varlıklar CoinGecko’nun ilgili kategorisindeki piyasa kıymeti açısından en yeterli sıralamaya sahip olanlar ortasından derlenmiştir.

YORUMLAR YAZ